Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • BH07PKD

  • Mesaje scrise: 739
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
fiecare face cum vrea sufletelul lui.
Garantia inseamna ca,ti le schimba gratuit toate piesele afectate,asa cum am mai spus la NOI in RO garantia este 60 000KM,deci daca nu vrei garantie la distributie poti incerca pana cand iti rezista motorul.Bafta,poate te vedem in cartea recordurilor.
PS. incaodata,nimeni nu este obligat sa schimbe distributia la 60 000 KM,asa este recomandat in RO.(sorry)
Deci fiecare pe raspunderea lui.
PS.1 cred ca si colegul @adydela bv stie ceva!poate si el lucreaza la vreo reprezentanta Opel(Global BV)
O seara placuta sa aveti.
Skip ads

  • Cassino

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ai idee cit costa sa schimbi tot kitul de distributie la un service autorizat si sa-ti dea si garantie?! Cu piesele lor?! Daca te dau banii afara din casa dute la reprezentata! Si o sa te inchini! Iar daca aveam atat de multi bani de cheltuit nu aveam OPEL VECTRA, aveam TUAREG!
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
9
Cassino a scris:Ai idee cit costa sa schimbi tot kitul de distributie la un service autorizat si sa-ti dea si garantie?! Cu piesele lor?! Daca te dau banii afara din casa dute la reprezentata! Si o sa te inchini! Iar daca aveam atat de multi bani de cheltuit nu aveam OPEL VECTRA, aveam TUAREG!

Sigur ca am idee cat costa ,,,Service autorizat si garantie nu inseamna obligatoriu reprezentanta Opel !Garantia o primesti de la producatorul pieselor (de la magazinul de unde cumperi),dar e valabila numai daca piesele sunt montate in service autorizat(care poate fi oricare service care are atestat) .Nu ma imping banii afara din casa, dar daca cumva cedeaza o piesa veche de la distributie ca am fost"econom" in loc sa fii dat 1200 lei(cat ar fi normal) o sa dau poate 5000 lei in cele mai fericite cazuri .Si pot zice la fel ca tine daca nu ai bani sa schimbi distributie la Opel atunci cumpara-ti motocicleta .In concluzie nu trebuie incurajata ideea ca piesa veche mai merge si dupa ce a expirat garantia deoarece ea va mai putea rezista in unele cazuri (dar nu mult),dar cand va cedea vei plati de 4-5 ori mai mult ,si stii cum e vorba romanului "ce ai castigat la mere ai pierdut la pere".Iti dau un sfat ,,,ca sa fii sigur ca reusesti de fiecare data, gaseste o rezolvare la problemele fara raspuns si pune raul in fata ,iar daca ai gasit solutiile 99% reusesti si nu ai dureri de cap .
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Garantie pentru piesele distruse in urma unei curele rupte nu primesti decat la dealer autorizat opel. Wink
Skip ads

  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Garantie pentru piesele distruse in urma unei curele rupte nu primesti decat la dealer autorizat opel. Wink


Hai sa facem pariu ca nu ai dreptate .Eu am cumparat curea de distributie continental cu canal de "evacuare" pe dinti care nu prea li se acorda importanta dar sunt foarte utili si am garantie de la Autonet (fiind din Cj stii unde e)cu conditia sa fie montata in service autorizat .Cand am cumparat cureaua am intrebat de garantie si mi s-a spus ca daca e montat in service autorizat si daca doamne fereste se rupe cureaua, firma producatoare suporta cheltuieli de reparatie daca este vina exclusiva a curelei (trebuie dovedit)si nu s-a depasit nr. de km . Sunt trecuti pe garantie nr.de km cand a fost schimbata cureaua .Eu am garantie pe tot kitul de distributie adica 60.000 km.Un prieten are o vectra care a cedat pinionul de la arbore, acelasi lucru garantia o primeste de la firma vanzatoare,nu de la Opel .Este absurd ce zici ,in sensul ca numai cei autorizati de la Opel iti pot da garantie pe piese distruse,cei de la opel ofera garantie pentru manopera si piesele cumparate de la ei ,sau masini care inca mai au garantie .Garantia o primesti de la Opel doar daca au efectuat ei lucrarea si au pus piesele lor.Mai intereseza-te si documenteaza-te si vei afla mai multe.Eu vorbesc doar ce stiu cu exactitate ,nu vorbesc din auzite sau presupuneri
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
firma producatoare suporta cheltuieli de reparatie daca este vina exclusiva a curelei (trebuie dovedit)

Is curios cum dovedesti tu ca din cauza curelei sau a montajului si nu a "utilizarii necorespunzatoare" s'a produs minunea. Si eu am schimbat curelele numai la AutoFyg, dar m'a lamurit Laurentiu cum e treaba cu garantiile. Hai la intalniri si o sa te lamuresti. Wink
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic ti se acorda garantie daca le ai montate in service autorizat (cu deviz montaj). Stiu ca si la amortizoare e asa. Eu la Astra m-am zgarcit si am montat distributia in curte. Dupa 20 k a facut poc. La z19dth nu m-am mai jucat si m-am dus la Opel cu toate ca m-au cam dat banii afara din casa atunci. Laughing
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
firma producatoare suporta cheltuieli de reparatie daca este vina exclusiva a curelei (trebuie dovedit)

Is curios cum dovedesti tu ca din cauza curelei sau a montajului si nu a "utilizarii necorespunzatoare" s'a produs minunea. Si eu am schimbat curelele numai la AutoFyg, dar m'a lamurit Laurentiu cum e treaba cu garantiile. Hai la intalniri si o sa te lamuresti. Wink


Eu nu trebuie sa ma lamuresc cu nimic ,sunt lamurit,tu esti cel nelamurit! Si nu trebuie eu sa dovedesc ,deoarece sunt persoane autorizate care fac asta si cu regret o spun, ca nu prea te pricepi ,dar mai dai si tu cu presupusul.Ca sa iti explic cum as putea demonstra ,caci cureaua e de vina e foarte simplu .Schimbat tot kitul de distributie in service autorizat si cu garantie ,,iar daca sa presupunem ca se rupe cureaua , pot dovedi ca tot kitul este nou ,schimbat in service autorizat si ca toate piesele functioneaza si corespund cu exceptia curelei care sa rupt din cauza fabricatiei defectoase sau din alte motive ,asta ar fi o demonstratie si mai sunt multe .Ce inseamna utilizare necorespunzatoare pt. tine?frana de motor in viteza a-2-a la 80km/ora coborand o panta ca sa fortez cureaua?Eu conduc normal sau asa imi place sa cred.Colegul de la Timis a patit-o si imi pare rau pentru el ,eu nu o sa sustin ca daca e nou si cu garantie in service autorizat nu se poate intampla nenorocire dar am cel putin liniste si impacare sufleteasca ca mi-am facut datoria fata de masina
Skip ads

  • BH07PKD

  • Mesaje scrise: 739
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
GM iti ofera garantie si la produs si la manopera,in schimb Autonet-u(sau orice firma furnizor piese aftermarket) iti ofera garantie doar la produs,nu si la manopera,
caz concret la noi la reprezentanta cu volanta LUK pt.Z19DT (3 probleme am avut)
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
BH07PKD a scris:GM iti ofera garantie si la produs si la manopera,in schimb Autonet-u(sau orice firma furnizor piese aftermarket) iti ofera garantie doar la produs,nu si la manopera,
caz concret la noi la reprezentanta cu volanta LUK pt.Z19DT (3 probleme am avut)

Ai dreptate si mi se pare corect sa ofere garantie doar la piesa daca ei doar o vand ,nu si o monteza ,,,pentru montaj ofera garantie firma care face manopera
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si cata garantie ti'a oferit firma respectiva? Embarassed Idea
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
BH07PKD a scris:fiecare face cum vrea sufletelul lui.
Garantia inseamna ca,ti le schimba gratuit toate piesele afectate,asa cum am mai spus la NOI in RO garantia este 60 000KM,deci daca nu vrei garantie la distributie poti incerca pana cand iti rezista motorul.Bafta,poate te vedem in cartea recordurilor.
PS. incaodata,nimeni nu este obligat sa schimbe distributia la 60 000 KM,asa este recomandat in RO.(sorry)
Deci fiecare pe raspunderea lui.
PS.1 cred ca si colegul @adydela bv stie ceva!poate si el lucreaza la vreo reprezentanta Opel(Global BV)
O seara placuta sa aveti.


la Radacini Motors in Brasov

daca se rupe cureaua furnizorul stii ce zice : ok iti dam alta curea nicidecum manopera sa nu mai zic de stricaciuni la chilasa-asta fiecare de la buzunaru lui
Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
BH07PKD a scris:fiecare face cum vrea sufletelul lui.
Garantia inseamna ca,ti le schimba gratuit toate piesele afectate,asa cum am mai spus la NOI in RO garantia este 60 000KM,deci daca nu vrei garantie la distributie poti incerca pana cand iti rezista motorul.Bafta,poate te vedem in cartea recordurilor.
PS. incaodata,nimeni nu este obligat sa schimbe distributia la 60 000 KM,asa este recomandat in RO.(sorry)
Deci fiecare pe raspunderea lui.
PS.1 cred ca si colegul @adydela bv stie ceva!poate si el lucreaza la vreo reprezentanta Opel(Global BV)
O seara placuta sa aveti.


la Radacini Motors in Brasov

daca se rupe cureaua furnizorul stii ce zice : ok iti dam alta curea nicidecum manopera sa nu mai zic de stricaciuni la chiulasa-asta fiecare de la buzunaru lui
  • Cassino

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mai lasati-ma cu garantiile voastre si reprezentantele voastre. Am avut o problema acum o luna. Mi-a cazut volanta. Am fost la reprezentanta, la nenorocitii astia la Kamsas, din Constanta. Volanta+ kit de ambreiaj + manopera: 8000 RON! Daca as fi cumparat piesele de la magazin (aduse cu comanda, nu prea tin in stoc) + manopera service autorizat, intre 4500 si 5600 RON! Aceleasi piese aduse din Germania + manopera service autorizat 2600 RON (manopera 500 RON). Scuze, dar la preturile astea, nu mai am nevoie de garantie!
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Perfect de acord cu tine. Bine spunem noi ca prost e ala care da, nu ala care cere.
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
din cauza net-ului am postat de mai multe ori


scz


Ultima modificare facuta de adydelabv la Joi 17 Sep, 2009 9:25 pm
  • BH07PKD

  • Mesaje scrise: 739
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cassino a scris:Mai lasati-ma cu garantiile voastre si reprezentantele voastre

este doar un sfat de la mine:
daca TU asa vorbesti,cumpara-ti VW( aveam TUAREG!),AUDI,CITROEN,LOGAN,...... sau de ce nu un TRABANT.
Eu nu cred ca,o reprezentanta nu te-a rezolvat in garantie din moment ce ti-ai facut distributia la ei,iar daca ai dreptate ,exista Protectia Consumatorului,.........asa ca mi se pare ca,afirmatia ta este incorecta.
PS. Citeste si tu drepturile consumatorului
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cassino a scris:Mai lasati-ma cu garantiile voastre si reprezentantele voastre. Am avut o problema acum o luna. Mi-a cazut volanta. Am fost la reprezentanta, la nenorocitii astia la Kamsas, din Constanta. Volanta+ kit de ambreiaj + manopera: 8000 RON! Daca as fi cumparat piesele de la magazin (aduse cu comanda, nu prea tin in stoc) + manopera service autorizat, intre 4500 si 5600 RON! Aceleasi piese aduse din Germania + manopera service autorizat 2600 RON (manopera 500 RON). Scuze, dar la preturile astea, nu mai am nevoie de garantie!



nu te obliga nimeni sa mergi la reprezentanta sa faci reparatia
acolo ti se ofera un pret daca vrei cumperi daca nu NU
nu iti baga nimeni mana in buzunar colegu

numai bine
  • BH07PKD

  • Mesaje scrise: 739
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cassino a scris:Mai lasati-ma cu garantiile voastre si reprezentantele voastre.

Nimeni nu te obliga sa mergi la reprezentanta,poti sa mergi la nea Gigi,macelarul de pe coltul strazii,sunt sigur ca te va ajuta Very Happy
De fapt cred ca e singurul care te poate ajuta(dupa vorbele tale)
O seara placut sa ai.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR