Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Imi iau sotia vineri dimineata, ne suim in masina si plecam intr-o noua excursie, pe urmatorul traseu: Sibiu - Sebes - Hateg - Petrosani - Targu Jiu - Motru - Drobeta Turnu Severin - Orsova - Baile Herculane - Baia de Arama - Targu Jiu - Ramnicu Valcea - Sibiu. (pe harta intelegeti mai bine)

1. Defileul Jiului, un peisaj minunat, mult mai frumos decat Valea Oltului, Prahovei, etc. - merita vazut, iar cu trenul cred ca este si mai frumos datorita tunelelor si podurilor in numar foarte mare.
2. Targu Jiu - doua parcuri, in unul se pot vedea Poarta Sarutului si Masa Tacerii, in altul Coloana Infinitului, puteam sa nu le vedem, in rest, aglomeratie, tarani, ti se ofera cd-uri piratate / ziare cand stai la semafor, aduce a Bucuresti.
3. Zona de sud a tarii, in general foarte saraca, mizerie, urati, vrei sa tranzitezi cat mai repede sa ajungi la destinatie, peisaj nimic, ca doar e campie.
4. Drobeta Turnu Severin - un oras sarac pentru o resedinta de judet, saracie cat cuprinde, orasul arata dezastruos, au privilegiul de a fi la Dunare, insa nu exista nici o faleza pentru promenada, nu e exploatat nimic turistic in zona. Dezgust total. Ce am vazut frumos, o fantana arteziana deosebita in fata Teatrului, care merita vazuta daca ajungeti in oras, in rest, ocoliti. Citisem inainte sa plec in aceasta excursie pe un forum pareri pozitive, o forumista scria chiar ca se simte de parca s-ar fi nascut acolo, indragostita de oras, nu alta, insa sa fim seriosi.
5. Portile de Fier I - imens.
5. Orsova - un orasel mai mic, au faleza amenajata, insa orasul nimanui, parasit, drumuri groaznice, cel mai trist oras in care am fost si care are un potential turistic enorm, insa si de acolo vrei sa o tai cat mai repede cu putinta. Intr-o zi de vineri poti sa-ti petreci timpul doar la 2 terase (carciumi) pe malul apei murdare.
6. Defileul Dunarii - Peisajul deosebit, soseaua rea, merita doar pentru peisaj. Am mers cu masina pana in Golful Dubova unde aveam rezervare la o pensiune, insa zona fiind saraca, si pensiunile (de 3 stele) aratau groaznic, si scumpe pentru ce ofereau. In zona cazanelor, Dunarea e foarte frumoasa imprejmuita de munti.
7. Baile Herculane - o statiune cu multe hoteluri comuniste paraginite, pline de oameni (desi nu-i inteleg), mizerabila statiunea, multe alte pensiuni rasarite, insa calitatea este una de doi lei (constructii ieftine cu veleitati de hoteluri de lux). Nu am gasit un restaurant cumsecade sa luam masa, decat la un hotel (singurul) de 4 stele, care cereau 9 lei pe o portie de 200gr. de cartofi prajiti (1kg costa 1leu). Am mancat in schimb pe drumul spre Baia de Arama (un motel de 2 stele care arata mai bine ca toate asa zisele pensiuni de 4 stele din Baile Herculane). Ocoliti statiunea asta ca destinatie de concediu sau orice altceva. Am cautat pe internet cazare in Baile Herculane, si din pozele de pe internet pareau adevarate paradisuri pentru concediu, insa le-am vazut cu ochii nostrii la fata locului, si nu seamana deloc cu ce am vazut in poze. Ca exemplu, era o pensiune cu bazin de inot, frumoasa in poze, in realitate era o constructie ieftina intre blocurile de locuit ale localnicilor, cu 3 locuri de parcare in total.
8. Cand am revenit in Ramnicu Valcea, apoi Sibiu, ne-a mai venit cheful de viata si ne-am bucurat ca nu locuim prin sud, parca e alta tara si alta civilizatie.

Sfatul meu, ocoliti Baile Herculane, si in general zona Olteniei, veti fi tare dezamagiti, de saracia de acolo, orasele mizerabile, oamenii taranosi.

PS: Mesajul de mai sus se refera acelora dintre voi care aveti pretentii ridicate in privinta locurilor pe care le vizitati, noi am dat de peisaje minunate peste tot, mai putin la campie, unde nu prea exista peisaj.

PS2: Nu doresc sa se interpreteze ca am dorit sa defaimez anumite zone sau locuitorii acestora, este doar parerea mea personala, e posibil ca unii dintre voi sa considerati Ardealul, Sibiul, etc, ca destinatie aleasa gresit pentru excursie.

Recomandari orase frumoase: Deva, Baia Mare, Brasov.
Recomandari pesisaje frumoase: Transfagarasan (drumuri bune in judetul Sibiu, pe partea cu Lacul Balea, zici ca esti pe drum european, pe partea ce tine de judetul Arges, rele), Maramures (drumuri rele in general), Tara Hategului.

Sa aveti o zi buna, si as vrea sa scrieti si voi despre zone in care ati fost si ati gasit cu totul altceva decat ce prezentau "miturile", nu de alta, dar de excursia asta ne puteam lipsi daca am fi stiut ce urmeaza sa vedem.
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cunosc zona in care ai fost, partial de acord cu tine. Aceeasi parere o am si eu despre Drobeta Turnu Severin, poate cea mai urata resedinta de judet din tara! Orsova mie imi place, ai fost pe Dealul Mosului la Manastirea Sf Ana? Peisaje super in defileul Dunarii, Biserica de Sub Ape, statuia lui Decebal, Tabula Traiana pe malul sarbesc, si mai sunt. Baile Herculane, cam mizerie si preturi mari pe ce cer, iar sunt de acord cu tine. Peisaj superb intre Baile Herculane si Baia de Arama, sate izolate, o frumusete aparte a locului. Oltenia, PERFECT de acord cu tine, in zona de campie, OAMENI RAI. Nordul Olteniei (zona manastirilor din Valcea si Gorj), Horezu, Calimanesti Caciulata, Olanesti, Voineasa, Obarsia Lotrului e altceva! Transfagarasanul SUPERB (asa e cu drumurile cum spui tu), e traseul pe care nu ar trebui sa il rateze nici un roman. Orase frumoase Sibiu, Brasov, Deva, PIATRA NEAMT, Suceava.
As vrea sa ai un astfel de comentariu dupa ce vizitezi Nordul Moldovei, Bucovina, si zona de munte a Judetului Neamt! O sa iti schimbi TOTAL impresiile! Mancare excelenta, preturi de bun simt, drumuri bune, oameni BUNI, PEISAJE DE VIS.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sotia e din Neamt, imi place zona foarte mult, pensiunile sunt de bun simt, peisaje foarte frumoase, insa topicul meu era despre alta zona. Manastiri multe si frumoase, oamenii mai calzi, e diferit de Oltenia.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Recomand zona bucovinei ,manastirile din zona Humor, Manastirea Putna ,Sucevita,Neamt ,Statiunea Durau,Lacul Rosu zone frumoase ,oameni de treaba mai putinLacul Rosu unde e plin de Unguri si numai ungureste se vorbeste, Cheile bicazului,dar in general peste tot romanii au uitat de bunul simt de a strange gunoiul dupa ei Sad ..Va atasez niste poze de la Barajul Bicaz unde nici macar autoritatile nu i-au nici o masura sa curete zona de minunatele peturi care ne invadeaza peste tot ceva de nedescris Crying or Very sad





Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@ionut anual se scot 4 t de peturi din barajul bicaz.
problema e ca sunt aduse de paraile montane dupa ploi.
nu iau apararea autoritatilor, se poate si mai bine,dar ar trebui facut ceva in satele din jnurul barajului.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Foarte bine spus Marian! Mai ales ca lucrez in domeniul acesta, este corect ce ai zis. In general inca oamenii de la sate arunca gunoiul "la garla". Ce ai fotografiat este consecinta a ceea ce se intampla in amonte de baraj.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu ajung macar 1 data pe luna la baraj.am vazut si lacul curat de multe ori.
solutii sunt dar autoritatile de la sate nu isi fac treaba,gropi de gunoi nu exista,etc.
oricum zona e super si se mai face.

scuzati off topic.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR