Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ozzy21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Un prieten de al meu doreste sa isi cumpere opel vectra...adika dorea acuma i s-a pus pata ca a gasit el un Cielo din 2005 cu 2500 Euro Executiv si ca merita mai mult ca e mai nou(Opel-ul fiind sub din '99)
Nu stiu ce as putea sa ii zic dar parerea mea este ca cielo nu e o masina foarte buna.
Daca doriti dati-mi niste pareri pro si contra atat despre opel Vectra cat si despre Cielo.
Skip ads

  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pai care opel vectra? cielo e masina buna, nu imi place bordul, dar e aproape identica ca si opel vectra b, inca o chestie cielo executive, are consumul in jur de 11L cam asa. executivul are mai multi senzori decat vectra, dar la ce folos daca nu te satisface masina.
Oricum ambele masini nu se mai fabrica Smile

acum zi ce vectra e ca sa iti zic mai multe si despre vectra Smile
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca e mai veche de 99 atunci probabil e B1.
Comparatia trebuie facuta pe doua exemple concrete ca altfel nu e relevant.

Spune-ne eventual exact intre ce masini oscileaza amicul tau si atunci vei primi pareri pro si contra , altfel discutia e cam vaga.

In alta ordine de idei mai cauta putin pe forum inainte de a posta. De exemplu https://www.clubopel.com/vie...ght=cielo++vectra
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cielo e kadett e cu alta motorizare. Nu este comparabil nici cu vectra a dar cu vectra b.
Are insa alte avantaje: norma de poluare mai mare si ani mai putini, avantaje care o claseaza in fata vectrei a pentru cumparare.
Un top s-ar prezenta asa: vectra b, cielo, vectra a.
Skip ads

  • Ozzy21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca nu am explicat calumea este vb de un opel vectra B din 98 cu 150.000 KM motor de 1.6 in 16 V,AC,geamuri electrice fata,ceas bord cu indice de temperatura etc iar Cielo este inmatriculat prima data in 2005 dotari executive si motor de 1.6 in 16 V,dotari full fara piele.
Si eu stiu lafel ca opel vectra B are consumul mult mai mic decat cielo care am inteles ca trece si de 11 % cateodata.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Daca Vectra se prezinta intr-o stare buna ( sa nu bata nimic pe ea si consumul de ulei sa fie in limitele acceptabile) atunci nu prea are ce ''discuta'' cu Cielo. In Buc. pe vremea asta Cielo sare lejer de 11%, Vectra se opreste pe la 10 - 11%. Ca tinuta de drum, calitatea materialelor si a finisajelor nu se pot compara, Vectra fiind mult mai buna.
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Marius T. a scris:Daca Vectra se prezinta intr-o stare buna ( sa nu bata nimic pe ea si consumul de ulei sa fie in limitele acceptabile) atunci nu prea are ce ''discuta'' cu Cielo. In Buc. pe vremea asta Cielo sare lejer de 11%, Vectra se opreste pe la 10 - 11%. Ca tinuta de drum, calitatea materialelor si a finisajelor nu se pot compara, Vectra fiind mult mai buna.

Hai ma MARIUS tocmai tu CIELO consum de 11% in bucuresti IL MANAC daca consuma 11 Laughing
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cielo seamana foarte mult cu vectra b2. am condus cielo executive, 1,7l, motorina, 90cp. Era full, 4geamuri electrice, senzori peste tot, cd, si nu mai stiu ca a fost acum 4 ani. Mergea super bine, adica suuuper, dar pe zapada aluneca repede, prea repede, m-am rotit cu el instantaneu, ca azi de dim cu vectra Razz . Tinuta de drum, demaraj, viteza, motor, cielo merge super, consum foarte mare. Bordul plastefiat, partratos, afisajele urate, manetele ca de matiz. An de fabricatie cat e? pt ca poate fi produs in 80 si inmatriculat in 2007.

Vectra b1, fara suparare pentru posesorii de pe forum, mi se pare un pic cam uratica. Dar o vectra b1, cu franele bune, cu distributia, filtre si uleiul schimbate la timp, cu directia buna cu consum bun si cu vopseaua intretinuta este cu mult peste un cielo. Mai ales ca la volan te simti mult mai bine decat in cielo. Dar atentie sa fie in stare foarte buna vectra pt ca are si ea niste anisori si sa fie si zapacita........tovarasul tau risca sa cheltuie mai mult decat il tin buzunarele
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ciucurica a scris:cielo seamana foarte mult cu vectra b2. am condus cielo executive, 1,7l, motorina, 90cp. Era full, 4geamuri electrice, senzori peste tot, cd, si nu mai stiu ca a fost acum 4 ani.

Cielo pe motorina? Shocked
Hai sa fim un pic seriosi. Un Vectra B bine dotat si intretinut bine nu discuta cu Cielo sub nici o forma. Fie el si B1. Wink
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cine vrea sa stie de unde vine cielo, avem cateva poze pentru comparatie





Ne apucam sa cautam asemanari si deosebiri intre modele?
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
"am condus cielo executive, 1,7l, motorina, 90cp ",Cielo pe motorina,exista asa ceva? Ce inseamna full,care senzori?,ca din cate stiu eu Cielo de prin Romania(mai ales alea fabricate in Romania) nu au nici abs,computer de bord,pilot automat,climatronic,senzori ploaie si lumini,airbag si multe altele.Clar vectra,B1 sau B2 sau poate chiar si A.Deci vorbim de Cielo cu motor de 1,5 16 v(de origine Opel Kadett) care mananca benzina de innebunesti,doar anul de fabricatie parca spune ceva.Dezavantaje Cielo:frane praf fara abs,rulmenti spate care cad frecvent,bord anost si care scartaie,consum mare la 1,5 16v,calitatea asamblarii si finisajele praf,probabil fabricat in Romania.Puncte bune:an bun,un oarecare demaraj bun,probabil mai putini km la bord.Despre Vectra(orice model) sunt topicuri intregi...Opel e Opel...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ciucurica a scris:cielo seamana foarte mult cu vectra b2. am condus cielo executive, 1,7l, motorina, 90cp. Era full, 4geamuri electrice, senzori peste tot, cd, si nu mai stiu ca a fost acum 4 ani. Mergea super bine, adica suuuper, dar pe zapada aluneca repede, prea repede, m-am rotit cu el instantaneu, ca azi de dim cu vectra Razz . Tinuta de drum, demaraj, viteza, motor, cielo merge super, consum foarte mare. Bordul plastefiat, partratos, afisajele urate, manetele ca de matiz. An de fabricatie cat e? pt ca poate fi produs in 80 si inmatriculat in 2007.

Vectra b1, fara suparare pentru posesorii de pe forum, mi se pare un pic cam uratica. Dar o vectra b1, cu franele bune, cu distributia, filtre si uleiul schimbate la timp, cu directia buna cu consum bun si cu vopseaua intretinuta este cu mult peste un cielo. Mai ales ca la volan te simti mult mai bine decat in cielo. Dar atentie sa fie in stare foarte buna vectra pt ca are si ea niste anisori si sa fie si zapacita........tovarasul tau risca sa cheltuie mai mult decat il tin buzunarele


N-are nicio treaba cielo cu vectra. E Kadett si la interior.
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cielo e..... cielo Nu!

OPEL E .......OPEL Wink
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
vali B 44 PIV a scris:
Marius T. a scris:Daca Vectra se prezinta intr-o stare buna ( sa nu bata nimic pe ea si consumul de ulei sa fie in limitele acceptabile) atunci nu prea are ce ''discuta'' cu Cielo. In Buc. pe vremea asta Cielo sare lejer de 11%, Vectra se opreste pe la 10 - 11%. Ca tinuta de drum, calitatea materialelor si a finisajelor nu se pot compara, Vectra fiind mult mai buna.

Hai ma MARIUS tocmai tu CIELO consum de 11% in bucuresti IL MANAC daca consuma 11 Laughing


Hai ma ca am zis lejer 11%. Ma gandeam ca nu se uita si el la un Cielo obosit cum sunt ale noastre care nu prea scot sub 14% pe vremea asta.
Inca un lucru: cand dai drumul la AC s-au dus 40% din caii din talon. Laughing
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da ai dreptate din talon ca oricum masina nu ii are, vb din experienta dupa 5 ani de condus 5 zile pe saptamana cielo si 280 000 km sper sa scap de ea luna asta ce zici Marius?
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
bai fratilor nu stiu de ce e asa absurd. masina era de la taicamiu de la servici, motor 1,6 benzina (scuze vb cu un coleg de combustibili si am ramas pe motorina), consum de 11L si cu ac vara sarea la 13L. 4 geamuri electrice, oglinzi elec si incalzite, 2 airbaguri, senzori de temp, presiune, abs, senzor de lichid de geamuri. discuri fata spate, frane bune, demaraj bun. Acum depinde si cum sunt intretinute masinile. Ce am condus eu era o masina foarte buna.

Dar acum ca am vectra nu as mai cumpara alta masina decat asta.

ne-a intrebat omul ce parere avem despre ele doua, eu asta am experimentat un cielo 1,6 benzin, 100cp, o masina de firma si bine intretinuta, si o vectra b2, 1,6 16v, 100cp, masina personala adusa din afara, bine intretinuta.

acum daca da peste o epava de vectra care are gauri in podea si in frane dar are polish pe ea o sa ne invinuiasca pe noi...ba ca mi-au zis aia sa nu cumpar cielo ca e bun opel. aceasi situatie si pt cielo, m-am luat dupa ciucurica ca cica e bun si cielo si mai bine luam opel-ul mai vechi.

plus ca exista un topic ce sa faci cand iti cumperi masina noua, ce sa cauti la o masina!

Smile

Arata-ne poze cu masinile, specificatiile tehnice si situatia prezenta in care se afla masinile.

mie mi se pare ca seamana cu vectra mai mult decat cu kadett. ma refer la cele berline. scaunele aproape ca cele de vectra. bordul exagerat de urat. schibatorul ca de vectra cu inel si la semi inaltime Smile. am condus masina aia timp de 6 luni, in fiecare diminieata cate 10 km.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@ciucurica
Cand analizezi o masina nu te uiti doar la scaune. Te uiti la liniile caroseriei care la cielo sunt identica cu cele de kadett, atat la sedan cat si la hachback. Te uiti la forma usilor spate, la forma si montajul geamurilor atat la usile spate cat si la al treilea geam. Te mai uiti la forma pasajelor de la roti si modul cum barile completeaza aripile. Te mai uiti la cremaliere si la sistemul de yale. Si poti sa te uiti si la bord, care este cam tot ala.



Daca ai asemanari intre cielo si vectra b, te rog sa le postezi.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
@ciucurica - tu ai avut parte de un Cielo care nu prea cred ca era pt Romania, asa ca nu stiu cate exemplare dintr-astea va gasi prietenul lui Ozzy 21. Cielo full pt Romania nu avea decat AC, 4 geamuri electrice, senzor lichid parbriz si cam atat. Cel condus de tine vad ca e mult mai dotat.
Ca aspect si eu cred ca Cielo seamana mult mai bine cu Kadett decat cu Vectra b
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu ii propun celui care inca mai are dubii intre a alege Vectra sau Cielo sa se urca in ambele masini intai ca pasager. Pai in Cielo in spate zici ca esti in banca la scoala! Nu mai vorbesc de tinuta de drum net superioara la vectra, de ABS (care nu exista pe Cielo) si de alte deosebiri de care isi va da seama singur....calitatea materialelor.....a bordului, plastic ordinar la cielo...etc
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ozzy21 a scris:Imi cer scuze ca nu am explicat calumea este vb de un opel vectra B din 98 cu 150.000 KM motor de 1.6 in 16 V,AC,geamuri electrice fata,ceas bord cu indice de temperatura etc iar Cielo este inmatriculat prima data in 2005 dotari executive si motor de 1.6 in 16 V,dotari full fara piele.
Si eu stiu lafel ca opel vectra B are consumul mult mai mic decat cielo care am inteles ca trece si de 11 % cateodata.

Eu am avut in acelasi timp Vectra b 1998 de 1,8 si Cielo Executive 2005 1,5 cu o axa si euro3. In primul rand diferenta este de la cer la pamant cand te urci din cielo in vectra, in al doilea rand la consum la cielo 11 in vise se duce si la 14 lejer si oricum mai mult decat vectra de 1,8. Vad ca s-a discutat aici de comparatie intre vectra b si cielo chiar nu au nici o legatura se aseamana la baterie , la benzina si la unele becuri de pe spate in special cele de la numar. Smile . O alta chestie care induce in eroare la cielo este executiv se numeste cel care s-a vandut in ultimul timp si standard e cel chel, fara geamuri electrice si aer cond. Cielo are si parti bune cum ar fi in general fiabil si un consum mai mic de ulei. Dar la confort, siguranta, consum de benzina, tinuta de drum, a.c, si multe altele este cum spuneam si la inceput diferenta ca de la dacie la masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR