Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
azi am montat si eu instalatie de geamuri electrice spate (instalatia din usi, macarale, switch pt geamurile spate si modulul de comanda de pe usa soferului).

problema insa - geamurile din spate nu se deschid nici dupa ce am programat DDM, BCM si REC (asta pt comfort closing, cred ca se inchid geamurile singure daca senzorul de ploaie simte apa pe parbriz).

macaralele sigur merg pt ca le-am dat tensiune de pe instalatia din stalpul masinii (scurt intre firul rosu gros si firele albastru/rosu, respectiv verde/gri pt ridicat/coborat geamul). in mufa care intra in usa, cea care iese din stalpul masinii, am firul rosu gros despre care se vorbeste in topic. din telecomanda masinii merge sa le ridic dar evident ca nu sunt sincronizate si unul e mai sus si unul mai jos.

citind acest topic bag seama ca s-ar putea si mie sa imi lipseasca cele 3 fire de la butoanele usii soferului pana la DDM. pt ca chiar si atunci cand mut comutatorul de geamuri pt cele din spate, se deschid tot cele din fata.

intrebarea ar fi...daca am reusit sa programez BCM, REC si DDM, ar mai putea fi vreo prob cu DDM-ul meu si sa nu stie functia de geamuri electrice spate? sau doar trebuie sa trag cele 3 fire lipsa? momentan imi pleaca 7 fire de la butoane la DDM (si nu am oglinzi rabatabile electric).

chiar si asa...de ce nu deshid geamurile din spate butoanele de pe usile din spate? aceste butoane se lumineaza cand aprind farurile iar instalatia din usa a fost inlocuita cu cea pt geamuri electrice (cum am scris mai sus, si in mufa din stalpul masinii par a fi toate firele: firele groase rosu si maro si mai multe fire mai subtiri de diverse culori)
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat


pentru a putea sa folosesti geamurile electrice spate trebuie sa ai 10 fire intre DDM si controalele de pe usa soferului.
daca tu ai 7 iti mai trebuiesc cele 3 de care am vorbit eu.
daca iti merg din telecomanda masinii inseamna ca totul e OK
ar trebui totusi sa le poti urca si cobora si din controalele de pe fiecare usa spate.
verifica sa ai si sigurantele necesare in REC.
este vorba de sigurantele 6 si 7 din rec (sunt din cele mici si ar trebui sa le vezi cand deschizi usita din stanga din portbagaj)
in TIS se specifica ca trebuie sa fie de 30 de amperi.

am impresia ca in DDM sunt 2 functii de activat.
una cred ca se numeste "rear window lifter child security lock" si ceaalta cred ca se numeste "window lifter select switch"
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sigurantele le-am pus, FR 6 si 7. Nu imi dau seama de ce nu merg totusi actionate de la butoanele din spate. Poate pt ca nu vad comanda pt butonul acela de siguranta copii. Ma gandesc ca o fi pe blocat pana cand pun firele necesare dar nu sunt sigur. O sa pun firele lipsa si vedem dupa.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E posibil sa nu ai firele care pleaca din bcm pana la usi.
Firul rosu si cel de confort close pleaca din rec.
Mai sunt 3 fire care vin din bcm pana la usi. Si inca unul care are pozitie pentru a aprinde butoanele. Cand aprinzi pozitia ti se aprind si butoanele din usile spate?
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, cand aprind farurile se lumineaza butoanele. Si eu zic ca sunt si firele de la BCM. Cand am facut montajul a trebuit sa ridic/cobor macaraua. I-am dat impuls facand scurt intre firul rosu gros si firele albastru/rosu respectiv gri/verde. Aceste 2 fire le am atat in intalatia de pe usa cat si in cea care iese din stalpul masinii. Eu zic ca daca nu aveam firele de la BCM nu aveam cum sa ridic/cobor macaralele prin scurtul de care scriam mai sus.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e posibil sa fie si din activare...
adica sa mai trebuiasca activat ceva...
la mine au trecut vreo 2 ani de cand am activat functia...
  • polyy88

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salutare, am o mare intrebare eu am cumparat macarale si butoane si cabl;araia din usi si m-am apucat de trecaba, dar problema este cand pun butoanele de la usa soferului nu functioneaza nimic adica nici cele din fata care erau existente pe masina dar nici inchiderea usilor sau deschiderea potbagajului, functioneaza doar iluminarea butoanelor.
Si nici butoanele din spate nu functioneaza, functineaza doar iluminarea lor. Stie careva o rezolvare?
Masina este o vectra c din 2003 deci cred ca este half can
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Geamurile electrice spate nu interfereaza sub nici o forma cu cele de pe fata.
Monteaza comenzile initiale si vrzi daca mai merg cele fata.
Skip ads

  • polyy88

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
da merg.
Acum merg si cu noua comanda, ca am fost sa o schimb la dezmembrari, cu alta. Dar tot nu merg cele de pe spate, problema este ca geamurile din spate nu merg nici de la butoanele din spate m-am uitat la mufa din usile din spate si exista acele cabluri in REC sigurantele de 30A existau deja, in mufa de la comanda de la usa soferului ies 10 fire, nu am desfacut fata usi ca sa vad cate se duc in DDM.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ai pus testerul pe masina si ai programat geamurile electrice spate?
E un pas obligatoriu...
Ai de peogramat in ddm, bcm si rec.
  • polyy88

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
da am pus am fost azi la marius in ploiesti sa o programeze si tot nimic, ma poate ajuta cineva ca ma urc pe pereti:D
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Apasa pe butonul dintre cele 2 butoane care selecteaza oglinda exterioara.
Cand e apasat se aprinde rosu?
Gliseaza sus-jos butonul dintre cele 2 butoane de geam. Se aprinde led-ul de sus sau de jos?
Skip ads

  • polyy88

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
se aprinde butonul rosu de blocare geamuri, cand culisez butonul din mijloc de selectie geam fata sau spate se se aprinde ledul conform selectiei, si functioneaza iluminarea butoanelor pe spate, geamurile fata functioneaza dar pe spate nu vor deloc daca si nu am nici eroare cand citesc masina. a si din telecomanda functioneaza dor cele din fata
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca nu sunt programate si in bcm.
  • polyy88

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ok am mai fost azi inca o data sa verifice programarea si sunt programate geamurile in BCM DDM si REC, dar tot nu pricep de ce nu merg, are ceva daca masina este HALF can? macaralele nu stiu de pe ce masina au fost luate daca sunt de pe half sau full can. Azi daca am timp o saa desfac toate usile si o sa fac poze la mufe si cabluri. Inca o intrebare stie cineva care este pinul de la luminile de curtuazie ca eu nu am mufa dar as vrea sa pun lampile din usi ca am facut rost si de lampi si as vrea sa le pun. ce culoare are cablul si de unde vine sau iesirea din DDM sau PDM sau daca vine din alta parte.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am masina full can si am pus macarale si butoane de pe o masina half can de anglia.
Deci nu difera decat pozitia lor pe masina.

Verifica totusi daca in manunchiul de fire de pe caroserie care intra in usa spate ai firele necesare (le gasesti in poze in acest topic).
  • polyy88

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Azi am desfacut fetele de usi si portbagajul sa ajung la rec se pare ca am toate firele dar nu neaparat aceleasi culori am pus niste poaze jhos sa vedeti.
SI INCA CEVA STIE CAREVA DE UNDE TRAG FIRUL PENTRU LUMINA ACEEA DIN USA ROSIE.

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Postez de pe telefon deci e posibil ca informatia sa fie putin eronata...
Din rec pleaca cate 2 fire pentru fiecare usa: + si comfort closing
Din bcm mai pleaca inca 4 fire pentru fiecare usa: Pozitia pentru a aprinde led-ul din buton, un fir pentru alimentarea butonului ( care are tot + dar acest + se poate dezactiva prin apasarea butonului dintre butoanele de selectare al oglinzilor, cand se aprinde rosu), un fir care controleaza ridicarea geamului si inca unul pentru coborarea geamului.

Eu banui ca iti lipsesc cele din bcm si nu celr din rec.
Ori mai e posibilitatea sa iti lipseasca firele scurte intre bcm si XE1 (mufa de langa piciorul soferului).
Verifica te rog firele care ies din stalpul usii si ajung in usa.
  • polyy88

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
am verificat mufele usilor si din spate si am toate cablurile am pus si o poza cu mufa. o sa vad mufa de la picior acolo unde zici si o sa vad ce mai fac dar in curan credca ma las ca nu stiu ce sa ii mai fac si nu stiu pe nimeni pe aici prin ploiesti care ma poate ajuta
  • dade22

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Nota 10!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR