Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ruby

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2011

  • Mesaj Privat
doresc sa aflu cum pot demonta masca la un opel vectra 2006si monta o plasa antiinsecte si alte lucruri care pot obtura fagurele radiatorului, reducand astfel randamentul acestuia
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ruby a scris:doresc sa aflu cum pot demonta masca la un opel vectra 2006si monta o plasa antiinsecte si alte lucruri care pot obtura fagurele radiatorului, reducand astfel randamentul acestuia



Ce spui tu este cam din desene animate - ca m atat de haios pare. De parca ai merge prin nori de insecte. Eu nu am vazut randament scazut al radiatorului doar din depunerea a catorva insecte. In general cand spal masina cu jet insist si in dreptul radiatorului pentru a-l curata.
Daca nu se pun pe radiator se pun pe plasa si prezumtiv tot acolo ajungi.
Randamentul radiatorului scade datorita depunerilor interioare nu exterioare - Crede-ma!
  • ruby

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2011

  • Mesaj Privat
intrebarea e legata de o experienta trista, la prima masina acum multi ani , dupa 8 ani de folosire, vara crestea temperatura repede peste limita si conform logicii am demontat radiatorul sa-l curat, dar surpriza a fost mare cand am vazut ca aproape toate alveolele din fagurelele lui erau pline cu impuritati care faceau imposibila racirea normala.dupa curatire cu jet de apa si aer comprimat , totul a revenit la normal. si de atunci la toate masinile am evitat aceasta neplacere montand o plasa in fata radiatorului care se poate curata mult mai usor. deci... un desen animat util poate.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR