Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ms prietene asa o sa fac trebuie sa schimbmecanicul de fapt e un cirpaci probabil asa ar fi trebuit sa imi fie schimbata si pompa dar din cauza serviciului nu am putut sa stau linga el sa il urmaresc ce si cum schimba Rolling Eyes Embarassed Exclamation multumesc mult si o sa caut un service mai serios. vreau sa spun ca inainte sa imi schimbe aia ambreajul mergea altfel
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu cum faceti voi de va intalniti mereu la taclale pe forum, ma refer la membrii bebe.

Cilindru hidraulic ambreiaj e o chestie iar Pompa centrala ambreiaj e alta chestie, pompa e vreo 3 mil.
Eu te-am invatat cum sa faci TU si sa rezolvi problema dar tie iti place sa dai bani.
Pompa e impropriu spus, e un rahat de piston apasat de ambreiaj care impinge lichidul, daca faci aerisirea si pedala devine in timp iar moale schimb-o si pe aia dar mai poate fi si o siguranta nepusa bine la racord, depinde unde sesizezi scurgeri.
Oricum e clara treaba, chiar ai nevoie de un mecanic.
  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ms mult pt sfaturi
  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
si nu trebuie sa te superi eu nu prea am timp sa ma ocup de masina ca am program de opt ore zilnic si de asta o las pe mina mecanicilor eu voiam sa zic ca daca as fi in in locul meu ai face la fel
Skip ads

  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
chestiA E CA SE COMPORTA ASA PINA SE INCALZESTE MOTORUL DAR DACA ZICI CA E BINE AM SA SCHIMB SI POMPA SI CILINDRU DE AMBREAJ PT CA DIN CAUZA SERVICIULUI NU APELEZ LA UN MECANIC .........SCUZE DE DERANJ
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Crblx2 si a mea face exact asa , exact , exact asa.
Cand se incalzeste mai rar. Mai face cand si cand in traficul din Bucuresti.
Daca o rezolvi posteaza aici , poate reusesc si eu sa remediez problema.
  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut, am un Opel astra G din 2007 cu 24k la bord , cumparata de noua.....si am urmatoarea "problema".....aseara am incercat sa plec mai repede de la stop si am fortat ambriajul pana a mirosit a incins instant, problema este ca am dus-o in 6000 de ture si cand sa schimb a doua....nu o mai lua, in sensul ca turometrul ajungea la 5000 ture dar masina nu o lua din loc , asa si cu a treia pana am revenit la punctul mort unde am incercat sa o iau usor ......si a mers.....Dimineata la fel cand a plecat spre munca parca din a doua in a 3 a turometrul crestea la 4000 de ture si putere ioc....mai exact PATINA?

nu stiu ce sa cred.....sa se fi incins ambreiajul prea rau aseara si sa nu mai cupleze? acum vad ca e in regula dar cineva mi-a spus sa probez ambreiajul cu frana de mana......am tras frana de mana si am incercat sa dau drumul la ambreiaj sa vad daca moare motorul.....motorul a murit aproape de sfarsit de cursa.......sa fi stricat ambreiajul dintr-o prostie sau la o masina cu dabea 24k la bord este greu sa dau gata un ambreaj?
  • mishu2000

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut, daca a murit la sfarsit de cursa, atunci ai o problema cu ambreajul, patineaza (asta in cazul in care ambreajul nu tinea de obicei mai sus) Mentionez ca nu vorbesc in calitate de expert si de patit
Skip ads

  • CATYON
  • **
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
crblx2, de fapt ce vrei sa ne spui ca ai servici ? sau ca nu-ti merge masina ?
fara suparare dar in fiecare post ai mentionat ca ai servici

imi cer scuze pentru off topic
  • adostar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Un ambreiaj il poti strica si in 5000 km daca nu stii sa-l folosesti !
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
liniute la semafor ti-a trebuit ... acu scoate banu si repara ambreiajul ...Smile
intrebare: cum de ai adus tu masina la 6000 de rotatii ?
intreb ca la mine e maxim 6000 si mai mult de 5000 n-am reusit s-o aduc ...
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:liniute la semafor ti-a trebuit ... acu scoate banu si repara ambreiajul ...Smile
intrebare: cum de ai adus tu masina la 6000 de rotatii ?
intreb ca la mine e maxim 6000 si mai mult de 5000 n-am reusit s-o aduc ...
Pt. ca tu ai diesel.Nici un diesel nu trece de 5000."Benzinarele" se duc mai sus. Chiar si la 8500,binenteles,modele mult mai performante,gen honda s2000 Very Happy
Skip ads

  • AXE81

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am scapat, se pare ca masina si-a revenit, oricum multumesc pentru raspunsuri......

Ps: am reusit sa o duc in 6000 pt ca este benzina.....si are pana la 7000....in cartea tehnica specifica clar....Cuplu' maxim "at 4000 rpm" , am si exagerat sa o duc in 6000 si sa tin ambreiajul ala la jumatate fapt pt care s-a incins si a inceput sa miroasa. Am mai discutat si cu oameni care cunosc, prieteni....care mi-au spus ca datorita solicitarii si incingerii pe moment este normal ca un ambreiaj sa nu mai cupleze pe moment, in fine mie si dimineata mi-a facut dar asta este partea a doua si cea nasoala, partea fericita este ca nu mai face..Smile sper sa nu mai am probleme pe parcurs.
  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
si astazi inopinant mergeam prin oras trafic aglomerat si sa aprins cheita cu masina dar se comporta normal am tars pe dreapta am deschis capota si in carcasa ambrajului se auzea un sunet ciudat parca sabla cineva acolo am turato un pic si sa stins martorul banuiesc ca trebuie sa schimb vreun senzor de presiune ca problema cu pompa de ambreaj am rezolvato datorita voua am facut ce ati spus voi si nu mi se mai blocheaza ..multumesc si scuze ca ma tot pling atit
  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gata am rezolvat am schimbat pompa de ambreaj si merge foarte bine vreau sa zic ca acum intra usor in viteza , toata treaba m-a costat 300 lei cu tot cu manopera . va multumesc pt ajutorul dat
  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ddf ai mai rezolvat cu ambreajul? vezi ca e cam greu de inlocuit pompa daca constati ca trbuie schimbata
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu am mai facu nimic la el. Tot asa merge: in aglomeratia din Bucuresti face cand si cand. E enervanta chestia si cred ca o sa incep cu pompa de ambreiaj.Eu suspectez un furtun slabit pentru ca vad ca pe cutie e o ,,umezeala" FFFF MICA care nu imi explic de unde provine.
O sa ii fac o aerisire sa vad ce naiba are.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit. Imi vibreaza pedala de ambreiaj de ma gadila in talpa.La ce sa ma astept in urmatorii Km ? (si cu aproximatie cati Km !?)Mentionez ca nu-mi patineaza discul (deocamdata),in schimb se aude rulmentul de presiune . Sad
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut.
Toate astea se intampla la o Dacie 1100 din 1968 verde metalizat cu jante pe 17 inch?
.....sau...........la alta marca de masina?
Smile
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Palll, colegul de forum vrea sa te intrebe ce opel ai, ce motorizare si alte deastea despre masina ca sa ne putem da seama si noi de problema ta
cu stima
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR