Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cati dintre voi au fost vreo data in Bulgaria cu masina,dar eu unul nici n-am fost si nici nu cred c-o sa merg vreo data cu masina proprie;cu autocarul e deja alta poveste.
Am cunostinte care sunt in vacanta in Bulgaria(nu stiu exact statiunea).Au plecat cu doua masini VW Golf IV,si din nefericire au ramasa fara ele.In a treia noapte le-au fost furate masinile din pracarea hotelului.Normal ca niciunul dintre angajatii hotelului nu a vazut,si nici nu auzit nimic,si dintr-o data,dupa ce au fost raportate furturile,a aparut un semn imens la intrarea in parcare,pe care scrie ca angajatii hotelului nu-si assuma raspunderea pentru furturile din parcare.
La modul in care s-a lucrat,cat de siguri au fost cei care au luat masinile inclin sa cred ca unul din angajatii hotelului le-a vandut un pont.
Astea fiind spuse,ar fi bine sa va ganditi de doua ori inainte sa plecati la mare in Bulgaria cu masina,sau sa aveti o alarma foarte buna montata.
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
"Stirea" asta am vazut-o la televizor, iar detaliile lacunare pe care le dai ma fac sa cred ca tot la televizor te-ai uitat si tu. Daca vrei sa ma contrazici, vino cu mai multe detalii de la "cunostintele" care au cazut in necaz.
  • Cumnatu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sincr eu am fost de 3 ori consecutiv in Bulgaria, in suny beach si am facut pe teritoriul bulgar peste 2000 km. In afara de ultima oara cand mi-am pierdut carnetul ( vina mea ) nu am avut nici un incident de nici un fel cu nimeni. Desii cred ca un Mertz C200 2005 e destul de apetisant
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am fost la Sunny Beach anul acesta, pe traseul Bucuresti, Giurgiu, Varna. Drumul a fost foarte bun, cu bucati de autostrada.
Am avut masina parcata in fata hotelului si pot spune sincer ca singura problema a fost aceea ca nu am avut loc la umbra (nu era parcare acoperita). In rest vreme frumoasa, preturi acceptabile (bere 2 litri cu aproape 3 leva, bere la sticla cu 0,80 ), plaja si cu bani si fara, dar foarte curata.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Fara suparare, cei care si-au pierdut masinile prin bulgaria isi merita soarta. Toata lumea urla ca se fura acolo, se stie ca mafia noastra e divizia B pe langa cea bulgara, se stiu "sentimentele fratesti" ale acestora pt. noi. Si cu toate astea, pt. senzatia unei economii s-au dus acolo in loc sa mearga la noi sau in Grecia (mai modest) din cauza "serviciilor"-de parca toti ne-am nascut la "all inclusive". Am uitat toti se pare de unde venim; ca fapt divers, stiti ce occidentali se duc la "all inclusive"? Aia de 80 de ani pe care ii cauta moartea pe acasa si umbla prin toata lumea sa sparga ce au strans in timpul vietii active, ca pe copii (daca i-au avut) oricum i-au uitat dupa ce au fugit de acasa (la 18 ani sau mai repede), si oricum in viziunea lor nu are rost sa le lase prea mult pt. ca nu merita golanii aia...
Sorry de off-topic dar nu m-am putut abtine.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am fost anul asta in Albena, ne-am descurcat cu parcarea, dar intr-adevar era aglomerat si sunt sigur ca nu raspundea nimeni de siguranta masinilor noastre. Hotelul de 4 "stele bulgaresti", curat dar spoit, camera draguta dar baia cam mica, vederea placuta dar pentru romani nu spre mare, plaja minunata dar foarte scumpa (sejlong 6lv, umbrela 6lv, burete-sejlong 2lv) asa ca am stat la plaja in "zona libera" pe prosoapele personale. In schimb, nu mi-a placut atitudinea bulgarilor, mai ales fata de turistii romani, asta in contextul in care suntem principala lor sursa de venit. Mi-am dat seama si de ce, noi calculam imediat si le refuzam oferta din start, englezii, francezii, nemtii isi dau seama dupa 2 zile ca ceva nu este in regula si renuta a mai platii preturi exagerate.
Per global mi-a placut, am primit exact ce am platit si impresia mea este ca sunt departe fata de Litoralul romanesc.

P.S. Imi cer scuze, am fost putin off-topic.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... masini se fura din "90 la bulgari , intri in restaurant sa maninci iar cind iesi nu mai gasesti masina ... Laughing
Chiar ma intrebam , de cind cu "bumul" turismului bulgaresc , "chiar nu se mai fura masini in bulgaria ?"

Cei care au scapat cu masinile ar trebui sa fie bucurosi ...
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Foarte multe detalii nu pot sa va dau,ca unda dintre masini e masina de firma,si stiu numa ce-au zis la telefon cand au sunat la firma sa spuna sefului ca au fost furate;o sa aflu mai mult cand se vor intoarce si atunci va voi spune exact in ce statiune s-au dus,si la ce hotel.Masinile au fost doua Golfuri IV,dupa cum ziceam,TDI,unul bleu-marin,cu motor de 90 de CP,si unul alb,tot TDI,101 CP daca nu ma-nsel.In rest aveau climatronic,geamuri electrice,iar cel alb mai avea si ESP,si cam atat.Golful de la firma nu era pra bine asigurat,avea doar sistemul de alarma din fabrica,care nu este foarte eficient.Despre celalalt nu stiu sa va spun daca avea alarma sau nu.
Cat despre C200-le din 2005,sa-ti dea Domnul sa nu ai nicio data probleme cu ea.Ai o masina superba.Eu inclin sa cred ca se lucreaza la comanda,tinand cont de faptul ca s-au furat 20 de golfuri dintr-o data,ca un Mercedes C200 e mult mai atragator decat un Golf,si sigur cel al Cumantului nu era singurul din Bulgari,plus ca Mercedusirle,probabil ca au si un sistem de alarma mai performant decat un Golf,si poate se uita numai la masinile care sunt mai usor de furat.Lasand speculatiile la o parte,sa dea Domnul sa n-avem parte de asa ceva vreo data,desi nu prea cred eu ca s-ar chinui cineva sa ia un Vectra din 93 c aproape 200 de mii de KM.
Skip ads

  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Anul asta am fost si eu in Bulgaria. Am fost mai multumit decat in Romania. Desi am masina noua, avea 9 luni cand am fost la mare, mi-am pus si eu problema furtului speriat de tv, chiar daca nu prea se fura astre, am si alarma din fabrica. Am facut tot posibilul ca in parcarea inghesuita sa prind loc in mijloc, sa nu se poata iesi cu ea. Oricum eram mereu cu berea-n nas si nu aveam de gand sa plec cu masina la plimbari. Asa ca am stat linistit cu masina blocata de altele. Unul cu pasatul din margine cam tremura dar zicea ca antifurtul ala gen bata de baseball de pe volan e foarte bun si sta mai linistit.

1. Sigur masinile nu erau parcate aiurea si au fost ridicate de masina cu macara? in Golden Sands unde am fost era ceva de speriat cu ridicarile de masini. In 2 minute plecau cu masina. Ridicau lejer 100 de masini pe zi parcate aiurea.

2. Antifurturile bata baseball pe volan stie cineva cat de bune sunt?
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca le-a ridicat cineva,ca nu le-au mai gasit,si au trecut cateva saptamani de cand s-a-ntamplat,cat despre antifuturile bata pe volan,probabil ca depinde putin si de firma producatoare calitatea lor,eu am avut unul care bloca volanul cu partea de sus a bordului,si a trebuit sa-l tai pentru ca s-a blocat iala,si nu-l mai puteam deschide.Era la oferta la Metro cand l-am luat.
  • georgeisfan

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Antifurturile bata de baseball sunt o piedica in plus, dar care oricum e degeaba pusa. Am o cunostiinta careia i-au furat masina cu tot cu antifurt la volan.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Desi cvred ca furturile au ramas de actualitate - tu te-ai uitat la data postului anterior?!
Skip ads

  • georgeisfan

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu m'am uitat la data postului anterior, insa daca furturile au ramas de actualitate, banuiesc ca si topicul e de actualitate, altfel ar fi fost inchis.
P.S. Inca se fura masini la greu din Bulgaria.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fiu inteles gresit. Evident , nimeni nu vrea asta (mai putin Base , Geoana et comp, care-si traiesc viata explicand ca au fost intelesi gresit , dar eii hai imi pierd timpul meu si al vostru)

Cand am venit in Buc , ma suna maica-mea la fiecare stire. Ca vin minerii(in 2002 sau 3) Mama , nu vin prin tei , vin si ei ca oamenii pe la gara de nord sau , pe autostrada. Ca e inundatie in Buc. Mama e , ce filmeaza aia e in Colentina , unde e facuta soseaua ca paula. Dar fara un a. Sau in timpuri noi. Ca a fost cutremur(asta prin 92-93) si ceva canal da imagini devastatoare(erau imagini de la "77 , fara stampila de arhiva , ceva televiziune straine daduse stirea) Eeee si de la un moment dat s-a invatat maica-mea su nu mai sune de fiecare data cand prosteveu dadea un copac rasturnat in mijlocul strazii , "copac care a barat trecerea a 3 ambulante , 2 masini de pompieri si a trei tineri care mergeau la faza natioanaal a concursului de bao , faza pe judet Idea cum Shocked . In fine faza nationala , pe judet.
Ce vreau sa zic , folosind alte cuvinte , ca se fura e normal , ca televiziunile le prezinta ca un sport national bulgaresc , asta e anormal. Daca chiar va taie frica asa tare , puteti inlocui o siguranta de 15(sa zic) , cu una de 5(sa zic) pana reveniti , la ... Nu stiu , nu dau idei.

Evident ca furturile au ramas de actualitate , dar macar stii cand te fura , nu e ca la noi , ca-ti aduce nota si te apuci de cap/ capete.

Am fost extrem de mulumit , cat am fost in Balchik , 7 zile , ne-a oprit politia de vreo 3-4 ori. Asa da "Siguranta si incredere"

Fratilor , mergeti in concediu sa va relaxati , nu sa mai aveti o grija in plus. Nu traieste nimeni de pe forumul asta 200 ani , asa ca bucurati-va de cei maxim 199 de ani ramasi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR