Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dulovet

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1994 2000.16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare,am o intrebare de ce nu imi functioneaza aerl coditionat adica nu imi sufla aer nuci la parbriz nici la piciore adca niciunde ventilatoru merge doar la pozitia 3 ce se pate face un raspuns daca se poate,multumesc anticipat
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
1.ai defecta piesa care face distributia vitezelor adica un grup de rezistente ce se afla in mufa de alimentare a ventilatorului. se gaseste pe undeva prin spatele torpedoului (treb dat jos ).
2.daca nu baga aer vezi ca acctionerea clapetelor se face vacumatic, adica prin niste furtunase cu aer. daca este unul spart sau sarit de la mufa aerul iese pe acolo si ....
astea vin din circuitul de presiune de la servofrina (pe furtunul ala tare se afla o mufa cu nuste ramuficatii din care ies nuste furtunase subtiri) ideea este ca treb mers pe firul apei sa vezi pe unde se pierde puterea aerului
  • dulovet

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1994 2000.16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2009

  • Mesaj Privat
multam fain am sa ma uit dar io am vazut ca am un furtunas cu mufa ce vine din masina la motor aprpoape de delcoi si nu stiu de unde sa ii dau aer la furtunasu asa:D
orcu mesri
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
furtunasul intra in masina cam prin stinga cum te uiti la motor . capatul celalalt ttreb sa fie la mufa de pe furtunul de actionare al servofrinei. la vreo 15 cm de la servofrina pe furtunul ala tare de plastic special se gaseste un manson de cauciuc care are o iesire ptr furtunas ala se rupe deobicei. treb luata altul.vezi ca este pretentois la montare demontare si treb fixat bine ca daca iti sare in mers ramai fara servofrina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR