Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari. Sincer, cred ca as fi luat mai multa murdarie de pe bordul masinii. Embarassed
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
eu folosesc castrol edge la c18xe(10w-60) si mobil 10w-40 la c14nz....curand voi trece la motul ca deja mooooooooooobil e terminat(cel S ma reer)
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@costine mobil super s e terminat de mult tare.eu pun magnatec 10w40 si e ok.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ma la inceput cand il foloseam (acum vreo 3 ani) era mai k....mai ales acum de cand s-a schimbat iar ambalajul...e teroare...
Skip ads

  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
laura_s03 it spun sincer...daca vrei sa ma asculti poti sa ma asculti daca nu...treaba ta...dar imi spun si eu parerea...: Si mie imi manca ulei dar de cand am bagat GM asa cum e recomandat pentru Opel(si am schimbat uleiul de 3000 Km) nu a mai mancat deloc. Am folosit Castrol inainte dar acum nu imi mai mananca ulei.
Daca vrei incearca...nu ai nimic de pierdut.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:caiuscorneliu noi vorbim de motoare, mda epavele consuma 6L/10,000km. Uite cum trebuie sa fie un esapament de benzinar E4:

Inafara de apa nu iese nimic, teava e curata de poti sa o lingi. Mai mult de 1L daca o mai calci nu papa in 10,000km

Eu am tot E4 si consuma 450g/1000km, teava la prima vedere e mai curata decat in poza asta. Sincer cred ca teava devine neagra in special cand are ardere incompleta, se afuma. Nu spun ca de la ulei nu se murdareste dar cred ca in special de la benzina se intampla. Observati ca atunci cand mergi in afara e mult mai curata decat in oras.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:Observati ca atunci cand mergi in afara e mult mai curata decat in oras.

Tu speli teava intre drumuri sau cum remarci diferentele astea? Laughing
Pana acum nici nu ma uitam la teava, zilele trecute m-am gandit sa sterg teava sa vad in cat timp se murdareste, n-am remarcat sa fumege masina, dar probabil in anumite situatii scoate putin fum.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In mod normal teava de esapament si tot circuitul se curata in oras datorita condensului, afara o cam "calci" si apare fum.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:
stocariu a scris:Observati ca atunci cand mergi in afara e mult mai curata decat in oras.

Tu speli teava intre drumuri sau cum remarci diferentele astea? Laughing
Pana acum nici nu ma uitam la teava, zilele trecute m-am gandit sa sterg teava sa vad in cat timp se murdareste, n-am remarcat sa fumege masina, dar probabil in anumite situatii scoate putin fum.

Nu stiu cat de caustic ai vrut sa fii, dar iti spun serios ca daca mergi intins la drum in afara si motorul e ok si filtru de aer este curat ai sa observi ca se curata in special la euro 4 pentru ca are arderea mai completa. Si surpriza Shocked nu va mai trebui sa o speli.
Intradevar in oras face condens dar apa aia nu cred ca poate sa curete teava.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Oricum nu ma interesa sa am teava curata, doar ca nu-mi dau seama daca fumega masina si am curatat-o sa vad cat de rapid se murdareste. Ma cam indoiesc sincer ca la mine se curata teava in afara la 4000-4500ture, cand consumul(ulei/benzina) creste exponential.

Cat despre intrebarea mea, daca ti s-a parut ca sunt rautacios sa stii ca n-a fost cu intentie. M-a amuzat remarca ta, de parca toata lumea dupa ce face un drum se uita la teava de esapament(poate doar daca nu e stock).
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Depinde cat e drumul de lung.Smile
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:Oricum nu ma interesa sa am teava curata, doar ca nu-mi dau seama daca fumega masina si am curatat-o sa vad cat de rapid se murdareste. Ma cam indoiesc sincer ca la mine se curata teava in afara la 4000-4500ture, cand consumul(ulei/benzina) creste exponential.

Cat despre intrebarea mea, daca ti s-a parut ca sunt rautacios sa stii ca n-a fost cu intentie. M-a amuzat remarca ta, de parca toata lumea dupa ce face un drum se uita la teava de esapament(poate doar daca nu e stock).

Nu m-am suparat. Dar culoarea fumului si a tevii dau anumite indicii despre felul cum functioneaza motorul(de ex. consumul de ulei). Rolling Eyes
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uite o poza de Z12XE care e E4, nu am avut servetel dar cred ca e clar cit e de curata :

Azi la intilnire voi mai face poze la cite benzinare or veni.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In partea superioara se vede o mica pata, pare a fi un rest de servetel. Rolling Eyes
  • iulia_julia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sincer sunt putin dezamgita de opel astra clasic consuma 1 L /1000 KM, e din 2003 si are150.000 km am folosit Mobil 1 dar nu cred k e cea mai buna alegere .....ce imi puteti spune despre aceasta problema ..... ce ulei sa folosesc?...astept raspuns .....multumesc..
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Foloseste unu mai ieftin daca tot il pierde, ca nu are timp sa se invecheasca.
Ce motor ai ?
  • iulia_julia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Foloseste unu mai ieftin daca tot il pierde, ca nu are timp sa se invecheasca.
Ce motor ai ?


motor 1.6
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ne poti face si noua o poza cu eticheta uleiului folosit la motorul tau? Sa nu fie problema in alta parte....
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acelasi motor celebru de 1.6 in cazul meu Z16XE consuma ulei cam multisor , mergand tot pe MOBIL (MOBIL 1 difera ) , am trecut la Castrol 10 W40 Magnatec si totul este in regula , Am facut deja un schimb (10.000 km ) si nu mi-a consumat aproape deloc (motoarele sunt recunoscute ca si mancatoare de ulei chiar si in stare perfecta ... )
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Acelasi motor celebru de 1.6 in cazul meu Z16XE consuma ulei cam multisor , mergand tot pe MOBIL (MOBIL 1 difera ) , am trecut la Castrol 10 W40 Magnatec si totul este in regula , Am facut deja un schimb (10.000 km ) si nu mi-a consumat aproape deloc (motoarele sunt recunoscute ca si mancatoare de ulei chiar si in stare perfecta ... )

Ei ii consuma 1 litru / 1000km. Adica la 10.000km 10 litri(2-3 schimburi). Nu imi spune ca si tie iti consuma atat si cu castrol deloc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR