Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • m2myo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare dragi opelisti. Dupa multa munca...revin si eu pe meleagurile clubului cu o intrebare.
De la ce opel pot gasi o timonerie care sa mearga pe masina din semnatura (vectra A '92 C20NE) ma intereseaza sa schimb ansamblul complet cel din interior cu nuca si cel din compartimentul motor... ? Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
de pe acelasi tip de masina
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sa stii ca si eu am cautat astazi partea din compartimentul motor al timoneriei ptr masina tatalui meu. Noua numai aceasta parte costa 900 lei! La dezmembrari nu am gasit deocamdata, dar, mi s-a spus ca este in jur de 100-150 lei. Cum se manifesta la tine si cum ti-ai dat seama ca timoneria este de vina? La Vectra tatalui meu (1.6, x16sz) intra greu in viteza 1 si 5. Ma gandesc ca poate nu timonerie e de vina ci ambreiajul.
  • m2myo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ambreiajul meu are aproximativ un an vechime deci l-am eliminat din problema. Am constatat ca timoneria avea joc (in spatele motorului ) si am luat cateva bucsi de la o timonerie de corsa si am reparat-o temporar. In viteza 1-a intra relativ greu daca mergi peste o anumita viteza. In cazul meu marsalierul intra greu sau caraia...si daca alergam masina intra greu in viteza....sau cand schimam din treapta a 2-a in a 3-a imi arunca schimbatorul din a 2-a.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand verificati tampoanele de la motor si cutie sa fie in regula si sa nu fie deplasata pozitia cutiei de viteze. Apoi incercati sa faceti reglajul timoneriei. Sãrci pe forum. Sau reveniti aici.
  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
asa si la astra f din `97 imi intra greu in treapata 1 si in a doua uneori intra cu un mic carait , an inceput sa imi intru in mana si trag intr-o anumita pozitie in care nu mai face ,si tot asa de la timonerie e , a fost reparata a tinut o perioada apoi iar a inceput sa faca , si pretul la reperentanta e foarte mare iar in rest am inteles ca nu prea se gaseste
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR