Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare.Sunt nou pe forum,am cautat subiectul asta dar ori nu s-a discutat ori nu am cautat eu bine.Este urgent Sad .Am un opel vectra B1 2.0i 16v din 1998 cod motor x20xev si acum o luna aproximativ m-i s-a rupt cureaua de distributie(neatentia mea pt ca nu am schimbat-o la timp).M-am apucat si am demontat chiulasa,am facut multe poze pe acolo ca sa fiu sigur ca o mai pot conecta corect toate mufele si furtunasele.Am descoperit ca am indoite 6 supape vizibil dupa ce am mers la un strungar sa le verifice pe restul inca 2,deci 8 strambe 8 ,,salvate"(4 admisie,4 evacuare).Cu multa rabdare si grija ,dupa ce le-am cumparat,am refacut scaunele cum am vazut prin filmulete postate pe forum,am pasuit si supapele, verificat planeitatea chiulasei(era buna),am schimbat 4 ghiduri de supapa,am curatat-o bine,am montat simeringurile (noi toate),si cu greu am reusit sa ii pun si sigurantele la supape cu mult chin pt ca nu am avut presa,si prefer sa fac eu cu greu decat sa merg la mecanic.Acum montarea,Am invartit de vibrochen pana cand au coborat toti pistonii la mijloc,linie moarta ca sa zic asa si am pus chiulasa pe masina dar in continuare nu stiu cum sa ii asez distributia,sa ii pun maine axele cu came dar nu stiu cum sa le pun,ele au pe fulii niste semne,unde trebuie sa imi vina alea?in mijloc?niste sfaturi si indrumari.mii de multumiri.
Nu sunt un mecanic dar imi place sa imi bag nasul doar eu pe masina mea.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daia sa inventat meseria de mecanic auto,sa faca ce strica altii
daca zici ca ai facut poze,atunci studiaza bine pozele si vei vedea cum trebuiesc puse axele si cum sa pui totu la punct
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
mda foarte amabil.pozele nu imi explica nimic,cum sa fac,las vibrochenul asa nu il las asa si in caz ca nu ai citit bine ce am patit eu,, s-a rupt cureaua de distributie,,deci logica imi spune ca nu are rost sa le pun in aceasi pozitie in care erau cand le-am dat jos pt ca nu mai erau puse la punct.corect?Astept indrumari cum sa o fac de la cei ce stiu nu sfaturi gen ,,Dute la mecanic"
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
deci nu m-ai ajutat cu nimic dar mersi oricum


Ultima modificare facuta de marius2693 la Dum 22 Jun, 2014 7:35 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pai nici un mecanic nu-ti va spune ce si cum sa faci,asa ca rascoleste netu si vei gasii scheme cu punerea la punct,sau daca ai prieteni care au autodata
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta.Bafta

  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
deci asez axele cu semnul acela in sus si arborele cotit trebuie sa fie asezat in asa fel incat sa il pot fixa cu un cui prin orificiul acela....banuiesc ca mai intai asez arborele cotit la punct dupa care pun axele cu camu nu?multumesc frumos
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Exact
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Tot din Autodata





Numai sa stii ce faci...
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
multumesc foarte frumos sper sa iasa
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare.Am dat jos fulia de la vibrochen si l-am asezat la punct.pistonul 1 si 4 sunt ridicate sus, dar nu a. Pus axele cu came pt ca vreau acum sa le schimb si simeringurile daca tot sunt date jos, nu imi pierdea ulei pe acolo dar sunt uzate si vreau sa fiu sigur.
Nu ar trebui sa am probleme la schimbarea lor nu? Adica trebuie doar sa dau jos roata dintata (in prealabil ii fac un semn ca sa o pin tot la fel inapoi) iar simeringul ar trebui sa imi iasa usor cu mana (cred) dupa care montez inapoi roada dintata si....distributia:d....astept ceva completari sau sfaturi.ms anticipat
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@marius2693 ti-am lasat pe PM ceva...este?
Skip ads

  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Poza cu distributia, acum am vazut-o,foarte multumesc dar am o problema cu axele mele,pe ambele scrie si INTAKE si EXHAUST si au semnele si sageata si dunga la fel, nu opuse ca in schema, adica cu dunga sus ,sageata la admisie este in interior (spre axa de la evacuare ) iar sageata (de la axa) de evacuare este tot in dreapta nu in interior.....si o nelamurire..nu inteleg pozele 12-15 ce trebuie sa-i fac rolei intinzatoare?

Da nu ma descurg foarte bine cu engleza mai ales termenii mecanici dar iau google translet in brate si ii dau de cap....fara munca nu ar avea farmec:)))) multumesc foarte mult


Ultima modificare facuta de marius2693 la Lun 23 Jun, 2014 8:33 pm, modificat de 2 ori in total
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ti-am trimis manualul service....
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Catastefan foarte multumesc eu de abea acum am vazut in mesaje ca mi-ai trimis manualul service...Smile))chiar ma intrebam ce inseamna PM dar nici prin cap nu mi-a trecut ....foarte multumesc...inca nu am montat distributia ca am mai intampinat niste probleme,a trebuit sa dezamorsez tachetii...unul de nervi l-am spart si acum astept sa imi vina comanda...si mai trebuie sa schimb simeringurile de la axele cu came dar au surubelele stranse bine bine,maine o sa merg la cineva sa le desfac cu pistol cu bataie.oricum multumesc foarte mult pt tot si tie si tuturor.revin cu noutati cand am.
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Gata.Intr-un final mi-am facut motorul.a fost mai greu dar am reusit.mii de multumiri, cred ca se poate inchide topicul.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Felicitari.....ceva detalii?
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Detali...in afara de faptul ca mi s-a stricat termocupla ventilator si iAC de relanti pt ca am avut masina pe bara partial demontata 2 luni, ea merge cum ar trebui sa mearga cu problema care o aveam si inainte si caruia nu I-am dat de cap respectiv senzor ax came, care nu stiu cat este de ars/defect pt ca pe mufa nu imi da valorile care le-am citit pe aici dar deja deviez de la subiect.o sa mai caut pe forum.multumesc frumos
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare.Mai am o intrebare legata de al meu x20xev. Am umblat la motor si dupa le i-am montat chiuloasa distributia si tot ce mai era de montat,am facut cateva sute de km(5-6) cu ea si am inteles ca dupa vreo 7-8 sute maxim o mie trebuie sa restrang suruburile de la chiuloasa, fapt pt care trebuie sa imi dau axurile cu came jos si automat distributia, intrebarea mea este chiar trebuiesc restranse suruburile? Pt ca am auzit chestia asta din surse nesigure, tot din surse nesigure am auzit ca numai e nevoie. Pana la urma?
  • marius2693

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut Chance.am o rugaminte si o intrebare in acelasi timp? Ai idee la x20xev pe mufa de la senzorul axei cu cate ce voltaj trebuie sa am pe pini? Multumesc aticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR