Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • nony72

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2000 1,7-ISUZU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor !
Am o problema cu ECM-ul de ceva vreme , si am tot cautat solutii de rezolvare fara sa cheltui prea mult,tinand cont de preturile noi si second de pe la noi,inclusiv ofertele facute de unii membri de pe aici"binevoitori",care la randul lor mi-au cerut vrute si nevrute pe reparatie.
Astfel,ca tot avem internet la indemana , am cautat pana am gasit intr-un final ECM original,si nou cu aceleasi coduri ca la cel vechi...pe un site din Anglia care comercializeaza piese elecronice originale ptr mai multe tipuri de masini.
Pretul este ok, cu transport ajunge la 60 lire.
Problema apare ca in instructiuni scrie ca trebuie codificat si softat o singura data,aici m-am impotmolit.
Stie cineva cum se rezolva problema si cat costa toata treaba, si unde se poate face?
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Corect. Noul ECU are nevoie de o configurare cu dotarile masinii tale (ABS, clima), de imperecheat cu IMMO si de scris condul VIN. Se poate face cu Tech2-GM la reprezentantele Opel sau la cine are asa ceva sau cu o interfata de diagnoza OP-COM.
  • nony72

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2000 1,7-ISUZU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am omis sa spun ca este vb de aceleasi serii pe care le am si la vechiul ECM.....si in aceasta situatie trebuie codat si reprogramat?
multumesc anticipat!
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Evident. Aceleasi serii de ECU nu au de unde a sti ce dotari si ce VIN are masina ta.
Skip ads

  • nony72

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2000 1,7-ISUZU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ok multumesc mult pt sfat. am luat deja legatura cu reprezentanta opel , si tinand cont ca dupa ce am detaliat problema ,acelasi lucru mi l-au spus si ei
mai mult in 350 ron intra si rezolvarea valvei care a dus la degradarea ECM-ului vechi plus codare/programare, iar cu un total de 650 ron (300 ECM-ul), cred ca este rezonabil.
daca mai este cineva cu aceeasi problema,poate lua legatura cu mine ptr a achizitiona ECM original la sfert de pret fata de piata second Laughing Laughing Laughing
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ti-a sosit ECM ? au fost seriosi la livrare ?
  • nony72

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2000 1,7-ISUZU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
CATEGORIC!...cu siguranta asta este si unul din motivele care fac diferenta de trai dintre romani si englezi!
am dat comanda pe 17.09....pe 18.09 se vede stampila expedierii....pe 23.09 stampila bucurestiului ...iar pe 25.09 a sosit la destinatie adica la severin
  • nony72

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2000 1,7-ISUZU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am uitat sa spun ca expedierea s-a facut cu Royal Mail si Posta Romana....coletul a fost impecabil.....puteai sa-l dai de pereti ca nu patea nimic ECM-ul, si bineinteles am primit garantie factura si instructiunile unde se specifica ca trebuie sa fie codat-programat de un reprezentant autorizat ...
pot spune ca sunt un norocos,dar dupa atatea incercari ...loco...mi-am dat seama inca o data de diferenta de care spuneam mai inainte.!
  • nony72

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2000 1,7-ISUZU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am uitat sa spun ca expedierea s-a facut cu Royal Mail si Posta Romana....coletul a fost impecabil.....puteai sa-l dai de pereti ca nu patea nimic ECM-ul, si bineinteles am primit garantie factura si instructiunile unde se specifica ca trebuie sa fie codat-programat de un reprezentant autorizat ...
pot spune ca sunt un norocos,dar dupa atatea incercari ...loco...mi-am dat seama inca o data de diferenta de care spuneam mai inainte.!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR