Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • McQuaY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am un opel astra G 20Dti din 2002 si ieri 31-07-2009 am fost la o vulcanizare si mi-am echilibrat toate rotile,astazi 01-08-2009 am observat ca la franare imi tremura volanul,inainte sa ma duc la vulcanizare nu aveam nici o problema de acest fel,precizez ca am discuri de frana noi de o luna luate marca Brembo si placute de asemenea.Care sa fie cauza tremuratului din volan ??? am vb cu cineva si mi-a zis ca poate sa fie din cauciucuri sau din directie ... (cand iau o curba spre dreapta mai la 110 grade imi scartaie cauciucuriele,dar cand iau spre stanga nu mi se intampla acelasi lucru) Va rog ajutati-ma !!!
Skip ads

  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Daca iti scartie cauciucurile in curbe inseamna ca ai probleme cu directia, daca imi aduc bine aminte, cu unghiul de cadere (e posibil sa ai rotile \ / )
  • McQuaY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu daca au vreo treaba discurile de frana...?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca sunt noi, brembo si nu aveai probleme inainte sa treci pe la vulcanizare NU
Skip ads

  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
verifica si presiunea in pneuri
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
verifica si prezoanele la roti daca ai ti au dat jos rotile cei de acolo ca sigur nu le au strans ok
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
iti trage volanul,cand mergi ?daca da,e posibil k oamenii de ola vulcanizare sa nu fi scos apa din cauciucuri complet....am patit-o....
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
discurile de proasta calitate iar la curbe ai geometria dereglata
Skip ads

  • caiuscorneliu

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cu siguranta discurile care nu mai au planeitatea corespunzatoare si sunt ovalizate...
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si mie imi tremura volanul cand pun frana la 140 km/h......dar eu stiu k e de la discuri.....la viteze mici,nu am probleme
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cand aveam vectra pateam la fel...abia puteam sa tin volanul in mana pe la 70-80km/h...discurile sunt problema
  • potbal

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
McQuaY a scris:Am un opel astra G 20Dti din 2002 si ieri 31-07-2009 am fost la o vulcanizare si mi-am echilibrat toate rotile,astazi 01-08-2009 am observat ca la franare imi tremura volanul,inainte sa ma duc la vulcanizare nu aveam nici o problema de acest fel,precizez ca am discuri de frana noi de o luna luate marca Brembo si placute de asemenea.Care sa fie cauza tremuratului din volan ??? am vb cu cineva si mi-a zis ca poate sa fie din cauciucuri sau din directie ... (cand iau o curba spre dreapta mai la 110 grade imi scartaie cauciucuriele,dar cand iau spre stanga nu mi se intampla acelasi lucru) Va rog ajutati-ma !!!


salut

si eu am avut o problema asemanatoare, am schimbat cauciucurile de iarna cu unele de vara noi (Fulda) si dupa vreo 100 km a inceput sa tremure toata masina si volanul, am fost din nou la ei si au echilibrat rotile si tot asa facea. Am pus si gentile pe stand sa vad daca nu sunt ovalizate dar au fost ok. Pana la urma gasit problema, un cauciuc era ovalizat si batea in plan vertical intre 70-80 km ora. Am mers din nou la cei cu cauciucurile si mi l-au schimbat cu unul nou. Acum nu mai am nici o problema.
Vezi poate ai si tu de la cauciucuri.
Skip ads

  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
A spus destul de clar baiatul...tremura la franare, deci 99% de la discuri...aceeasi problema o am si eu Sad
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daca tremura doar volanul,nu si pedala cand pune frana,NU este de la discuri,ci de la cauciucuri.mai mult ca sigur sint ovalizate.incearca sa schimbi rotile din fata cu cele din spate si vezi daca mai face la fel.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Voi chiar credeti ca niste discuri noi ies din fabrica ovalizate? Daca erau de dacie poate, dar brembo.. Rolling Eyes
  • McQuaY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
fratilor asa am zis si yo ca nu e de la discuri pt. ca sunt noi (o luna) si sunt Brembo ,inainte sa merg la vulcanizare sa echilibrez rotile nu faceau asa...si in decurs de o zi de la echilibrare pana a inceput sa imi tremure volanul nu am intrat prin apa sau sa fac ceva ce ar putea sa duca la ovalizarea discurilor.
  • McQuaY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
potbal asa cum zici u mi se intampla si mie cand franez cam pe la 60-70 imi tremura volanul,si yo cred ca e din cauza cauciucurilor ,astept sa fac rost de bani si ma duc sa-mi schimb cauciucurile. Ms mult!
  • potbal

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
McQuaY a scris:potbal asa cum zici u mi se intampla si mie cand franez cam pe la 60-70 imi tremura volanul,si yo cred ca e din cauza cauciucurilor ,astept sa fac rost de bani si ma duc sa-mi schimb cauciucurile. Ms mult!



Inainte sa dai banii pe cauciucuri noi verifica cauciucurile astea pe aparatul de echilibrat la o vulcanizare. Asta o faci fara sa mai dea jos plumbii pe care ii ai tu pe jenti, ci verifica doar daca bat in plan vertical ( te uiti dintr-o parte si se vede daca bat ).
Sa traiesti bine !
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca nu au treaba cauciucurile sau faptul ca nu sunt echilibrate cum trebuie rotile .Daca ar fi asa ar trebui sa tremure tot timpul (sau la viteze mai mari )iar daca tremura numai cand calci frana , e clar ca trebuie sa te gandesti la discuri.Chiar daca sunt noi asta nu inseamna ca nu le poti ovaliza . Gandeste-te cat de des ai calcat frana si ce balta ai luat in plin dupa aceea si daca e asa inseamna ca e din discuri tremuratul
  • McQuaY

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pai asta e problema ca nu am luat nici o balta intr-o zii pt ca nu a mai plouat de vreo o luna si nici la spalatorie nu am fost , si inainte sa ma duc la vulcanizare sa le echilibrez nu faceau asa ....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR