Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • duck00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut! am un astra g din 99 td si am o nelamurire...cureaua de la alternator o schimb la luna (in cazurile bune) in rest la 2-3 sapt.am fost la cativa mecanici..bineinteles ca nu s-au potrivit parerile si va spun ce-am aflat.cazuri posibile defectiuni:
1- altern nu mai e pozitionat pe aceeasi directie cu fulia de la arborele cotit(slabe sanse parerea mea pt ca at ar trebui sa se toceasca cureaua pe margini,nu?) pe cand ea ramane intai fara dinti,apoi se rupe
2- in viraje, servodirectia consuma f mult si solicita astfel altern care la randu' lui rupe cureaua( i-as da dreptate)
3-altern se gripeaza( slabe sanse pt ca rotorul se invarte usor)...
as vrea si yo o parere..i s-a mai intamplat cuiva?
Skip ads

  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut
s-ar putea sa fie rola de intindere(rulmentul),servodirectia "consuma" numai in viraje dar nu poate forta alternatorul ci cel mult fulia de pe arborele cotit.si inca o chestie ,sa nu fie cureaua prea scurta.
  • duck00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
mie toti mi-au zis ca alternatorul nu are nimic,,rulmentii dinauntru i-am schimbat acum 3 luni....si inca ceva..inainte se auzea un zgomot in gen de frecat numai in virajele de pe loc..acum nu se mai aude insa raman fara curea la scurt timp.asta n-ar fi o probl chiar imensa..ca imi iau una de rezerva si o schimb yo( am invatat cum:D) dar data trecuta in loc sa cada bucata de curea rupta,a intrat la aia de distributie pe sub aparatoarea de jos si mi-a spart tachetii si o supapa:(..si sigur fulia de la arborele cotit e solicitata de servo?pt ca la mn daca se rupe cureaua de la altern,servo pica..deci e pe direct legata la altern...si cat despre intinzator,,nu exista asa ceva..e doar un surub si un canal de cativa cm .de aici reglez distanta si cat de tare sa fie cureaua intinsa.si cureaua e standard pt modelu' asta.am luat 4-5 tipuri din mai multe magazine.acelasi rezultat:(...
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil sa nu fie destul de intinsa si sa alunece fara sa scartaie?
Skip ads

  • duck00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
nu sefu' e intinsa...nu asta e probl...ca o intind 'tu-i mama ei de curea ca mi-a mankt zilele..cand am avut bani n-am dus-o la doctor...acuma stau si ma uit la ea:(...pt toti ceilalti: SA NU FACETI K MINE!DACA AVETI VREO PROBL...TRATATI-O! lasa ,,oi vedea yo ce are,,va spun cand o fac..oricum,daca mai aveti vreo idee..e fb primita.ms mult
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cauta pe cineva cu tester si vezi cat consuma servo la viraj pe loc. Sa nu te sperie valori de 50-60A, este perfect normal.
  • duck00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
aha.a ta atat cosuma?ce model e?...ca daca stau si ma gandesc bn...cureaua s-a rupt aproape de fiekre data cand am iesit dintr-un viraj sau in timpu' virajului...o s-o duc..ms mult de inform..
  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ai verificat nivelul de ulei in rezervorul de servo?
incearca sa rotesti fulia de la servo cu mana fara curea,misca de ea si daca are uzura ar trebui sa joace tare.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
duck00 a scris:aha.a ta atat cosuma?ce model e?...ca daca stau si ma gandesc bn...cureaua s-a rupt aproape de fiekre data cand am iesit dintr-un viraj sau in timpu' virajului...o s-o duc..ms mult de inform..


Ma duc imediat pana la masina sa pun tester-ul pe ea si iti spun cat curent suge la viraj pe loc.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Curentul absorbit de servodirectie este cam asa:
Idle: 5.4A
Rotire rapida: 40-47A
Rotire usoara: 12-18A
In mers, de 25A nu a sarit.
  • duck00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ms mult frate,,sa-i iau piesele si o pun pe test in secunda 2...mi-e un dor de ea de nu mai pot:DVery Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR