Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am o dilema. Vreau sa-mi inlocuiesc catalizatorul si toba de dupa el cu unul de la second de pe o masina cu motorizare identica cu a mea, din acelasi an dar cu cutie de viteze normala, nu automata. In plus de asta, masina de pe care vreau sa cumpar catalizatorul si toba este break nu limuzina.
Problema care se pune este urmatoarea. Sunt identice cele doua componente cu cele de pe masina mea? Traseul este identic? Are cineva un program in care sa poata verifica lucrul asta?
Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Vezi pe http://www.elitecat.cz/Default.aspx
Se pare ca toba din mijloc are cod diferit la break fata de limuzina. probabil ca sunt diferite.
Bafta Very Happy
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
un site cu piese mai multe(care au si pret) stie cineva?
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat catalizatorul si toba de dupa el. Sunt identice. Daca vechiul catalizator mi-a aruncat ceramica pe evacuare e posibil si urmatoarele tobe sa fie goale? Toba final si cea dinaintea ei...la ele ma refer. Pot sa le iau si pe alea de la second si nu stiu daca merita (ma refer la performanta nu la bani)
Skip ads

  • OPEL OMEGA B

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea e k nu ar mai trebui sa te incurci cu un catalizator second, pt k oricum o sa aiba peste 100000km si o sa fie obosit. eu dak as fi in locul tau mi-as lua un catalizator sport euro 4 (km 100-130eur). e universal si cred k nu te incurca la verificari. il gasesti p www.4tuning.ro
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
se gasesc catalizatoare universale functie de capacitatea motorului. costa pe la 100 euro
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca se gasesc catalizatoare universale. Am 2 motive ptr care nu am optat sa iau asa ceva.Primul ar fi ca traseul imediat de dupa catalizatorul meu coboara direct, cu un S care poate fi greu reprodus si al doilea ca nu pot compara un catalizator universal cu unul care este facut dupa toate canoanele. Si sunt convins ca ce am pus eu pe masina va tine cel putin la fel de mult ca unul universal. In afara de asta eu am dat 100 euro pe catalizator si pe toba imediat urmatoare (care se golise si trebuia neaparat schimbata). Asa ca avantajul este dublu. M-am uitat la ceramica inainte de a-l cumpara (catalizatorul) si erau OK. Masina este deosebit de silentioasa la turatii mari desi are 2500 capacitatea cilindrica. Cred ca am facut ceea ce trebuia, in conditiile date.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR