Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
salut!
in principiu cred ca merge orice. depinde cati bani vrei tu sa bagi.
eu am luat masina fara cas, doar cu boxele, ca si tine.
apoi mi-am luat (adus de afara de un amic) un sony cu mp3, model de mijloc.
ar fi bine sa afli puterea boxelor, eu nu am reusit.
iar de montat, aceeasi poveste ca la alarma. iti vor cere cei de la opel sa-l montezi la ei ptr a nu pierde garantia. vei avea nevoie si de o masca, care si ea mai costa...inarmeaza-te cu rabdare...bafta Wink
Skip ads

  • Danut Ianc

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Deva
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
marius_2999 a scris:salut!
in principiu cred ca merge orice. depinde cati bani vrei tu sa bagi.
eu am luat masina fara cas, doar cu boxele, ca si tine.
apoi mi-am luat (adus de afara de un amic) un sony cu mp3, model de mijloc.
ar fi bine sa afli puterea boxelor, eu nu am reusit.
iar de montat, aceeasi poveste ca la alarma. iti vor cere cei de la opel sa-l montezi la ei ptr a nu pierde garantia. vei avea nevoie si de o masca, care si ea mai costa...inarmeaza-te cu rabdare...bafta Wink


Eu la Corsa am 3 perechi de boxe: una in spate, una la picioarele soferului si al pasagerului dreapta fata si una in manerele de la usi (sunt tweetere pentru inalte).
Sony-ul acela stie sa lucreze cu 2 perechi de boxe?
Corsele noi (2005) vin cu optiune de cd cu mp3? Si daca da ce marca este si daca sistemul audio este similar cu modelele mai vechi???
Ca si eu vreau sa imi schimb casetofonul cu un mp3 player da m-i groaza de mufaraia din spate si mai ales ca nu stiu cum sa fac conectica...

10x
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
la Corsa noua, sunt 2 boxe la portiere fata, 2 la haion si cele 2 de inalte la oglinzile retrovizoare. sony-ul luat de mine are 4 iesiri de 52W, fata detasabila, telecomanda...etc.
Corsa noua are ca optiune si CD cu mp3, care arata chiar bine ("capsulat" in bord) insa e cam scump...(in noiembrie era ceva gen 350e - e adevarat arata mult mai bine decat unul pus ulterior), nu stiu exact ce marca sau daca e la fel ca la modelele precedente.
Eu am aranjat cu un baiat, de la un service Opel, care mi l-a montat.
(si am iesit bine - 100$ aparatul luat de afara - Dubai Very Happy + 800 000 caseta si montajul)
  • Danut Ianc

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Deva
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
marius_2999 a scris:la Corsa noua, sunt 2 boxe la portiere fata, 2 la haion si cele 2 de inalte la oglinzile retrovizoare. sony-ul luat de mine are 4 iesiri de 52W, fata detasabila, telecomanda...etc.
Corsa noua are ca optiune si CD cu mp3, care arata chiar bine ("capsulat" in bord) insa e cam scump...(in noiembrie era ceva gen 350e - e adevarat arata mult mai bine decat unul pus ulterior), nu stiu exact ce marca sau daca e la fel ca la modelele precedente.
Eu am aranjat cu un baiat, de la un service Opel, care mi l-a montat.
(si am iesit bine - 100$ aparatul luat de afara - Dubai Very Happy + 800 000 caseta si montajul)


350e ii mult intradevar. Oricum la Corsele noi exista si comenzi la volan si alte briz-brizuri.
Si la tine la Sony poti modifica unde sa se auda mai tare, in spate sau fata, nu???
Caseta? Trebuie caseta separata ca nu se potriveste cea de cassu' de la Opel... Hmmm
Probabil si conectorii sunt diferiti...
Eu am un Corsa B cu consola deasupra bordului unde se afiseaza: ora, RDS si temperatura. La noul mp3 player poate fi facut sa se afiseze de ex. numele melodiei la acea consola? Nu prea cred... Tu cum ai facut??

10x
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
vestea proasta e ca tot caut de vreo 2 ore carticica de la cas si nu o gasesc... Mad
nu stiu sa pot modifica volumul boxelor fata-spate...daca da...chiar trebuie sa gasesc cartea.. Laughing
bordul cred ca e totusi la fel...
nici de faza asta nu stiu - sa fie legatura casetofon-afisajul existent...cel putin la mine nu e facuta leg asta...pe consola apar ora/data/temp iar informatiile legate de ce se canta apar pe cas.
faza faina e ca acest sony cica are si mufe ptr conectare comenzi la volan, insa am inteles ca ar trebui ceva schimbari majore la volan, iar cel putin deocamdata ramane asa. Wink
  • mariusica

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca trebuie sa imi iau un Sony?
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu.
poti lua orice marca. ar fi bine sa astepti intai masina si apoi vezi ce si cum.
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Deci orice mp3 ar fi bun pt tine in caz ca nu vrei sa-ti schimbi si difuzoarele. Trebuie sa precizez ca difuzoarele de fabrica sunt ff slab calitativ si sunetul e pe masura. Difuzorul de medii joase din usa e de carton cu membrana f subtire de cauciuc iar scheletul pe care e magnetul e din plastic. Asa ca nu are rost sa pui un MP3 scump pt ca te vor trage muuult in spate difuzoarele. Orice MP3 are functia FADE care face balansul intre difurile fata si spate. Si daca in fata sunt 4 difuri in usi sunt legate in paralel tweeterele cu mid-bassul rezultand o singura iesire pt dreapta si una pt stanga
Skip ads

  • Danut Ianc

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Deva
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

Vreau sa va intreb cu ce MP3 player vine echipata din fabrica o Corsa noua? Ca eu pe a mea (Corsa B 2000) am un Blaupunkt Car 300 (radio cass) si vreau sa caut pe eBay sa vad daca nu gasesc modelul respectiv de MP3 player mai ieftin.

PS Vreau modelul din fabrica sa nu ma mai chinui cu conectorii ISO de la opel care am inteles ca is diferiti de ceilalti.

10x
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu te chinui cu conectorii.... sunt ISO standard, eu am scos car 2003 pe care il aveam si am pus fara probleme un vdo 2703, doar ca a trebuit sa mai cumpar o masca de plastic de 40 ron din vitan.... si e o solutie mai buna, parerea mea, singura chestie e ca nu o sa mai folosesti tid-ul din bord, decat pentru ceas si temperatura.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Se numeste CD 30 MP3 (daca nu ma insel).Nu stiu ce firma e.Eu sunt multumit de el.
  • Danut Ianc

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Deva
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mihnea a scris:Se numeste CD 30 MP3 (daca nu ma insel).Nu stiu ce firma e.Eu sunt multumit de el.


Si iti afiseaza numele melodiei pe display (pe TID)?
Eu am Corsa B si am consola cu 3 ecrane deasupra de ventilatie.

Oare s-ar potrivi acest mp3 player la mine la Corsa?

10x
Skip ads

  • Danut Ianc

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Deva
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mihnea a scris:Se numeste CD 30 MP3 (daca nu ma insel).Nu stiu ce firma e.Eu sunt multumit de el.

Am gasit referinte despre el.
Dar are o masca barosana comparativ cu radio-cass-ul de la mine si nu imi pot inchipui cum as putea sa il adaptez la mine.
De ce vreau eu sa pun unul original Opel/Blaupunkt? Ca sa imi folosesc TID (triple info display) de pe consola pentru a vedea numele mp3-ului, volumul, starea melodiei, etc.
Oare se poate face ceea ce vreau eu?

10x
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai toate aceste informatii le poti vedea pe ecranul aparatului. eu asa am facut si am lasat displayul masinii ptr temperatura ext/ora/data.
  • Danut Ianc

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Deva
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
marius_2999 a scris:pai toate aceste informatii le poti vedea pe ecranul aparatului. eu asa am facut si am lasat displayul masinii ptr temperatura ext/ora/data.


Pai CD 30 MP3 nu are nici un ecran. Oricum cu acesta vin echipate opelurile de dupa 2004 (cred). Oricum numai modelele de Opel C au posibilitatea de a monta acest model de mp3 player din cauza mastii f. mari - este dubla fata de un mp3 normal.

10x
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Domnilor am si eu neoie de un sfat!
Mai acum o saptamana am avut eu o fixatie daca o pot numi asa sa imi pun eu mare sistem de sunet in masina, mai exact in Portbagaj! Ete ca am instalat o Statie JBL din aia GTO 75.4, un Tub de Bass cu difuzor de 30 de cm diametru, si un Condensator; pe langa astea o gramada de fire, si nu orice fire ci cabluri din alea groase cat policele de la mana!
Dupa cum vedeti in poza, nu mai am nici un fel de spatiu util in portbagaj.
Pe de alta parte se aude super (daca ati vazut vreun corsa cu muzica ca la nebuni data tare, sa stiti ca eu eram acela) Rolling Eyes

Poate sa-mi dea si mie cineva un sfat apropo de chestia asta cu spatiul, ca eu am ajuns doar la o singura concluzie: Sa vand sonorizarea si sa mai fac loc Crying or Very sad exista si alte tipuri de sisteme pt aceasta mashinuta care sa nu mai ocupe atata spatiu??

Multam, anticipat pt raspunsurile date!

P.S. Mi-a lovit o matahala de LandRover masina Evil or Very Mad



  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
salut!
Te-a lovit tare Land Roverul?...inseamna ca ti-a luat toata sonorizarea... Sad
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sorry pt. accident Sad; legat de sonorizare, daca tot te-ai apucat de ea, eu zic sa o lasi asa, daca tot zici ca esti incantat de rezultat Smile, acum insa depinde si de prioritatile tale; daca iti doresti un protbagaj aerisit, intr-adevar asta este un impediment; acum nu stiu nici ce varsta ai, daca esti casatorit sau nu, ca sa fie nevoie sa cari diverse chestii mai mult sau mai putin casnice Very HappyVery Happy; by the way, ai incercat cu un subwoofer mai mic?
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
legat de lovitura de la Rover, mi-a lovit-o in parcare cu alte cuvinte mi-a atins coltul din stanga spate al masinii exact sub stop, este o mica infundatura de marimea unui pumn... nu are legatura cu sonorizarea...
treaba cu sonorizarea e ca (nu-s insurat, deci nu am nici o treaba cu caratul de ghivece de flori, electrocasnice sau cine stie ce alte treburi de-astea:P), insa ma gandesc si io asa logic cum poate se gandeste orisicare, de ex de Paste o sa plec pan la mare... mi-oi lua si io o valiza/geanta/ruxac pana mea ce-o fi acolo si chiar daca mai merg doar 2 persoane cu mine totusi da nasol sa inghesui pe bancheta din spate tot felul de bagaje... pur si simplu estetic vorbind...

Am avut inainte un Tub mai mic cred ca avea MAX 50 de Watti si nu aveam statie, si se auzea ca din cazan...

Ma gandeam ca poate o exista vreo varianta de stiu si eu sa scot roata de rezerva si n locul ei sa adaptez cumva un "fel" de camarutza pt un tub ceva, habar n-am, poate o mai fi cineva care o mai fi facut asa, nu stiu...
  • Xenomorph

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pentru instalarea bass-ului in locul rotii de rezerva ai avea nevoie de de un woofer open-air (adica unul care sa produca sunete joase la calitatea unui tub fara o incinta speciala), sa tai urechea si filetul de fixare ale rezervei si sa captusesti locasul respectiv cu "burete" izolator fonic, d-ala cu profil "tzepos" (ca in studiourile de inregistrare) care sa elimine zgomotul de cazan produs de rezonanta in tabla podelei portbagajului. Marca woofer-ului ramane la latitudinea ta, dar tine cont ca, oricum, o portiune centrala a portbagajului va fi indisponibilizata de magnetul impozant al acestuia, a carui eventuala acoperire pentru depozitarea de bagaje ar elimina scopul lui.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR