Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema si pana acum nici un mecanic nu i-a dat de cap. La masina,Vectra b 2001, z16xe, i-am schimbat placa + discul (sh dar aratau ca noi - masina donatoare avea 33000 km). Totul a mers bine o perioada de ~3 luni si cam 5000 km. De putin timp pedala de ambreiaj tine foarte jos si schimbatul treptelor se face foarte greu (agata). Am schimbat rulmentul de presiune si pompa de ambreiaj (piese noi), am aerisit dar problema persista. Daca fac 3 pedale si apoi cuplez marsalierul intra bine, dar daca nu intra greu. Este posibil sa fi cedat placa? Toti mecanicii la care am fost puneau problema pe seama rulmentului sau a pompei de ambreiaj.
Skip ads

  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare baieti.Am o vectra b2 y2.0dti 2001 si se pare ca ma va lasa cat de curand ambreajul.Am o bataie in pedala si bataia asta in pedala de ambreaj o are de cand am luato,adica de la 90000 de km,in prezent are 180000 si bataia asta in pedala tot asa e....nu am prea bagat-o in seama,dar acuma a mai aparut o tacaneala destul de tare,care se aude in special cand e rece motorul...dar nu numai....mentionez ca e cutie F23.As vrea sa va intreb daca schimb chitul de ambreaj,trebuie sa schimb si volanta?oare acest tip de motor are volanta cu masa dubla?...am citit pe forum ca bataia aia in pedala ar fi de la rulment....dar tacaneala aia ,care este destul de accentuata cand motorul e rece...sa fie de la volanta?Astep parerile voastre.Multumesc
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
craetos a scris:cred ca am o problema cu ambreiajul...pedala imi tine foarte sus, cam vreo 2 cm in partea de sus mai tine...nu am zgomote, un se aude nici un huruit, masina trepideaza la plecarea de pe loc insa foarte rar, nu patineaza deloc...care ar putea fi cauzele? rezolv ceva daca fac o aerisire? ambreiajul este hidraulic, masina este un opel astra bertone, cutie f23 motor z20let
Salutare. Am si eu exact aceiasi problema , doar ca este vorba despre Vectra b cu z16xe. Ai rezolvat ceva? Stie careva care sa fie problema? Multumesc.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mar a scris:Salutare baieti.Am o vectra b2 y2.0dti 2001 si se pare ca ma va lasa cat de curand ambreajul.Am o bataie in pedala si bataia asta in pedala de ambreaj o are de cand am luato,adica de la 90000 de km,in prezent are 180000 si bataia asta in pedala tot asa e....nu am prea bagat-o in seama,dar acuma a mai aparut o tacaneala destul de tare,care se aude in special cand e rece motorul...dar nu numai....mentionez ca e cutie F23.As vrea sa va intreb daca schimb chitul de ambreaj,trebuie sa schimb si volanta?oare acest tip de motor are volanta cu masa dubla?.....

Volanta e simpla. Se schimba doar placa, disc, rulment, lichid de frana si daca e cazul pompa de ambreiaj.
Skip ads

  • luke

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salve,
Am o Vectra C 2004 cu 2.0 y20dth cu 90k km
Ambreiajul parca tine prea sus. Se poate regla?
Nu patineaza, nu vibreaza dar tine in cativa mm de apasare.

Merci
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma gadila talpa de la trepidatia pedalei.Am facut cam 40000km si tot asa face.Deci, treaba-i buna prin ceea ce se cheama "masaj". Rolling Eyes
  • Viorel Ion

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mi-am luat de curand un Opel Astra H 1,7cdti. Cand apas ambreiaju la jumatatea cursei se aude un zgomot, ca un huruit iar cand schimb vitezele smuceste cand ii dau drumu la ambreiaj, trebuie sa ii dau drumu foarte usor. Nu stiti care ar putea fi cauza? Multumesc.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Viorel Ion a scris:Mi-am luat de curand un Opel Astra H 1,7cdti. Cand apas ambreiaju la jumatatea cursei se aude un zgomot, ca un huruit iar cand schimb vitezele smuceste cand ii dau drumu la ambreiaj, trebuie sa ii dau drumu foarte usor. Nu stiti care ar putea fi cauza? Multumesc.

Bine ai venit.
Strange bani pt. kit ambreiaj cu volanta cu tot.
Skip ads

  • Viorel Ion

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Trebuie sa iau tot kit-ul? Nu am nici o problema la plecare de pe loc, pleaca normal, doar cand schimb din vitezele 1,2 si 3 si dau drumu la ambreiaj smuceste, in celelalte trepte mai putin. Si cum am mai spus cand stau pe loc si apas ambreiaju, pe la jumatatea cursei se aude un huruit.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@Viorel Ion
La tine e stricata doar volanta, insa daca tot dai cutia jos e indicat sa schimbi tot kitul.
  • DRobert

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
M-am trezit intr-o dimineata ca plec foarte greu de pe loc cu masina (Astra G- Z16XE), ambreiajul imi tine fff sus. In mers, imi accelereaza in gol (imi patineaza ambreiajul). Intrebarea mea este : daca ar fi devina doar discul de ambreiaj, sa il schimb doar pe el (avand in vedere lipsa acuta de bani din ziua de astazi ...)? Ce risc daca procedez astfel ? Nu cred ca este de la rulmentul de presiune sau de la placa ori pompa, deoarece, nu mi-ar mai intra in viteza, cel putin dupa cunostintele mele.

Va rog, astept sfaturi !
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@DRobert
Cel mai bine, dai jos cutia si vezi cum se prezinta componentele.
Totusi placa si discul e bine sa le schimbi in acelasi timp. Parerea mea.
Skip ads

  • karma2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
un pret ptr o volanta ptr opel astra g 2.00 dti an 2003?
nu am gasit nicaieri sub 2000 ron ...

multumesc
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
te pot sfatui sa treci la volanta cu masa simpla. Nu e greu dar e mult mai ieftin. Am aceeasi masina, acelasi motor, acelasi an. Eu am trecut si m-a costat extrem de putin. Masina merge brici.
te pot ajuta cu sfaturi.
  • DRobert

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
OUHH ! S-a rezolvat !
Am dus masina la reprezentanta, la OPEL. Aveam placa de presiune terminata, si deaceea imi patina discul. Am schimbat kitul : placa + disc = 550 RON de la LUK + 340 RON manopera (in manopera a intrat si verificare mecanica si electronica). Mie mi s-a parut acceptabil ca pret.
Bine ca m-am dus cu ea pt ca mi-au gasit si un semering dus, pierdeam uleiul din cutie.

O alta intrebare : Ce stiti despre distributia de la LUK ? Este buna ?

Va multumesc !
  • karma2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:te pot sfatui sa treci la volanta cu masa simpla. Nu e greu dar e mult mai ieftin. Am aceeasi masina, acelasi motor, acelasi an. Eu am trecut si m-a costat extrem de putin. Masina merge brici.
te pot ajuta cu sfaturi.


Chiar te rog...aseara am luat masina de la service , si cost kit ambreiaj + rulment presiune LUK 1570 ron si manopera 500 ron...deci...ce sa mai zic..sunt happy!

Multumesc mult
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
adica ai dat banii aia sau ....ar trebui sa ii dai daca schimbi cele enumerate?
  • DRobert

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cam scump cred... Eu la Reprezentanta OPEL Pitesti am platit pentru : Kit ambreiaj (disc + placa) + semering cutie viteze + completare ulei cutie viteze (cam 1 L) : 974 RON. Din care : 550 kitul (LUK), 74 semeringul, 340 manopera. Plus ca mi-au facut si verificare mecanica si electronica.


ESTE BUN KITUL LUK ?
  • karma2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
DRobert a scris:Cam scump cred... Eu la Reprezentanta OPEL Pitesti am platit pentru : Kit ambreiaj (disc + placa) + semering cutie viteze + completare ulei cutie viteze (cam 1 L) : 974 RON. Din care : 550 kitul (LUK), 74 semeringul, 340 manopera. Plus ca mi-au facut si verificare mecanica si electronica.


ESTE BUN KITUL LUK ?
[s]

Si mie mi s-a parut cam scump da asta a fost ...banii i-am dat deci teapa mea.
Masina a suferit urmatoarele schimbari : kit ambreiaj luk (disc+placa) + rulment presiune (kit + rulment 1570) + tampon motor (lemforder sau ceva de genul 250 ron)+ ulei cutie viteze 2 l (50ron) + lichid de frana (20ron) + manopera 500 ron = 2390 ron Fara volanta!
Mi-a precizat ca trebuie schimbata si volanta ca are nu stiu ce joc...si una buna e cam 2000 ron deci chiar ... Shocked Crying or Very sad
  • karma2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:adica ai dat banii aia sau ....ar trebui sa ii dai daca schimbi cele enumerate?


Am dat chiar mai mult ca mi-a gasit si tamponul motor rupt , ulei cutie viteze nu mai aveam...si lichid de frana... 2390 ron....

Mai trebuie schimbata volanta si cam atat...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR