Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut
As fi si eu interesat de o marire a puterii masinii...am o astra g 1.7 dti 2001 75 CP....trage bine masina dupa 2000 rpm dar pana acolo ma cam rog de ea....m-ar interesa alte tipuri de tunning in afara de chip tunning sau powerbox....ceva mai soft,eu stiu o evacuare sport sau altceva,...as vrea sfaturi de la oameni care au facut lucrul asta pe "pielea lor" ca sa spun asa, si la acelasi motor ca al meu.
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu nu am facut nici un fel de tuning la motor, dar am vazut la Bucuresti un opel astra cu motorul asta si ajunsese la 140cp (fisa dyno). deci se poate, insa in cateva luni a dat gata turbina, plus ca internele de la motor nu stiu cat rezista la o asemenea putere (nu are "interne" forjate).

P.S. Motorul asta a fost facut in primul rand pt economie, prin 2000 a participat la o competitie cu alte motoare de prin toata lumea si a iesit pe locul 3 la cel mai economic motor din lume
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
140 cp e mult pt masina asta , dar cred ca daca ar avea undeva la 110-115 ar fi suficient....astept in continuare idei de tunning....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vinde... cumpara masina cuu motor mai mare... Este tuningul cel mai eficient...
17. DTI = 140 CP... nu cred, nici cu "fisa" dyno in fata, Photoshop am si eu...
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca se poate si mai mult de 140 dar probabil cu schimbari majore in ceea ce priveste motorul, sau chiar inlocuirea lui.....eu tot cred ca sunt metode de marire a puterii (schimbarea evacuarii, admisiei, etc)...
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca se poate si mai mult de 140 dar probabil cu schimbari majore in ceea ce priveste motorul, sau chiar inlocuirea lui.....eu tot cred ca sunt metode de marire a puterii (schimbarea evacuarii, admisiei, etc)...
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cautand pe net am gasit ceva foarte interesant....firma celtic tuning din UK face remap la 1.7 dti si spun ei acolo (am citit si pareri pe forum) ca duc puterea motorului pana la 115 cp fara probleme.....de ce la ei sa poate asa mult si la noi doar pana la 90-100?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Libertatea credintei e garantata de Constitutie, eu ce sa mai zic Question Ca esti eretic si sa propun sa fii ars pe rug Twisted Evil
Diferenta intre 100 si 115 cai este, probabil FIABILITATEA, sau poate asta nu te intereseaza...
Sincer, daca asi face remapari si nu ai fi prea scrupulos, asi zice ca pot "injecta" 10 cai mai multi decat concurenta, la 50 de E mai putin, cu gatantie "money back"... Internetul este mare, anonim si suporta orice...
99% vor fi tepuiti, pe cel mai "smart" il rambursez, afacerea infloreste...
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Libertatea credintei e garantata de Constitutie, eu ce sa mai zic Question Ca esti eretic si sa propun sa fii ars pe rug Twisted Evil
Diferenta intre 100 si 115 cai este, probabil FIABILITATEA, sau poate asta nu te intereseaza...
Sincer, daca asi face remapari si nu ai fi prea scrupulos, asi zice ca pot "injecta" 10 cai mai multi decat concurenta, la 50 de E mai putin, cu gatantie "money back"... Internetul este mare, anonim si suporta orice...
99% vor fi tepuiti, pe cel mai "smart" il rambursez, afacerea infloreste...


de acord cu tine, dar firma in cauza, din UK, nu cred ca se bazeaza pe ce spui tu....ce spui tu e valabil in RO....astia chiar au sucursale peste tot in Europa....nu cred ca ajungeau asa sus pe inselatorii
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Aici pe forum, sunt printre putinii care cre ca cel mai bun tuning... este cel de fabrica... Exclamation Adica sa nu-i faci nimic, daca vrei mai mult, schmbi masina...
Parametrii construtor constituie echilibrul cel mai bun intre fiabilitate, consum, performante si adaptarea cea mai buna pentru "turma" de consumatori...
Se poate insa ca un motor sa fie "oferit" sub potentialul sau, pentru a se scoate o "noua varianta" fara multa bataie de cap pe la mijlocul vietii unui model dat, sau din alte motive.
Ca o consecinta, au parut firme care maresc puterea motoarelor "din calculator", unele mai serioase, altele "dupa ureche"... ceea ce e clar este ca ele sunt clar constiente de limitele "tuningului electronic", fara a schimba piese in motor, desi nu prea comunica asupra subiectului...
Deci ce relativ"seriosi" nu sa aventureaza in mariri de putere exagerate.
Cei mai putin seriosi "se joaca" cu diagrama de injectie pe calculator si folosesc clientii drept cobai. Asta poti sa o faci si singur, cu un laptop, o interfata OBD bine aleasa si dupa ce pierzi niscaiva timp pe forumurile de specialitate (cunoasterea limbilor straine obligatorie...)
SE PARE ca remaparea la circa 100 de cai, pe care o fac si unii "colegi" de ai nostri de pe forum este fiabila... Spun doar din auzite...
Masina e un lucru prea "scump" ca sa risti sa o pui pe butuci pentru 5 CP in plus...
Sincer, mie 100 de cai mi-ar ajunge, asociati unui consum sub 6l/100...
Acuma... eu le stiu pe ale mele, tu le stii pe ale tale... Rolling Eyes

PS: locuind "afara" de peste 18 ani, pot sa iti garantez existenta excrocheriilor si "acolo", mai subtile poate, dar tot asa se numesc... Twisted Evil
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pentru a face totul mai simplu: o masina de 100CP este mai fiabila decat o masina de 75CP dusa la 100CP doar prin ECU tuning. Cat de mai fiabila? Asta depinde mult de componente, de numarul de km, de intretinere, de modul de folosire si de mediul in care se foloseste. Iar faptul ca NIMENI nu da garantie pe motor la asa ceva dovedeste ca nu exista tuning sigur 100%. As vrea sa vad si eu un producator care nu scoate din garantie o masina a carui motor a fost remapat pe 3-400EUR (nu vorbesc aici de cei in-house gen AMG). Eu sunt gata sa dau 1000EUR pe un remap din asta, cu conditia sa nu fiu scos din garantie de catre producator.

Se poate face tuning la 1.7DTI? DA, de la 90CP pana la 115CP. Exista vreo siguranta? NU!
  • ten_diesel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Pentru a face totul mai simplu: o masina de 100CP este mai fiabila decat o masina de 75CP dusa la 100CP doar prin ECU tuning. Cat de mai fiabila? Asta depinde mult de componente, de numarul de km, de intretinere, de modul de folosire si de mediul in care se foloseste. Iar faptul ca NIMENI nu da garantie pe motor la asa ceva dovedeste ca nu exista tuning sigur 100%. As vrea sa vad si eu un producator care nu scoate din garantie o masina a carui motor a fost remapat pe 3-400EUR (nu vorbesc aici de cei in-house gen AMG). Eu sunt gata sa dau 1000EUR pe un remap din asta, cu conditia sa nu fiu scos din garantie de catre producator.

Se poate face tuning la 1.7DTI? DA, de la 90CP pana la 115CP. Exista vreo siguranta? NU!


1,7 dti nu 75 cp are Confused ?
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se refera la puterea de dupa remap.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ca sa revenim la subiect....in afara de remap stie altcineva alte metode deja probate sau macar auzite?
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
da
o vinzi si iti iei un 2.2 DTI si il faci la 150 cp si mergi linistit
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR