Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Peripetii cu carutasi retardati am avut cu totii. Io insa am patit-o si cu biciclistu' beat pe 25 mai. Pe la ora 11 a venit o tanti florareasa la mine la birou sa-mi spuna ca mi-a lovit un biciclist masina. Am iesit si io sa vad despre ce era vorba. Masina era parcata pe strada din fata politiei (nu sunt politist). Un biciclist beat cara o teava pe velociped si a incercat o manevra dubioasa de strecurare printre masina mea parcata si solenza politiei aflata in deplasare. Alcoolu' din dovleac i-a deplasat centrul de greutate in lateral si a scapat de contactu' cu asfaltu' multumita carutei mele. Dupa ce s-a ridicat, omu' a sarit rapid pe beciuclet ca sa dispara cat mai repede. Toata actiunea s-a desfasurat sub ochii comandantului circulatiei din comuna care a percutat rapid si l-a impiedicat pe individ sa se evapore.
Cand am venit io am descoperit o frumoasa zgarietura pe capota (pana la tabla) prelungita pe aripa stanga (tot pana la tabla) si culminand cu o impunsatura in aripa. Toate multumita tevii betivului. Ala, cand a vazut ca a aparut si proprietaru' masinii, a inceput cu manevrele de vrajeala mi-a strans mana repetand "Respect! Respect" si a incercat sa se tireze iar. Desi eram coplesit de atata respect strig dupa el "Bah, stai asa! Unde dispari? Respect, respect, numai ca al dracu' respect e pe banii mei!". L-au luat doi politisti ca sa sufle in alcoolscop, numai ca asta protesta de parca era posedat. A incercat si manevra cu abandonarea velocipedului, da' n-a tinut. Am mers cu ei in politie pentru a vedea daca e intr-adevar baut ca sa stiu cum procedez. Ma gandeam ca daca e treaz, iau in calcul ca tot omu' mai greseste si o repar pe casco cu autor necunoscut, desi franciza ar fi de 100 epuroi. Cand a suflat omu', n-avea mult. Doar 1,34 la mie. Zic: "E clara treaba! Da-mi dovada sa repar masina pe banii astuia!" Comandantu' circulatiei m-a intrebat surprins: "Pai te judeci cu el?" Zic: "Aaa, nu io! Societatea de asigurari." Am inteles ca i-au mai ars si o amenda de 500 roni. N-aveau ce permis sa-i suspende.
I-am si zis politistului: "Bine ca nu eram in masina stationata! Ca acum ma trezeam ca urla asta ca am dat peste el."


Voi reveni cu continuarea povestii!
Skip ads

  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si l-au lasat sa plece? Pe bicicleta? Cu tot cu teava?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Normal! Stai ca nu am timp sa scriu acum continuarea, da' revin.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@biela, fa si o schita de unde sa rezulte cum ai avut masina parcata. Un mic filmulet ar fi haur.
Din curiozitate, ce comuna e aia de are comandant de circulatie? Aaaaa, si ai plecat de la oras? Te stresau asa tare motoarele turate la maxim?

Legat despre incident, am curaj sa fac pariu ca politistul-comandant a fost atat de incompetent la volan incat l-a impins pe biciclist cu solenta, daia a cazut. Si acum urmeza adevarata aventura cu politia rutiera de la comuna, ca pana acum a fost aventura cu un biciclist mai vesel Very Happy

Scuze pentru postul meu. Este un pamflet si rog a se trata ca atare....
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA, observasem ca postul tau e o glumita si am luat-o ca atare. Si mie imi place cand discutia este mai destinsa. Comuna asta in care m-am mutat, oficial este municipiu, dar realitatea contrazice administratia. Sad
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De curiozitate (vad ca la locatie scrie Ialomita) ce comuna e aia cu rang de municipiu ?
Ca la Slobozia nu prea am vazut Solenze de politie.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai hai bre cu continuarea ca asta e doar introducerea in problema si stam cu sufletu la gura Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La ora 12 am revenit pentru intocmirea procesului verbal de constatare a accidentului. Subcomisarul X mi-a comunicat ca de acest caz se ocupa agentul Y si mi-a cerut sa revin la ora 14 cand se intoarce agentul Y de pe teren. Am revenit la ora 14:15, dar agentul Y terminase tura si plecase acasa.
In data de 26.05.2009 la ora 10:00 am revenit la sediul politiei pentru intocmirea procesului verbal. L-am gasit pe agentul Y, dar acesta a refuzat sa imi dea o dovada in care sa treaca mai mult decat aripa stanga avariata sub pretextul ca eu vreau sa abuzez de sarmanul biciclist. Mi-a comunicat ca el a asistat la accident si ca biciclistul mi-a atins doar aripa, iar teava din mana stanga a biciclistului nu ar fi atins masina. Desi din declaratiile celor patru martori reiese alta dinamica a accidentului (cea relatata la primul post), agentul Y nu a chestionat martorii si in final a refuzat sa imi completeze vreun proces verbal. Mi-a zis ca daca mai vreau proces verbal sa merg sa i-l cer subcomisarului X. Am mers la subcomisarul X caruia i-am relatat faptele si l-am rugat sa solutioneze problema. Subcomisarul a venit cu urmatoarea propunere: sa il caute pe biciclist si sa il determine sa imi plateasca franciza la asigurare si sa declaram altfel accidentul. Mi-a zis ca nu ar avea rost sa lovim prea tare intr-un biet om care deja a primit o amenda de 750 roni. Desi propunerea subcomisarului era o instigare la comitere de infractiuni am zis ca merita luata in calcul si varianta asta. Trecem peste episodul din ziua urmatoare cand la vederea mea trecand pe langa politie subcomisarul radea cu subinteles impreuna cu subalternii sai si ajungem la etapa in care la 10 zile de la accident am facut o sesizare catre comandantul politiei din comuna, adica la seful direct al subcomisarului.

Au mai trecut inca 8 zile in care nu s-a intamplat nimic, asa ca vineri 12.06.2009 am trimis un mail la circulatie@politiarutiera.ro . Ziua de luni a fost una linistita. Insa marti 16.06.2009, la ora 10:40, in timp ce ma deplasam ca pieton pe strada Calarasi, am fost abordat de la circa 20 de metri distanta de subcomisarul X: "Auzi? Sa vii la ora 1 la mine cu actele masinii, permisul de conducere si buletinul!" Am incuviintat si dupa amiaza m-am prezentat la politie in speranta ca voi primi procesul verbal pentru accidentul din 25.05.2009.
Am intrat in biroul subcomisarului, iar acesta mi-a cerut actele. Dupa ce i-am inmanat certificatul de inmatriculare al autoturismului subcomisarul a inceput sa ma ameninte ca ma lasa fara certificatul de inmatriculare si fara permis si ca ma face el pe mine, ca imi arata el mie. Mi-a fluturat o coala alba pe sub ochi, cerandu-mi sa declar cum ca masina mea era lovita anterior datei de 25.05.2009. La refuzul meu de a scrie o asemenea declaratie, subcomisarul a inceput o noua serie de amenintari, atat personale cat si cu mania divina. Dupa aceea m-a acuzat ma masina mea este o epava, fiind lovita pe toate partile, iar bara fata era facuta tandari dinainte de acel accident. Am incercat sa ii explic ca aceste lucruri sunt neadevarate, dar nu am fost lasat sa vorbesc, pe tot parcursul acestei intalniri subcomisarul urland la mine. Mi-a zis ca imi va sechestra masina si ca o va trimite la expertiza in Constanta, iar daca va fi nevoie va plati el aceasta expertiza. Dupa ce am reusit sa spun ca nu i voi da nici-o declaratie decat in prezenta unui avocat, subcomisarul mi-a zis sa plec si sa revin cu avocatul si a afirmat ca certificatul de inmatriculare al autoturismului meu va ramane la el. I-am cerut sa imi elibereze un act care sa certifice si sa justifice aceasta retinere. Atunci subcomisarul mi-a inapoiat certificatul spunand ca mi-l va retine impreuna cu permisul si masina dupa ce voi veni cu avocatul. Am plecat si dupa ce am iesit din cladirea politiei am discutat cu doi dintre cei patru martori ai accidentului. Acestia mi-au spus ca nu au fost chestionati de niciun politist legat de accident si ca este foarte probabil ca ceilalti doi martori (sot si sotie) sa nu isi sustina declaratia in fata politistilor deoarece le este frica de subcomisarul X care a mai creat multe probleme ginerelui acestor doi martori.

Mentinonez ca pe parcursul intalnirii cu subcomisarul X, putinele cuvinte care am fost lasat sa le spun au fost pe un ton potrivit si decent. In acest timp subcomisarul a urlat permanent la mine acoperindu-ma vehement in timp ce incercam sa spun cate ceva. Nu am inteles nici modul in care am fost chemat la politie si nici sensul aceste discutii in care a trebui sa vad revarsarea orgoliului ranit al unui politist reclamat! Nu mi se pare normala o atitudine de amenintare si de intimidare, atitudine nedemna de un ofiter al politie romane! De asemenea sunt constient ca dupa solutionarea acestei probleme (posibil chiar si inainte) voi fi "vanat" vehement de catre subalternii comisarului X sau de catre el personal.

Mai urmeaza...
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Un reportofon ar fi fost de mare ajutor . (16.06 ora 13)
Vezi, daca ii iei cu frumosul unde se ajunge .
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Bre... cam urata situatia cu... organele. Eu deja m-am enervat. Pe bune. Daca era masina lui in cauza, cred ca il punea p'ala s-o plateasca de noua.
Nu pot sa sufar situatia asta in care ploitistii din provincie se cred buricul pamantului.
PS
Ai grija sa te speli pe maini... Si inainte si dupa... Mr. Green. Doar ai de-a face cu... organe


Ultima modificare facuta de mihdoi la Mie 17 Jun, 2009 7:52 pm
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Hm traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
Daca te tii tare nu are ce sa iti faca, fii si tu mai catolic decat Papa la volan iar de fiecare data cand ai parte de asemenea practici din partea politiei baga cate o reclamatie, si nu uita gasesteti un avocat versat in care sa ai incredere.
Ai sa vezi ca se vor linisti de la sine (asta in cazul in care are creier macar cat un bob de mazare in cap).
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai am bagat doua reclamatii pana acum, dar ambele au fost trimise la el sa le rezolve.
Skip ads

  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poi reclamatiile le faci la adresa lui nu a incidentului, ci la modul in care el actioneaza si daca ai pomenit de avocat ia unul ca altfel prinde aripi daca te vede ca vb in vant.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poi bre, hai ca vin sa discutim la o bere si vin cu fratii mei de peste prut si merem sa discutim si cu agentu Smile distractiune pe cinste la tine acolo nu gluma.

cu stima,
Petrov.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Scrie mai bine lu Ciocaaaannnnn si ameninta-i ca-i dai la presa , care de-abia asteapta sa auda un astfel de scandal . Ori trateaza chestiunea cu seriozitate , ori faci scandal in mass media locala .
Ai vreun prieten avocat ? Sa te duci la intimidare la ei?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Parca suntem in filmele alea americane unde actiunea se petrece in niste sate ratacite prin desert unde trece o masina o data pe saptamana!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa il lasi sa te intimideze. Din postrile tale reiesea ca ai o atititudine mult mai bataioasa in relatia cu organele. Inregistreaza-l cu un reportofon sau cu telefonul si reclama-l la sefii de la judet. Pentru orice oprire in trafic nejustificata, ameninta-i cu reclamatiile.
Fa o adresa pe care o trimiti prin posta cu confirmare de primire si cere eliberarea autorizatiei de reparatie. Pana la urma vor solutiona corect problema pentru ca nu vor sa se afle toate magariile pe care le fac.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Din postarile tale reiesea ca ai o atititudine mult mai bataioasa in relatia cu organele.

aceeasi impresie mi-a lasat si mie...de cand a schimbat avatar-ul parca e alta persoana Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bertone, nu am niciun prieten avocat. Am doar amici politisti cu care ma consult. Dar cred ca trebuie neaparat sa contactez un avocat.

bandi, nu l-am lasat sa ma intimideze, ci am fost ferm. Din pacate nu am avut reportofon si de aceea nici nu l-am inregistrat. Ca sa fiu sincer, eu ma asteptam ieri la o intalnire amiabila, dar a fost una de intimidare. Nu am cedat presiunii, ba chiar am iesit din biroul lui cu toate actele in portofel, desi dorinta lui era alta.

Azi domnul subcomisar X a continuat presiunile. A venit la mine la firma si i-a lasat unei angajate o citatie prin care sunt chemat la pulitie in data de 19.06. Chiar si abordarea asta a problemei a fost una de presiune. Citatiile se duc acasa si predau personal. In acest moment atat angajatii cat si familia sunt instruiti sa nu primeasca nimic din ceea ce ma priveste.

Revenind la citatie, aceasta nu are niciun numar. La rubrica Dosar penal nr este necompletat. De asemenea nici calitatea in care sunt chemat nu este completata si nici motivul. In subsolul paginii scrie ORGAN DE CERCETARE AL POLITIEI JUDICIARE scms. X si urmeaza o semnatura de analfabet.

Acu' intreb si io ca amatoru': Are ce sa imi faca daca nu dau curs unei asemenea citatii? Ca io nu prea intentionez sa-l vizitez pe 19.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Bre, fii sincer. Ai pus masina intentionat in calea aluia beat de mergea pe bicicleta? Nu cumva ii ducea teava lu' x?
Dar in primul post ziceai ca la fata locului a venit seful circulatiei. Nu poti lua legatura cu el sa-l lamureasca pe maimutoiul x?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR