Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • kuno

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am opel astra caravan 1.7 DTI 2001. In cartea de identitate a vehiculului la dimensiuni anvelope scrie " 175/70 R 14 84S " dar eu pe masina am " 195/65 R 15 ". In ianuarie trebuie sa fac ITP-ul si nu stiu daca este vreo problema. si oricum trebuie sa schimb anvelopele pe fata caci sunt cam uzate. Pot sa schimb anvelopele, punand altele la fel ca cele de pe masina? fara sa am problema la ITP? Se pot accepta jentile si anvelopele pe aceste marimi? Trebuie omologate? unde? Sau trebuie sa le pun la fel ca in cartea de identitate? Lasand la o parte placerea mea, pentru masina cum este mai bine? Daca pui altele decat trebuie, ii influenteaza viteza, consumul sau da eroare la kilometraj? MULTUMESC !
  • bybyku

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
frate la mine in carte scrie ca pot pune de R16 si R15 eu am 205X55R16
viteza nu o influenteaza
cu cat sunt mai late cu atat sta mai bine masina in curbe
despre consum daca sunt mai mari consumul creste nu f mult dar creste si plus ca mai depinde si de cat de umflate is rotile

Daca nu sunt specificate pe talon ambele marimi trebuie sa declari modificarea facuta
deci mare grija daca te opreste politia si vede poate sa-ti dea o amenda usturatoare
Orice modificare trebuie declarata fie ca este mai mica decat marimea din talon fie ca este mai mare daca nu este la fel trebuie declarata sper ca team lamurit atat stiu si eu mai multe habar nu am
  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Teoretic cei de la ITP te pot respinge pentru ca nu ai jantele ca in talon dar eu de cate ori am facut inspectia nu s-a uitat nici Papa Pius la ce scrie in talon si ce e pe masina.Daca anvelopele sunt mai late (dar nu prea late ca pot atinge de aripi) te ajuta prin stabilitate marita, dar sa ai grija ca daca pui mai mari in diametru trebuie scazut din talonul de la cauciuc fiindca nu iti va mai arata corect viteza reala fata de cea de pe kilometraj. De exemplu daca pui pe 17 ar trebui sa ai talonul undeva pe la 45- 50 ( Ex: 205/45 R 17 ).Bafta la ITP !
  • C16NZ

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu am pe masina 185/65/14 iar in talon e trecut 175/70/14. Am trecut ITP-ul fara probleme.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai am trecut printr-o procedura de adaugat dimensiuni de roti in cartea de identitate. Si eu tot 1.7dti din 2001 am si pe carte respectiv talon am roti pe 14 iar pe masina 195/60/15 88H adica exact rotile cu care a iesit masina din fabrica. Masina e adusa din Germania dar, cand mocofanii au scris cartea masinii dupa brief-ul german, cred ca n-au avut rabdare sa completeze toate dimensiunile de roti acceptate de model.

Ce-am facut: am mers la reprezentanta Opel din Brasov si contra sumei de 180 lei mi-a dat o adresa catre RAR Sibiu prin care se specifica faptul ca rotile actuale de pe masinia sunt agreate de tipul de masina. La RAR am platit 80 lei, mi-a facut identificare si mi-a completat in cartea masini ceea ce era de completat. Inginerul de acolo mi-s sugerat sa am in masina tot timpul o copie dupa cartea de indentitate, just in case. Scumpa distractia, dar m-ar fi costat si mai mult daca as fi mers la reprezenanta Opel din Sibiu, cica, vreo 100 si ceva de euro doar hartiuta aia nenorocita pentru RAR.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR