Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • andrei FRJ

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut baieti.dak stie cineva si vrea sa ma ajute cu un raspuns.vreau sa segmentez motorul la o vectra b si as vrea sa mi zica si mie cineva daca s a confruntat cu problema asta.vreau cateva detalii despre cat ar costa,daca e bn sa o segmentez sau sa mi iau alt motor.ideia e ca nu vreau sa o vand de asta.multumesc mult
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
de ce crezi ca este nevoie de segmentare?.Poate este nevoie de ceva pe la supape.Nu stiu ce motor ai dar daca este vb doar de segmentare este mai rentabil sa segmentezi.De costat cauta si tu pe diverse magazine online de piese auto ( nu pot sa dau nume pentru k se considera reclama) , cred ca ajungi cu pese de calitate medie undeva la 600 ron - garnitura chiulasa, segmenti, ulei filtru ulei.Daca nu ma insel pretul segmentilor este undeva la 120 ron pe cilindru da ai grija ca trebuiesc masurati cilindrii pt a se stabili gradul de uzura si in functie de asta cumperi si segmentii.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a costat putin...
220 RON segmentii,
130 RON Cuzinetii de biela (am vrut sa pun totul nou pe motor daca tot l-am desfacut)
140 RON garnitura de chiulasa noua (este obligatoriu sa o schimbi)
~320 RON rectificat chiulasa (schimbat simeringuri supape, facut plan, facut scaune supape, etc).
==============
Total 810 RON.

Mai adaugi manopera, care se apropie de pretul pieselor si vezi daca merita sa il segmentezi sau sa iei alt motor. Dar si daca iei alt motor, nu stii ce cumperi si te mai costa si manopera pentru schimbul motorului.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De obicei se demonteaza si apoi cu listuta de piese/manopera in mana iei hotararea cea mai buna peste un anumit prag de pret merita schimbat cu mentiunea ca nu stii ce iei,sub pretul altuia sh se repara ce ai pe masina si stii ca ai piese noi cu putina atentie cumperi si ceva de calitate sa tina un nr de km. acceptabili.Parerea mea care fac zi de zi asa ceva ....
Skip ads

  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
andrei FRJ a scris:salut baieti.dak stie cineva si vrea sa ma ajute cu un raspuns.vreau sa segmentez motorul la o vectra b si as vrea sa mi zica si mie cineva daca s a confruntat cu problema asta.vreau cateva detalii despre cat ar costa,daca e bn sa o segmentez sau sa mi iau alt motor.ideia e ca nu vreau sa o vand de asta.multumesc mult


ai grija la segmenti sa fie 5 pa piston . Wink
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De unde ai scos 5 segmenti pe un piston?
Sunt 2 segmenti circulari ce se monteaza in capul pistonului si un segment de ungere cu arc in interior, ce se monteaza spre fusta pistonului.
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:De unde ai scos 5 segmenti pe un piston?
Sunt 2 segmenti circulari ce se monteaza in capul pistonului si un segment de ungere cu arc in interior, ce se monteaza spre fusta pistonului.


salut bv19max , pai uite ce am facut eu , anul trecut in 1 decembrie mi am segementat x16xel , papa ulei in draci cam 1 litru la 100 de km Shocked Very Happy si m am hotarat sa o segmentez nu am vrut sa o vand imi place mult modelul vectra b am 1,90 cm incap in ea ca boeru si mi/am cumparat segmenti cind iam cumparat cel ce mi ia vandut m a intrEbat daca stie mecanicu daca stie sa i puna , pai de ce? pentru ca in cutie erau 5 bucati , mai exact in cutie erau 3 segmenti cum ai zis si tu , plus 2 vargi , parerea mea ca erau tot un fel se segmenti dar erau de culoare galbena cu niste striatii destul de mari cele doua vargi le am montat pe canalul de ungere in capul pistonului de o parte si de alta a segmentului deci in total 5 inele pa piston , tre sa zic ca dupa montare segmentul nu mai juca deloc era prins de vargi Very Happy cel ce mia vandut mi a zis ca astia trebuiau sa fie pusi de la inceput ca de aia papa motorul asta ulei in rest parerea mea este un motor excelent .in final acum consumul de ulei dupa 6000 km este ZERO. TE SALUT .
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
e reala cu segmentul de ungere din 3 bucati. si nu numai de asta papa x16xel ulei.
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai bine, ca e segmentul de ungere din 3 bucati e una, dar tu ai spus 5 segmenti (Prin 5 segmenti se intelege si 5 canale in piston).

In general segmentul de ungere este cel standard, taiat, cu arc pe interior
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:Pai bine, ca e segmentul de ungere din 3 bucati e una, dar tu ai spus 5 segmenti (Prin 5 segmenti se intelege si 5 canale in piston).

In general segmentul de ungere este cel standard, taiat, cu arc pe interior


pai vargile alea aratau ca niste segmenti , drept sa zic nu am mai vazut asa ceva sa pui pa piston 3 segmenti si 2 vargi , in fine a mea nu mai consuma un gram de ulei , si dupa 1000 km rodaj alearga nu gluma . Very Happy
  • hstelian

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Omega 2002 X25dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pt. cip255:
Salut de unde ai luat segmenti si ce marca ?
Ma intereseaza si pe mine.
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
hstelian a scris:Pt. cip255:
Salut de unde ai luat segmenti si ce marca ?
Ma intereseaza si pe mine.


salut mai stelian , ce sa ti zic am vazut ca esti de prin satu mare , eu sunt din mures si le am cumparat di loc ludus , dar acest lucru nu este asa de important , tu tre sa te duci la un magazin de piese auto import care sa aiba ca furnizor pe autonet , acestia distribuie piese online au un program de indentificare a pieselor care se cheama webcat iar vanzatorului de dupa tejghea tre sa i specifici ceea ce vrei adica segmenti pentru x16xel dar cinci elemente pe set , atentie nu 5 segmenti pe set , ca sunt doar 3 cele doua sunt vargi ,marca din cate imi aduc aminte este klobershmitz sau ceva de genul asta , iti urez bafta ( din cate imi aduc aminte piesele pentru segmentare au fost aduse de la satu mare asa ca ...... Very Happy
Skip ads

  • hstelian

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Omega 2002 X25dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ok
Mersi de raspuns
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Daca te mai intereseaza ieri am segmentat si eu motorul: Z18XE Vectra B2 2001.
Ma costat 1400lei cu manopera cu tot: garniturile, simeringuri supape, segmenti, o supapa de evacuare (ca una am avut cu probleme) + manopera. Daca e bine sau nu tu constati. Eu vreau sa spun ca sunt f multumit, suna superbine motorul, trage bine, consum mi-a luat 7,3l % mixt (exact atat am facut de cand am segmentat-o), ulei nu a papat deloc, oricum e devreme sa spun daca mai papa sau nu, iar culoarea uleiului este exact cum l-am bagat.
Bafta si atentie pe mana cui dai motorul.
  • batu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Spuneti-mi si mie ce marca de segmenti ati luat cu 3 inele pentru segmentul de ungere.
Vreau sa caut si eu pentru Z16XE.

Multumesc
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Imi pare rau dar nu sunt de meserie. Habar nu am ce marca de segmenti mi-au pus baietii acolo. Nu am nici cum sa intreb ca am facut motorul la cineva in Pitesti iar eu sunt din Targoviste. Stii cum se spune: in general ce e mai scump e si mai bun. Intreaba si tu un mecanic bun ce marca ar merge la tine, sau poate ne raspunde unul din moderatori ca sunt mai in masura.
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
batu a scris:Salut,

Spuneti-mi si mie ce marca de segmenti ati luat cu 3 inele pentru segmentul de ungere.
Vreau sa caut si eu pentru Z16XE.

Multumesc



kloberschmitz , cumpara de la autonet .bafta
  • batu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Operatiunea a reusit cu succes. Pacientul a supravietuit ( pentru moment Laughing )
In weekend am fost la mecanic si am facut segmentarea.
Am schimbat doar segmentii cu Goetze ( din 3 bucati la segmentul de ungere ), semeringurile la supape si toate garniturile aferente: admisie, evacuare, chiuloasa, baie si capac motor.
Restul era ca nou inuntru si nu a trebuit sa fac alte rectificari sau sa mai schimb ceva.

Consumul mare de ulei s-a datorat semeringurilor, care erau ca piatra de tari iar segmentii erau lipiti de pistoane.
Toate acestea pentru ca fostul proprietar a facut 1000Km cu masina in 2 ani de zile.

Acum motorul merge mult mai bine, e mai silentios si trage mai bine.

Toate piesele au costat ~800 lei iar manopera a fost gratarul si berea de dupa.
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
da, supebine ai iesit. La mine au costat 10mil piesele si 4mil manopera. Dar nu am dat gratar. Si la mine una din probleme tot asta a fost. Zicea tipul care mi-a facut-o ca el crede ca a stat masina vreo 2ani degeaba prin vreun targ pe afara si de asta s-au dus si simeringuri si s-au lipit si segmentii pe 2 din pistoane.
  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
scuze ca intervin si eu dar am o curiozitate: cati km ai la vectra B cu Z18XE?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR