Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • KOP
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 27 Mai 2009
  • Corsa 2001 Z10XE
  • Dolj
  • KOP

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
(scriu pentru prima oara, asa ca va rog sa-mi scuzati eventualele stangacii)
Am Corsa C, la care am schimbat placutele de frana imediat dupa cumparare ( feb. 2008) si la primul drum mai lung ( dupa aprox. 200 km ) si la o viteza de peste 90 km/h s-a franat brusc, insotit de zgomot si vibratii.
Am reluat parcursul dupa 1/2 ore si am ajuns la destinatie fara alte incidente. Situatia s-a repetat si cu alte ocazii si tot dupa 200 si ceva de km. La reducerea vitezei sub 40-35 km/h fenomenul dispare ( asa am putut ajunge pana la un service apropriat. Verificarile facute cu calculatorul nu au relevat nicio defectiune a ABS-ului.
Va multumesc
Skip ads

  • caiuscorneliu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E cam ciudat ce spui mai ales ca ABS nu poate avea legatura el fiind responsabil de evitarea blocarii rotilor la franari bruste deci dincontra,elibereaza placutele de pe discuri nu le franeaza.
Ma gandesc ca problema ar fi legata de motor pentru ca imi inchipui ca franarea ai simtit-o fiind in viteza deci e posibil sa nu fie legate de roti simptomele.Incearca sa o scoti pe liber in momentul in care mai intampini problema pentru a fi sigur de unde e.
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ma bag si eu. (ca musca)

Am patit la o masina mai mare exact la fel.
Poate discuri deformate.(la mine asta a fost)
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ai discurile ovalizate si recomandat este sa pui altele noi iar placutele de acum daca nu ai facut prea multi km incearca sa le dai o fata pe o piatra de polizor, adica sa le planezi, vei scapa de probleme,
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand de ce a trebuit sa schimbi placutele asa repede?
Poate o fi o problema la culisele de la etrieri adica nu culiseaza suficient si ramanad blocat se incalzeste placuta si discul se dilata si se franeaza. Verifica si rotile daca se incing.


Ultima modificare facuta de stocariu la Joi 28 Mai, 2009 11:21 am
  • KOP
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 27 Mai 2009
  • Corsa 2001 Z10XE
  • Dolj
  • KOP

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Intradevar, franarea se produce in viteza,discurile si placutele erau fierbinti. Anterior producerii franarii am simtit miros de ferodo. Am si scos din viteza,dar pana cand ac. nu a scazut semnificativ fenomenul nu a disparut. Placutele le-am schimbat la sfatul unui mecanic ( baiat bun ) care a zis ca au uzura mai mare de 50%
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cand se schimba placutele se verifica cu ele scoase daca etrierul se misca usor, ca mai poate intra mizerie pe culisa si merge greu rezultand infranarea rotii. Sau pot fi placutele mult mai groase decat normal sau ceva montat gresit.
  • KOP
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 27 Mai 2009
  • Corsa 2001 Z10XE
  • Dolj
  • KOP

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru sfaturile si solicitutinea manifestata: am schimbat discurile si pana acum este in regula Very Happy
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
BUNA ZIUA PRIETENI!
Am revenit pe forum dupa o lipsa de cca 3 luni.
Intrebare catre initiatorul topicului:
-Este posibil ca la inlocuirea placutelor de frana sa fi inversat rotile intre ele? (ma refer la cele din spate cu cele din fata) ?
-Ai schimbat in acea perioada si vreo anvelopa?
-Poti sa spui ce dimensiuni au anvelopele inscriptionate pe ele?
.......intreb asta deoarece cred ca ai schimbat discurile degeaba (procent 80%) !
ABS si ESP numara de cca 50 ori pe secunda rotatia rotilor din fata raportat la cele din spate. Daca sesizeaza ca roata din fata se invarte mai repede decat cea din spate, ESPul considera ca masina a intrat in derapaj si va frana singura independent de vointa soferului.
Daca ai schimbat placutele la un service, poate ca mecanicul ti-a schimbat rotile intre ele (vazand ca nu sunt de aceeasi dimensiune) in speranta ca iti va "baga pe gat" si o pereche de discuri pe care el le avea prin dulap. La momentul oportun, dupa ce a schimbat discurile, a pus si rotile la loc in mod corect (cum erau inainte sa schimbi placutele) si .......ti-a luat banul.....

.......Nu este aberatie ce iti spun aici, am lucrat cateva luni intr-un service si am vazut ce inseamna sa nu stii mecanica si sa mergi in service. CRIMA!

P.S.:
ABS,ESP suporta roti un pic mai mari pe puntea care trage si mai mici pe cealalta, NICIODATA INVERS!
Pentru detalii :0729148220

Cu respect,
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@invest20042001
asta e valabil doar in cazul in care ai ESP si ABS sau si daca ai numai ABS ?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
schumy1502 a scris:@invest20042001
asta e valabil doar in cazul in care ai ESP si ABS sau si daca ai numai ABS ?


ESP SI ABS.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR