Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • miltiade_oli

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ma fratilor...nici nu cititi ce zice omul asta dar va dati cu parerea...pai el zicea ca ii tremura cand pune frana , deci nuy vad de unde naiba lansata ideea cu cauciucurile..Problema asta o am si eu frate, daca iti tremura doar cand actionezi frana si mai simti ca iti da suturi in pedala este clar ca este unul sau mai multe discuri, cu toata contradictia ta ca le ai noi ...cat despre scartzaitul rotilor spui ca se intampla dupa ce ai schimbat cauciucurile...Hai sa iti zic ceva...cand se cumpara cauciucurile sfat de la baiatul...luati cu voi un cantar de mana si cantariti ca 2 cauciucuri pe care le pui pe fatza sa aiba aceeiasi greutate. Va va mira cat de diferite sunt la greutate...Inca ceva, cand se schjimba cauciucuri....pivoti, bielete...se face unghiul de fugaElectronic nu ochiometric. Bafta si vezi cum faci cu discurile....dau o bere daca nu sunt alea....
Skip ads

  • miltiade_oli

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ma fratilor...nici nu cititi ce zice omul asta dar va dati cu parerea...pai el zicea ca ii tremura cand pune frana , deci nuy vad de unde naiba lansata ideea cu cauciucurile..Problema asta o am si eu frate, daca iti tremura doar cand actionezi frana si mai simti ca iti da suturi in pedala este clar ca este unul sau mai multe discuri, cu toata contradictia ta ca le ai noi ...cat despre scartzaitul rotilor spui ca se intampla dupa ce ai schimbat cauciucurile...Hai sa iti zic ceva...cand se cumpara cauciucurile sfat de la baiatul...luati cu voi un cantar de mana si cantariti ca 2 cauciucuri pe care le pui pe fatza sa aiba aceeiasi greutate. Va va mira cat de diferite sunt la greutate...Inca ceva, cand se schjimba cauciucuri....pivoti, bielete...se face unghiul de fugaElectronic nu ochiometric. Bafta si vezi cum faci cu discurile....dau o bere daca nu sunt alea....
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Esti tu sigur ca nu citim?
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
miltiade_oli a scris:Ma fratilor...nici nu cititi ce zice omul asta dar va dati cu parerea...pai el zicea ca ii tremura cand pune frana , deci nuy vad de unde naiba lansata ideea cu cauciucurile.

Singurul lucru care desparte partea carosabila de masina sunt cauciucurile. Daca ele prezinta galme sau deteriorari e normal sa tremure atunci cand pui frana. Nu e neaparat motivul pentru care ii tremura volanul, ar putea fi ceva la directie. Mie intr-o perioada imi vibra puternic volanul cand franam, ca si cum ar fi intrat usor abs-ul, iar cand faceam stanga se auzea un zgomot puternic, pana la urma s-a dovedit a fi un cap de bara.
Skip ads

  • miltiade_oli

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Atata timp cat vibratia se manifesta doar in momentul actionarii franei este clar ca sunt discurile(discul) ovalizat...cee ace imi spui tu mie ca iti vibra si in momentul cand masina rula este cu totul alta poveste. Omul ne spunea ca in momentul actionarii franei intervin acele vibrati, cat despre cel care a scris...esti sigur ca nu citim nu ma refeream la toti ceio care si-au dat cu parerea aici, ci doar celor care vb fie in necunostinta de cauza fie doar de dragul de a zice si el ceva. LOgic...ca sa ma fac inteles si pt cei ,,care citesc"...in momentul in care masina ruleaza normal fara trepidatii,iar in momentul actionari franei intervin trepidatiile nu poate fi decat discul...este singura piesa care intra in angrenaj in momentul apasare frana -executare comanda. A...si inca ceva...cand am vb despre subiectul acesta ziceam doar pt ca mi se intampla aceeiasi chestie si de aceea sfat pt cei care vor sa inpuie capul celor nevoiasi....NU STII NUTE BAGA FRATE..Eu zic ca este mult mai constructiv pt cei care au nevoie. Degeaba incercam sa dam sfaturi daca nu stim cu ce se mananca. Eu de pilda daca nu cunosc problema cuiva nu ma bag...decat sa incurc mai rau omul mai bine lipsa....asa ca///.....aviz amatorilor si fara suparare....
  • McQuaY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cand pun frana la de la 140Km pana la 70Km nu se intampla nimic cand am frana apasata de la 70km pana la 60-50km atunci tremura...yo tot sunt de parere ca nu e din cauza discurilor(pt.ca sunt noi,si nici nu am trecut prin apa sa le ovalizez) ci din cauza cauciucurilor care probabil sunt putin ovalizate.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Te-ai uitat la roti? Sa nu cumva sa ai prinse niste pietre sau mai rau un surub. Eu am patit-o cu un surub, dar tremuratul nu aparea la franare ci in mers, la viteza mai mare nu se mai simtea iar la 60-70 tremura usor.
LE: sigur nu e abs-ul? Poate franezi brusc, anvelopele or fi nr 1 si aluneca.
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu am schimbat discurile pe fata TRV si placute si tot tremura volanul dar cand ciupesti frana la viteza mai mare ,daca calci tare nu se simte si nici daca merg cu 140 deci nu-i din roti sau cauciucuri
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
verifica daca ti-a centrat bine rotile pe butuc, cauciucuri ovalizate sau daca ti-a strans bine prezoanele.e o parere
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sa nu fi lucat "aia" cu barosul la scos prezoanele si la montat cauciucurile si sa ai ceva distrus/strambat Crying or Very sad
Nu de alta, dar ciucanul de 2 kg este cel mai bun prieten al mecanicului roman...
  • Sorin Deac

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Verifica daca nu sunt unse placutele si discurile de frina cu vaselina.
In general, daca este asa, pentru cca 200km placutele patineaza usor la frinari moderate, dar la frinari violente nu mai au acest comportament.
Spala cu diluand de uz general placutele de frina si discurile (pe ambele fete). Inainte de montarea placutelor, lasa-le sa se evapore diluantul din ele Exclamation
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Poate fi si de la bracaj,echilibrare roti sau frane neaerisite!
Skip ads

  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Acea bataie la volan ai simtit-o imediat ce ai mers ,sau mai tirziu?Acea vibratie iti apare la frinare din cauza discurilor care sau ovalizat.Chiar daca le-ai pus noi.Nu dam importanta mare la urmatorul lucru.Tragem de masina si apoi mergem la spalatorie fara sa lasam discurile sa se raceasca bine.Vine o tanti de acolo si pune repede furtunul cu presiune si uite asa apar problemele...ovalizarea discurilor.A patit-o baiatul meu. Sad
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
GL99VRC! a scris:Acea bataie la volan ai simtit-o imediat ce ai mers ,sau mai tirziu?Acea vibratie iti apare la frinare din cauza discurilor care sau ovalizat.Chiar daca le-ai pus noi.Nu dam importanta mare la urmatorul lucru.Tragem de masina si apoi mergem la spalatorie fara sa lasam discurile sa se raceasca bine.Vine o tanti de acolo si pune repede furtunul cu presiune si uite asa apar problemele...ovalizarea discurilor.A patit-o baiatul meu. Sad

Interesanta faza asta cu apa rece pe discurile incinse.Cred ca poate fi si de la asta!
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
fii atent:
verifica capurile de bara
verifica bieletele de directie
verifica bieletele antiruliu.

vezi ce gasesti defect,schimba si dupa aia fa o proba la frane.
nu uita sa ma anunti si pe mine.

aceeasi chestie am patit-o si eu[ schimbat placute+discuri noi],ruluit,indreptat,bracaj, indreptat discuri vechi la strungar,s.a. , o tona de bani cheltuiti degeaba]
dupa ce i-am schimbat capetele de bara , masina frana fara nici o trepidatie la orice viteza.
nu uita sa ma anunti.
victor galati
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
McQuai...eram si eu[noi], curiosi ce ai mai rezolvat?
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:McQuai...eram si eu[noi], curiosi ce ai mai rezolvat?

Vad ca a avut activitate intre 1-5August 2009. Poate a parasit forumul. Surprised
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu am bani acum de atatea dar imediat ce fac o sa scriu
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
e din cauza ca ai gentile strambe de la gropi si retardatii de la vulcanizare nu au aparatura sa echilibreze rotile strambe si atunci apare implicit si trepidatiile in volan la franare si dupa caz la viteza pe drumurile de bitum fin.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca o sa mergi pe un drum foarte fin o sa vezi ca ai sanse foarte mari sa iti trepideze volanul. La fel am patit si eu dupa echilibrare Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR