Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Acum am vazut poza...
E ciudat totusi...
In poza par a fi toate ...
Daca erai mai aproape de galati te ajutam eu...
Skip ads

  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Unde ziceai ca stai in Galați prime? E rândul meu sa pune cateva întrebãri. Am cumpãrat toata Instalația pentru geamuri spate inclusiv DDm, pdm, cablaj, lãmpi etc. Întrebarea mea este: daca DDm ul meu nu stie funcțiile cel de pe masina donatoare poate fi instalat pe masina mea? Sau am nevoie de codul de securitate al mașinii donatoare ? Ca daca imi trebuie...e jale. Poate fi instalat,programat etc fara acest cod, sau resetat?
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
DDM si PDM se reseteaza cu codul masinii donatoare. Se pot reseta si fara codul ala dar trebuie sa mergi la un meserias...cum e CristianTM din Timisoara Smile. Si cred (sper sa nu ma insel) ca modulele difera de la half can la full can.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@Mijareta ai PM.
Nu cred ca la masina ta va fi necesar sa schimbi prea multe.
Slabe sanse sa fie nevoie de schimbarea pdm sau ddm.
Insa daca ai nevoie de schimbare este cam obligatoriu sa ai codul masinii donatoare daca nu e resetat...
In functie de noroc...
Skip ads

  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am montat totul, am programat cat am avut timp cu Tech2. Geamurile spate functioneaza din telecomanda si switcherele lor dar nu si din cel al soferului. Desi fac selectia de pe modulul meu de comanda nu le pot actiona sau bloca de la mine. Exact ce as fi vrut, sa nu-mi mai deschida copii geamurile in timpul mersului. Mai mult de atat butonul acela care la apasare se ilumineaza rosu la apasarea lui nu se inroseste doar devine neiluminat din portocaliu. Am probat acest comutator pe alta masina si funtioneaza perfect. De asemenea luminile acelea din usi de pe cantul usii nu se aprind. Ce am omis sa activez? As vrea sa fiu cu lectia invatata cand mai ajung la un Tech2 sa nu-i ocup omului timpul aiurea. E clar ca am omis sa activez ceva pe undeva. jgyprime ma luminezi?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E posibil sa nu fi activat in ddm functiile (sunt 2 de activat, nu le retin exact numele, unul e pentru butonul de protectie copil si unul de selectare gramuri fata-spate)
Insa e posibil sa nu ai firele necesare intre ddm si modulul de comanda de pe usa soferului.
Am descris cu cateva pagini in urma procedura si cablajul...
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am înlocuit practic absolut tot de la masina donatoare exceptând DDm si pdm, cabluri comutatoare tot absolut. Am sa pun si DDm si pdm de pe masina donatoare acum am security code-ul lor. Dar nu inteleg de ce geamurile pe spate merg de sine stãtãtoare dupa activare din bcm si de pe cel al Șoferului nu...ai idee care e povestea lampilor roșii de pe usi? Ai o schema din tis?
DDm si pdm nu le-am mai înlocuit in ideea in care aveau aceeasi pini.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cu lampile din usi nu am idee... Nu am asa ceva pe masina...
Pdm nu trebuie schimbat. Nu are nici un rol in geamurile electrice spate.

Acum la tine problema e din ddm.
Geamurile spate merg independent deoarece butonul de securitte copil nu e apasat. Ddm nu il vede apasat, comunica acest lucru bcm, bcm nu taie alimentarea butoanelor spate.
Cred totusi ca la tine nu sunt programate cele 2 butoane (child security select switch si rear window lifter select switch, parca asa le zice), daca zici ca ai inlocuit cablajul de la usa soferului...
Cel mai simplu numara firele din mufa ce intra in controalele de pe usa soferului.
Ar trebui ca in mufa sa fie doar 2 pini liberi.
Skip ads

  • polyy88

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
am reusit sa fac geamurile. un cablu ce ducea din DDMin BCM nu ajungea pana in mufa de la usa asa era facut colac in manunchiul ala de cabluri ca asta era problema si am pus si luminile din usi in fata ca pentru spate este mult prea mult de munca pe fata am tras un fir spre DDm pentru usa sanga si unul catre PDM pentru usa pasager si bineinteles ca am legat becurile la masa
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mijareta...ia verifica tu daca butonul de comutare pt geamurile spate, cel de pe usa soferului, chiar functioneaza. eu am avut problema asta, nu facea contact, era mizerie acolo. am desfacut modulul si l-am curatat cu spirt si apoi a mers. mertita si incercarea asta, iti ia 30 min cu totul...poate poate
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Era problema de comunicare cu bcm.
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
l-am verificat, pus pe alta masina care a venit stock cu toate geamurile electrice. La mine modulul de la sofer cand apas pentru blocare geamuri nu se face rosu, ramane stins. Pus pe masina colegului Edi-MLU se aprinde rosu la apasare. La mine se comporta ca un modul clasic fara geamuri pe spate. Ceva in programarea lui imi lipseste. Si mai mult de atat am o presimtire ca tot aici se afla si explicatia faptului ca nu mi se aprind luminile din usi montate in acelasi timp cu toata tarasenia asta...
.
Mai mult de atat nici o varianta de opcom nu ma lasa sa intru in BCM,PDM sau DDM. Oare de ce?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Masina ta probabil face parte din cele caee nu poti programa mai nimic cu op-com iar cu tech 2 merg doar unele...
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dupa activarea DDM cu tech 2 totul a revenit la normal. Switcherele funcționeazã perfect inclusiv lãmpile din Ușile fata se aprind la deschiderea usilor. Exceptând lãmpile usilor spate care se pare ca le lipseste comunicarea cu BCM de catre care sunt comandate.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am montat si eu azi dar am urmatoarea problema :

- in afara de faptul ca nu am activat in DDM comanda pt switchul din spate si child safety lock (opcomu nu poate programa ddm-ul meu) , restul le-am programat in rec si bcm, de pe controalele spate, functioneaza perfect geamurile cat si din telecomanda
- pe switchul de la usa, pozitia sus de la switchul schimbare fata/spate nu se ilumineaza decat cand il dau in jos, sus daca il dau pe comanda pt fata ramane stins, iar butonul pt copii cand il apas se stinge.
- am observat ca din switchul de la sofer am doar 7 cabluri si nu 10. 2 sunt pt switch, si 1 pt iluminare, dar care iluminare, e asta de care vorbesc eu ,sa se faca acel buton rosu, si sa se aprinda ledul pt comanda fata ?
- deasemenea, daca activez comfort closing rain nu am optiunea decat "active and deadlock present". eu nu am deadlock pe masina, dar am senzori de ploaie si lumini. daca o activez imi apare si eroare pe REC low voltage or open circuit comfort closing

In alta ordinde de idei, switchul din spate pe comanda de jos, functioneaza foarte greu sau cand are chef, l-am desfacut si e curat. E posibil ca acel cauciuc cu metal pe el sa nu faca bine contact pe circuite , sau trebuie sa le dau cu spirt si sa mai incerc odata? Mentionez din nou ca functioneaza, dar doar cateodata cand apesi mai tare sau chiar nici atunci. De cablaj nu e vorba, am pus comanda de pe stanga si geamul functioneaza perfect
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu au mers cu opcom, am activat cu tech2, contactele iti recomand sa le cureri cu spray contact cleaner nu cu spirt.
Si ale mele au necesitat curatare din cauza ca au stat nefolosite prin dezmembrari prea mult timp, verifica si microcontactul la switchul fata spate, curata-l si pe ala. Daca butonul de blocare al geamurilor spate se stinge la apasare inseamna ca nu este activat, atata tot. Dupa activare cu tech2 el va deveni rosu la apasare. Activarea tuturor functiilor cu tech2 va avea ca efect si iluminarea lampilor din usi daca ai asa ceva exceptandu-le pe cele din spate care sunt comandate de bcm, asta daca ai firul rosu cu alb prezent in cablajul usilor spate. Orice nedumerire mai ai intreaba cu incredere.
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu au mers cu opcom, am activat cu tech2, contactele iti recomand sa le cureri cu spray contact cleaner nu cu spirt.
Si ale mele au necesitat curatare din cauza ca au stat nefolosite prin dezmembrari prea mult timp, verifica si microcontactul la switchul fata spate, curata-l si pe ala. Daca butonul de blocare al geamurilor spate se stinge la apasare inseamna ca nu este activat, atata tot. Dupa activare cu tech2 el va deveni rosu la apasare. Activarea tuturor functiilor cu tech2 va avea ca efect si iluminarea lampilor din usi daca ai asa ceva exceptandu-le pe cele din spate care sunt comandate de bcm, asta daca ai firul rosu cu alb prezent in cablajul usilor spate. Orice nedumerire mai ai intreaba cu incredere.
  • Mijareta

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
scuze pentru postul dublu, rog un moderator sa stearga
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut,

Firul pt lampi usi nu am pe cablajul din spate, nu a venit echipat, cel putin nu mi-a mai ramas niciun fir neconectat dupa ce am pus firele noi. Am sa fac maine cred chestia asta, desfac toate butoanele si le curat. O sa vorbesc cu catalinpav66, el are tech2 si a zis ca ma poate ajuta in Buc pentru asa ceva. In legatura cu cele 3 fire de la switch sofer pana in DDM, ai idee unde gasesc pini ? presupun ca daca nu le am pe alea 3, chiar si activate cu tech2 , functiile de windows lock si switch fata/spate nu vor functiona, corect?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Corect.
Bcm nu va sti ca ai butonul apasat, deci nu va activa / dezactiva geamurile spate.
Comenzile vin direct din bcm...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR