Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o povestioara pentru voi, despre cum merg unele lucruri in Ro

Anul trecut pe data de 2 Decembrie mi-a venit si mie masinuta mult dorita si asteptata, un Astra H Enjoy 1.6..... tot tacamul. A venit chiar inainte de termen, prezentare ireprosabila la vanzare (GTT) ce sa mai totul superb. 7 zile mai tarziu, pe data de 9 a aceleiasi luni, un "specimen" de sofer imi tasneste in fata, il evit la limita dar reusesc sa lovesc u roata dreapta fata o bordura. REzultatul? soferul cu pricina se face nevazut iar eu ma uit la roata mea care s-a mutat de la locul ei. Avea 140 km facuti in momentul respectiv masina. Ajung acasa (masina nu lua curbe dreapta asa ca asta e o alta poveste), ma prezin la politie unde mi se face alcoolemia si mi se spune sa duc masina la service si sa iau de acolo constatare pt ca ei nu au competenta pentru astfel de accidente (a durat fix 10 min toata afacerea asta). Ajung acasa, sun la Opel asistenta, oferita gratuit de Opel (sar'mana) care, dupa oarecare discutii mi-au trimis platforma acasa si mi-au dus masina pana la service, fara nici un fel de cost pentru mine. Inapoi la GTT asadar. Acolo se uita oamenii la masina si imi dau constatarea (5 ore dupa ce am ajuns cu ea acolo). Ma intorc la politie cu declaratie, constatare, tot tacamul. Politistul se uita pe constatare, ma intreaba daca nu este cumva si janta lovita, ii raaspund ca da (distrusa e cuvantul potrivit pentru geanta mea dar.....) si imi trece el in plus pt ca mecanicii nu s-au gandit sa o scrie si pe asta. Asta a fost sambata. Luni sun la Allianz (CASCO), le spun despre ce e vorba, pana seara aveam constatarea facuta si actele intocmite, acte ce au ajuns la service ca sa bage masina in lucru. Este data de 12 Decembrie. Constatarea service-ului a fost "Bascula deteriorata". Sar peste amanunte plictisitoare si insir datele, din punctul meu de vedere doar astea mai sunt importante acum:
9 Ianuarie soseste piesa, 13 ianuarie este programata masina la service ( a stat pana atunci in curtea lor pentru ca nu se putea misca), 13 ianuarie dupa amiaza primesc telefon de l aGTT prin care mi se spune ca au inlocuit piesa si roata sta la fel asa ca mai comanda portfuzeta si amortizor dupa ce primesc aprobarea de la asigurator. Masina este bineanteles tot acolo si nu am nici cea mai mica idee cand va fi gata pentru ca nu au comandat inca noile piese.
Expeditivi, nu gluma cei de la GTT!
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Super nasol Crying or Very sad . Nu stiu daca ii poti da in judecata in vreun fel, sau daca exista o baza legala. am impresia ca sunt obligati sa aiba permanent pe stoc piese.
  • Luco

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da, nasol;
poti privi si partea buna a lucrurilor ca n-ai avut probleme cu asigurarea si politia, ca de in Romania se poate intimpla orice;

cit despre cei de la GTT ce sa zic, eu unul auzisem ca sint destul de seriosi
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mda. un prieten asteapta de o saptamana sa o ridice din service. A dus-o pentru 2 geamuri de oglinzi. Si tot asa ... nu le au pe stoc
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
La ford am stat 3 luni pt. motorasul de la o usa Evil or Very Mad (inchiderea centralizata) dupa care am mai stat o luna pt. nus'ce tija de blocare Shocked . In tot acest timp masina am folosit-o dar nu se putea incuia... cool nu?
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu inteleg acid man...d c a dus masina in service pt 2 geamuri de oglinzi si o tine de 2 sapt ? Smile
si eu am schimbat geamurile de la oglinzi;am sunat am intrebat daca le au pe stoc au zis nu am intrebat cand sa revin ca le vreau, m am dus la ei am facut comanda mi au zis sa vin pe data de'am dat telefon in ziua respectiva, m au chemat la ei ca mi a venit , am inlocuit si gata... Smile
e ceva ce eu nu inteleg...ori e de vina cel ce a lasat masina in service ori aia sunt pe langa/vor sa schimbe tot ce mai e intreg pe masina Smile
poti sa imi dai mai multe date te rog ca m ai facut curios Smile mersi
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cazurile astea sunt triste. Daca erai in alta tara aveai masina ori de la dealer ori de la asigurator. Asta e singura solutie la care ai mai putea apela. Dar trebuie scandal, amenintari cu OPC ca sa iti dea cineva masina. Si eu am programare pe 1 Martie pentru o zgaraietura pe spoiler. 50 de zile de la data la care am facut-o.

Aceiasi GTT. Dar macar lucreaza mai bine decat ceilalti. Parca! Sau cel putin se vede ca incearca.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai. masina este asigurata la Alliantz. L-au trimis la AutoClass service pt ca acolo este constatatorul de la Alliantz si acolo sta de o saptamana,,, cica joi asteapta sa primeasca pe stoc geamurile.
Mai bine se ducea la Ausburg le schimba, platea, lua devizul si primea banii de la casco. tot atata dura pana avea banii in mana dar macar avea masina
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
@ andu : nasol fratello .. nasol rau de tot ...
dar .. ca sa te mai incurajez un pic, stai linistit ca nu esti singur ... Crying or Very sad am comis-o si eu destul de nasol, tot cu fatza dreapta, si bascula nu este doar "deteriorata" ci este stramba de-a dreptu' Mad cum s-a "inshtrumplat" :
eram eu fericit cu masina, vroiam sa cotesc stanga, dau de volan dreapta putin ca sa evit o .. gropitza, apoi stanga de volan sa continui virarea spre stanga ... eram deja la jumatate .. cand, stupoare Shocked prind nishte gheatza pe jos, si nici mama ABS-ului nu m-a salvat de la deraparea spre o bordura .... Twisted Evil inalta de vreo 20 - 25 CM Shocked si nu aveam decat 20 - maxim 30 km/h .. ideea este ca am lovit-o ... Crying or Very sad (21.800 Km la bord Embarassed ) ca pagube .. ce pot spune : Bascula dreapta indoita, spoilerul sarit de la locul lui, cu nishte picioruse de prindere rupte, anvelopa sparta la impact, janta julita . asta pana acum .. urmeaza sa vedem ce s-a mai bushit pe acolo, dupa ce vine bascula de la nemti (saptamana asta, pe Joi).Am dus-o la Dibass pe turnatorilor unde mi-au facut constatarea cu care m-am dus la politie si apoi la Aliantz pe Bucuresti - Ploiesti, unde, agentul de la asigurari nu mi-a scris decat : "Janta, echilibrare si Geometrie roti fata Shocked " .. pai unde naiba este anvelopa, spoilerul, bascula ??? ma rog .. la Dibass pana la urma, s-a bagat peste agentul de asigurari un tip care are dreptul sa modifice hartiile lor, si mi-a trecut totul pe constatarea CASCO ca sa poata da drumu' la comanda ...
Sper sa nu mai fie si alte "bube" pe la ei ca ma apuca disperarea Twisted Evil .. promit sa va tin la curent Crying or Very sad
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
chiar toti dealerii sunt de kkt in tara asta?
hai sa va spun ce mi-au schimbat mie intre Craciun si Revelion, pe casco fara sa dau un ban, mai exact de luni de la pranz pana joi seara, la un service din pipera: radiator, intercooler, radiator de aer cond. si bara fata care a fost si vopsita.
ma intreb cat timp le-ar fi luat dealerilor (di-bas, gtt, erebus) pt. toate astea?
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
S-ar pare a ca uneori mai avem si noroc cu anumite institutii ale statului...Dealerii Opel ºi Chevrolet – verificaþi de Consiliul Concurenþei (ziarul Gandul - 18.01.2006)
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
http://www.gandul.info/2006...mic/dealerii_opel

Mare lucru nu se intelege insa din acest articol.
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
asta cam asa este.....
  • stefan_bv

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@andu:

salve! o sa-ti descriu cum a procedat un prieten (ce-i drept avea o Skoda Octavia si nu stiu daca va tine si cu Opel - sa speram ca da):

- acest prieten si-a spart luneta spate de la octavia. a sunat la porsche romania, i s-a spus sa vina dupa 2 zile cu masina in service, cand a ajuns in service au inceput discutiile binecunoscute: de fapt piesa nu era buna, o sa comande alta, sa vina peste o saptamana, ira peste o saptamana i s-a spus sa mai astepte inca o sapt. ........ (etc.)

- omul a sunat la reprezentanta regionalaa Skoda, a explicat situatia, a facut putin scandal. A doua zi dimineata l-au sunat cei de la porsche romania rugandu-l sa vina in ziua urmatoare cu masina pt ca piesa va sosi cu avionul in aceeasi ZI!!!!!!!!

Ergo: daca vezi ca nu se poate cu vorba buna suna la sediul regional.

Multa bafta!!!
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Care pentru Romania e la Gyor (in Ungaria) - Opel SouthEast Europe.
  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Si revin cu partea a 2-a a acestei povestiri:
Este 24 ianuarie, stiti ce face masina mea? absolut exact acelasi lucru pe care il facea si cand am deschis thread-ul asta, si anume zace in curtea celor de la GTT fara ca acestia sa faca nimic in privinta asta. Astazi mi s-a comunicat ca au comandat piesele si ca vin pe la sfarsitul acestei saptamani si poate le vor monta saptamana viitoare, si toate astea mi se spun cu o voce ce pare sa radieze de fericire pentru o treaba bine facuta. Nesimtirea nu pare sa aiba limite la oamenii astia. Am scris azi la Opel South East Europe sa vad daca primesc vreo reactie din partea lor sau sunt de aceeasi teapa ca si reprezentantii lor din Romania.
In afara de GTT, ce alt dervice ati recomanda in Bucuresti, sau pe undeva prin preajma?
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@andu daca ai actul cu care ai lasat masina la data respectiva du-te la protectia consumatorului sau macar suna si vezi ce zic. aaa si btw ti-o repara pe casco nu? ei bine cred ca compania la care ai casco va plati parcare mai mult decat costa piesele. mie mi s-a intamplat la di-bas pe fundeni sa imi zica ca daca o las acolo tre sa platesc nus' cat stationarea la ei in curte si cred ca era pe zi cam cat o ora de manopera. trebuie sa luam atitudine ca d'aia serviciile sunt asa cum sunt si noi le acceptam ca niste fraieri. daca vinde lucru nemtesc sa aiba si servicii de aceiasi calitate.

aveau dreptate aia care cantau mel aia cu "Romania trezeste-te!"
  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Si continuarea:


Stimate Domnule xxxxxxxx



Am recptionat e-mail trimis de Dvs la CAC General Motors cu sediul in Ungaria pentru care va multumesc.

Am citit cu parere de rau despre problema aparuta la masina Dumneavoastra Opel Astra.

ÃŽn legatura cu cererea Dumneavoastra dispunem de urmatoarele informatii:

Opel a dezvoltat reteaua de dealeri autorizati pentru solutionarea amabila a problemelor care privesc proprietarii autovehiculelor Opel.

Dupa citirea scrisorii Dumneavoastra am luat legatura cu S.C.German Top Trading S.R.L. din Bucuresti, unde mi-sa comunicat ca piesele de schimb necesare reparatiei au fost comandate conform regulilor General Motors insa despre data exacta a livrarii nu avem informatii.

Servisurile autorizate Opel conform legislatiei in vigoare, fac tot posibilul ca clientii sa intre in posesia autovechicolului in cel mai scurt timp in cazul unei eventuale reparatii.


Va multumim pentru intelegere.


Cu stima:

Barta Zsuzsa
Servicii Clienti
GM Central & Eastern Europe



Trageti voi singuri concluziile
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sunt la fel sau poate mai rau decat ai nostri!
Singura ta satisfactie este k tzi-a scris un "DERECTOR"
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
trebuie scris in germania direct si atasat corespondenta toata
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR