Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Doar ce sunt pe cale de a face JOIN in clubul vostru select (sper sa ma primiti dupa ce m-ati inlaturat atata cu Ford Focusul meu de la vanzare:P) si sper sa achizitionez daca totul este ok o VECTRA C 1.9 CDTI 120 CP (de fapt sigur sunt 120 CP ?, caci parca in talon apareau "doar" 82 KW ...)

Treaba este ca am negociat la pret , este un pret bun (nu va spun inca cat) si in primul si in primul rand va trebui schimbata distributia precum si kitul de accesorii. V-as ruga daca puteti sa-mi recomandati un dealer auto de ford ieftin si de incredere, precum si niste preturi din experienta voastra, pentru a stii la ce sa ma astept.

Masina dupa parerea mea merge foarte bine, are un "inceput" de volanta dar nu este profund (daca ma pot exprima atat de plastic), a testat-o vizual un amic "care se pricepe" (pe bune!Razz) si este OK, dar d-abia maine voi mai avea si testarea propriu-zisa la service cu tester si alte alea Wink (deh, sunt mai pretentios,innebunesc omul pana cumpar) . Acum masina are cam 95 000 km (posibili reali sau posibili nu, nu pot stii acest lucru cu certitudine, stiti cum e ) , si stiu ca pana in 120 000 km ar cam trebui schimbata distributia sau la 4 ani, dar dupa cum o iau si nu prea stiu istoric prea mult la ea trebuie s-o fac oricum ...

Deci, daca ma puteti ajuta si cu alte informatii care sa ma ajute maine la "testarea propriu-zisa" as aprecia si va rog preturi aproximative pt kituri (eventual daca mai puteti pune si preturi pt placute frana fata / spate)...multumesc anticipat tuturor

P.S. Am si VINul masinii daca puteti afla pana maine la pranz ceva - wolozcf6851028210 (sper ca-i scris bine)
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nimeni? chiar as fi avut nevoie astazi de niste preturi:( M-ar mai fi interesat si cat ar fi piesele pt revizie+bucsaraie....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Marius 0722469105, asta sigur raspunde la tel., al doilea Marius 0722238381, la ora asta poate inca doarme Laughing .
Sa verifice ei, iti dau si preturi, inlocuiesc...si eu cind a trebuit sa cumpere un coleg o masina din B am apelat la ei sa o vada mai intii ca sa nu bat drumul degeaba.

LE stiu si au cu ce sa vada si km reali.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merlinboy a scris:VECTRA C 1.9 CDTI 120 CP (de fapt sigur sunt 120 CP ?, caci parca in talon apareau "doar" 82 KW ...)


Normal trebuia sa fie 88kw in talon...daca e de 120CP sau 74kw daca e de 101CP.
Kilometrii se pot vedea daca-s reali sau nu din ECU la un tester amanuntit (this is a job for maiandrei ! )
De pretul pieselor nu-ti pot spune nimic ca nu stiu,la mine au fost schimbate cand era in garantie.
Noroc si sa ne spui totul despre masina Smile
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
CUTIE MANUALA 6+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 6 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;
JANTE PE 17", SENZORI PARCARE FATA-SPATE, OGLINZI RETRACTABILE, NAVIGATIE MARE, SENZORI PRESIUNE...


Cam astea ar fi dotarile, sper sa iasa tranzactia si sa nu gasesc probleme mari la ea (din ce am mers eu aseara si ce s-au mai uitat cativa amici nu prezinte incidente si alte probleme...)

este de 88KW sorry, am greist eu , deci vin la fix cei 120 de caluti Smile

Despre piese, m-am uitat pe un site imi scapa acum denumirea (online oricum cred ca-l stiti toti) si poate nici nu ma lasa regulile forumului sa postez (sunt mai nou deci..) insa foarte mari diferente fata de focusul meu diesel chiar nu mi se pare ca ar fi ! (tinand cont ca-i totusi vorba de o alta clasa etc...)

De ajuns la baieti nu cred ca voi mai ajunge astazi, am si multa treaba la birou si asa deja aseara l-am plimbat pe om la niste prieteni pt prima "mana" si acum la un service cu tester Smile La ce pret se va finaliza tranzactia o sa vedeti ca nu e o afacere proasta (sper sa nu plang mai tarziu totusi:D)
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
N-ai precizat un singur lucru...din ce an este? Smile
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
2005, asa apare si pe talon ... sa fie totusi fabricata in 2004 si pusa in folosinta in 2005 ? Cum as putea mai exact afla acest lucru ? Smile

Va zic si de banuti totusi...undeva pe la 7000 iepuroi Very Happy
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Treaba este ca am negociat la pret , este un pret bun (nu va spun inca cat) si in primul si in primul rand va trebui schimbata distributia precum si kitul de accesorii. V-as ruga daca puteti sa-mi recomandati un dealer auto de ford ieftin si de incredere, precum si niste preturi din experienta voastra, pentru a stii la ce sa ma astept.

Cred ca ai vrut sa scrii Opel Very Happy
Cu volanta las-o balta,problema asta o are fordul stiu cum este am avut si eu vreo 3 si acum sunt la al 4-lea(ford)la opel nu vei auzi de probleme la volanta.
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
hot a scris:la opel nu vei auzi de probleme la volanta.

Eu si inca cativa de p-aci nu putem spune asta.
Si nu pot zice ca la aprox. 73000km REALI era musai sa cada volanta.
Vorbim aici de diesel, cele pe benzina n-am auzit de problema asta-pana acum.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Volantele noi de Z17 si Z19 cam pica, slabe si cuplu mare
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am luat-o ieri pana la urma, nu am mai apucat sa postez caci am avut si foarte mult de lucru si doar testatul masinii a luat foarte mult, si a trebuit sa facem si ITPul caci ii expirase de 2 sapt si i-am zis ca nu i-o iau daca nu il face el rpd ca mi-e frica la RAR (deci a platit tot el)Very Happy

Ideea este ca masina a iesit fara probleme, nici la articulatii nu avea probleme (pe viitor niste brate spate ar mai trebui, dar nimic strident si urgent acum) urcata pe rampa, nu curgea nimic, verificata la motor, etc....baietii au zis ca-i chiar ok, cu o singura problema, NUMARUL DE KM...ii apareau pe KTSul ala cu ce soft aveau ei cam in jur de 150 000 ... nu erau luati dupa VIN, ci pur si simplu facea o analiza aprox dupa CB si dadea un maxim (puteau sa fie mai multi mai putini cu 10% zicea el)...

M-am pacalit sau nu m-am pacalit, timpul o va spune, insa cu siguranta pretul eu zic ca nu a fost rau, iar masina este ingrijita, la ITP chiar au testat-o aia pe bune (chiar m-am sucarit eu pe ei ca ce masa o tura ala atata la 5000 ture de 10 ori) si le-a iesit super ok ... deci chiar masina a fost testata as putea spune chiar de 3 ori

Nr de km sunt deja sigur (ce sa mai, sunt sigur ca si la Focusul meu erau masluiti fiindca volanul era cam mancat + multe alte detalii la care toti prietenii imi ziceau ca sigur are mai multi!) ca la orice diesel adus este masluit, la o masina de 3-4 ani ... tinand cont ca si pretul final a fost 6800 euro (-ITP si ala 40 e ~ 150 ron) nu stiu daca am facut chiar cea mai proasta afacere pt masina asta....chit ca va fi s-o vand in curand sau peste 1 an si tot zic eu ca nu o sa pierd mult la cum merge piata auto acum ...


Cat priveste volanta, da, la Focus era cu siguranta mai pronuntat, desi nu a cazut nici acolo, nu sunt genul sa conduc agresiv/sportiv, sunt linistit si stiu sa ma ingrijesc de o masina, mici detalii de finete (de genul mergi la drum lung si folosesti turbina, nu mori daca mai astepti pe loc 1-2 min maxim pana se opreste motorul Wink ), daca macar m-ar mai tine 50-100 000km ar fi ok Smile (sincer nu sa fac eu atat, cu focusul am facut in 18 luni 25000 si am iesit si din tara:D)

Oricum, sincer sa fiu daca nu o sa am probleme majore la ea (spre ex. la volanta la service mi-au zis s-o las balta, ca oricum tot o sa pice si nu se poate stii exact cum, sunt gandite din fabrica ca sa dai banii pe piese...ceea e am auzit-o si de la tipul de la porche si mi se pare oarecum si logic, desi imoral ) ...nu vad de ce ar fi o problema totusi km...

http://www2.autovit.ro/vs2c...=++++Cauta+%21+++

Aici gasiti si masina in cauza, mi-a mai zis cineva ca ar fi modelul GTS, nu stiu nu mi-a zis nimeni de asta, dar daca ar fi care ar fi diferentele?
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da este gts, adica versiunea sport Smile diferentele s-au mai discutat pe forum, daca esti putin atent vei gasi !
asteptam sa prenziti masina cum trebuie cu poze si toate cele in topicul "ai un opel.. sa-l vedem !"
sa o stapanesti sanatos..


Ultima modificare facuta de thrill la Joi 09 Jul, 2009 12:37 pm
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos,este GTS(hatch)
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa-ti spun dar nu este GTS.
Modelul tau este la caroserie identic cu un GTS. adica SALOON, dar GTS-ul are numai volan sport in 3 spite, evacuare toba dr. + prelungire bara( difuzor sa-i spunem asa) Bara fata + proiectoare diferite(ceea ce tu n-ai). Ornamentele praguri, ornamentul bara spate in culoarea masinii. farurile trebuiesc sa fie pe tenta neagra.
Ceea ce are masina ta in comun cu GTS-u sunt doar jantele de 17".
Numai bine si sa o folosesti sanatos.

Am vrut sa spun evacuare toba iesita drept nu ca e pe partea dreapta a masinii.
Si ar mai fi cateva: Semnalizarile la triplele spate sunt fumurii iar in bord ar trebuii sa mai existe si un buton sport.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa zicem ca am inteles cat de cat...jantele sunt cumva de pe modelul GTS ?
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
da
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Un mecanic bun si de incredere cu propriul garaj care sa stie treaba la Opelul Vectra de fata, sa-mi schimbe si mie kitul accesorii, revizia si ce o mai fi de schimbat mai aproape de Dr Taberei imi puteti recomanda si mie ?
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Spuneti-mi va rog si mie ce tip de ulei ar trebui sa pun la motorul meu de 1.9 CDTI 120 CP , si cati litri ? ceva recomandari ?

Am inteles ca ar fi nevoie de 4.3 Litri, este adevarat? (pe fostul focus trebuiau fix 5.5 litri pt motor de 1.8 tdci)

am gasit pe autokarma urmatorul tip, care pare ok - ULEI MOTOR GENUINE GM ( 5W-30 ) special OPEL , pret 110 ron Smile (5 Litri).

Multumesc!
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cu uleiul am rezolvat-o sa zicem, doar va rog raspundeti-mi si mie caci vad ca nu mai are nimeni drum si pe topicul meu Sad .... kitul de distributie daca il cumpar (am gasit in alta parte 560 ron, incluzand si pompa de apa) contine si KITUL DE ACCESORII in structura ?

Puerila intrebarea, dar nu sunt mecanic, la "vechiul" ford am schimbat separat "KIT ACCESORII" , "KIT DISTRIBUTIE" d-asta intreb, caci nu am gasit separat iar tipul de la magazin (nu autokarma) mi-a spus ca "le cuprinde" in intregime...

So, pls help cu un sfat macar ! Multumesc!
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu stiu daca mai este de actualitate, insa abia acum am citit postul tau.... am schimbat distributia de curand la Marius, iar piesele le-am luat de la Edi (autoa). Ca si componente sunt kitul distributie, si curea accesorii. Adica am luat curea distributie, rola intinzatoare, pompa apa, curea accesorii, parca mai era o rola..., antigel si apa. Cam atat. Tot ce vezi mai sus au costat cca 600 RON (pompa apa am luat-o pe cea mai scumpa din cele 2 ofertate.. e mai ok... )
Rgds,
Alex
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR