Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Shrimp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am cumparat acum 3 saptamani primul furtun interculer, cel din stanga la pret de 550 ron, iar maine trebuie sa il iau pe cel din dreapta, pret 760 ron. Ambele sparte 3-5cm. Masina scoate fum, consumul a crescut, a pierdut din putere.
Intreb ca in simplu utilizator auto si necunoscator al motoarelor: DE CE se sparg aceste furtune? Am vorbit cu diferiti si mi s-a spus ca ar fi infundat EGR-ul si ca trebuie curatat. O alta parere ar fi ca trebuie curatat Egr-ul, galeriile de evacuare (sau admisie, sper ca nu gresesc) si ceva de curatat pe la turbina (toate la set). Ce trebuie sa fac? Pot aparea probleme daca nu curat acestea? Doar schimbarea furtunelor astea nu ar rezolva problema? Ce costuri ar fi pt. aceste curatari?
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc
Cristi
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Te apuci frumos si cauti pe forum curatare egr. Il cureti si vezi dupa aia cum merge.
Dar nu egr-ul este cauza pt care s-a spart un furtun, ci mai degraba uzura. Am vazut chestia asta la mai multe masini care au mers in regimuri de turatii ridicate, dar 250.000 km.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sa inteleg.....daca mergi mai in forta..si tii masina in 2500-2700 de ture frecvent....se poate sparge mai repede furtunul?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu, cred ca dupa 4000 rpm si dupa 250.000 km de asemenea regim. Probail uzura este mai ridicata.
La 2500 rpm deabia se misca in voie Very Happy
  • Shrimp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Masina are 120 000 km, 7ani vechime, si turatii ridicate vede doar pe autostrada - 3 000-3 500. In oras schimb vitezele undeva la 2 000-2 500 ture, asta cand nu ma grabesc.
Eu zic ca nu turatia este cea care face ca aceste furtune sa crape. Mai degraba uzura sau ceva orificii blocate ce fac sa creasca presiunea in furtune si le face sa plesneasca. Mi se pare dubios sa crape ambele in acelasi timp (diferenta de 2-3 saptamani).
Luni sper sa imi fie curatat EGR-ul si va zic daca sunt ceva schimbari in regimul de mers al masinii.
Merci de raspunsuri.
Cristi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR