Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa stiu daca printre posesorii de astra H are cineva anvelope de 225x45x17.
cum se comporta? ating pe undeva? nu sunt prea mari? prea late? nu solicita prea mult directia (bucsi, rotule, etc....)
multumesc.
Skip ads

  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dimensiunea asta vine din fabrica pe 2.0 turbo. Deci nu vad care ar putea fi problema dpv tehnic. Dar la caravanul tau cred ca o sa fie destul de dureros(la propriu) cu jante cu talonul atat de mic. E decizia ta: performanta sau confort.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sincer arata bine (vezi foto garaj ) avantaje stabilitate buna in viraje gen Dealu Negru , defileul Jiului dar iti va rupe ficatii in denivelari si gropite chiar si pe autostrada mai ales pe un sasiu si suspensie sport in Bucuresti nu pot merge cu butonul sport mai mult decat sa plec primul de la semafor sau sa dau o lectie Smile dar se comporta mai bine cu cauciucuri de iarna care sunt mai moi .
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de lamuriri.
chiar asa negru sa fie Evil or Very Mad cum pare?
am avut inainte tot astra caravan, dar G. e diferenta mare intre H si G in ce priveste suspensia. din start am simtit ca H-ul e mai dur.
banuiesc ca le-ati condus si cu roti pe 15-16 si apoi pe 17, daca ziceti ca e diferenta mare.
claudiu__, a tale nu par mai mici? sunt pe 17?
eu nu am sasiu si suspensie sport, si acum ma tot gandesc daca sa-mi iau pe 17 ca am gasit ceva care-mi place.
ionutz2008 cand nu esti pe sport, daca ar fi sa mai alegi inca o data daca sa le iei sau nu, ce ai hotara? sa zicem ca ai si sotie si 2 copii si 500 m drum neasfaltat Laughing . le-ai achizitiona? Shocked
imi plac mult ambele modele de jante care le aveti.
Skip ads

  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mie masina mi s-a parut exagerat de dura cu rotile pe 15 cu care a venit. Si jantele pe care le-am luat ulterior sunt pe 16(vezi in garaj), si diferenta e destul de mare. Cu d-alea pe 17 nu am mers-sincer, nici nu imi doresc.
PS:nici eu nu am sasiu/suspensie sport
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am avut eu pe astra H de la 16 la 18 .
Pe hatchback de ex cu sasiu sport erau sa zicem acceptabile astea de 17 , atata timp cat nu apasai sportul . Daca il apasai masina se comporta ca twintopul cu 17 .
Singura chestie fata de 16 este ca ar trebui sa fii poate putin mai atent sa n-o spargi , insa daca iei jante oem sunt mai solide decat cele aftermarket
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da dar ti-am spus cu cauciucuri de iarna , am avut unele Nokian iarna trecuta si le-am tinut pana la jumatatea lui iulie ( cu presiune de 2,3 fata spate) acum am Good Year si sunt chiar tari ( cu 2,1 fata si 2,3 spate).
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Citez din talonul meu:
Permis: 195/65/15, 205/55/16, 215/45/17.
Permis numai cu sasiu sport: 225/45/17 (fara lanturi de iarna).

Acum, din experienta.
Comfort:
Nu sunt asa dure cum se spune, inca nu mi-am rupt spatele dupa 40mii km. Fata de 205/55/16 sunt un pic mai dure, dar nu cu atat de mult incat sa imi para rau de schimbare. Banuiesc ca 215/45/17 ar fi mai dure, pentru ca au balonul mai mic. E drept, merg cu 2.0/1.8. La 2.3/2.1 se cam simte.

Consum:
Consumul pe BC e mai mare cu un litru decat la 205/55/15, mai ales ca rotile sunt umflate slab. Pe de alta parte, consumul e mai aproape de realitate (pompa la pompa) cam cu 0.5l pentru ca rotile sunt mai mari in diametru si imi arata mai putin km decat cu 205/55/16.

Condus:
In curbe sunt fantastice. Daca cu 205/55/16 ma cam uitam la Golf5-ul lui cumnata-miu cat de bine sta in curbe, dupa montarea celor pe 225/45/17 nu mai vad mare diferenta. Mentionez ca el are 215/45/17. Acum, masina mea sta fantastic in curbe, lipita de sosea si imi permit cam orice (poate un pic cam mult).
In accelerare s-a pierdut ceva, cum era si normal. Dar nu atat de mult incat sa-mi para rau, oricum am destula acceleratie.
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am eu 225/45/17 se poate vedea si in garaj!
Inainte am avut 195/60sau65/15.
Consumul e cu putin mai mare decat cel dinainte, de zdruncinat se zdruncina nitel, nu le tin umflate rau (2,3 pe fata si 1,9 pe spate), in curbe sta de minune - parca e lipita, demaraj mai moale acu cu astea de 225, aspectul vizual face toti banii!
bucse si din alte porcarii inca nu am schimbat dar nici nu trancane (rau)Smile
Nu imi pare rau ca am pus de 17"!
Am uitat sa spun ca am Astra H Caravan!
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am cauciucuri la fel.de cind am astra H.225/45/17.se comporta excelent.poate consumu e un pic mai mare dar in rest e super ok.nu m,ai zic in curbe....zici ca e lipita de strada.deci concluzia,sunt super tari si misto ca aspect.mult noroc.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
multumesc mult de informatiile furnizate.
am citit atent fiecare parere, si cele pro si cele contra.
asa ca datorita si voua am concluzionat:
voi trece pe aliaj, dar pe 16.
nu ca nu ar fi super pe 17, dar inafara faptului ca arata mai bine estetic si ceva mai buna stabilitate, nu au alte avantaje. nu mai sunt la varsa la care sa ma mai duc la agatat Embarassed , si nici nu am un stil de condus la care sa simt nevoia de o mai mare aderenta in curbe.
daca trec pe 17, trebuie sa fac omologare de dimensiuni ca nu am in talon.
nu stau chiar la oras Wink , si mai am si ceva drum neasfaltat, fapt care l-as simti atat eu cat si fameleonu din dotare, care zic eu, nu sunt zgarciti cu criticile Shocked
ca si cost de achizitionare, atat jante cat si cauciucuri, sunt cu 10-15% mai scumpe ca si unele pe 16.
consumul poate putin mai mare.
deci si prin urmare o sa ma orientez spre unele pe 16.
sper sa fiu si eu folositor altora, in alte topicuri, asa cum ati fost voi pentru mine.
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:vreau sa stiu daca printre posesorii de astra H are cineva anvelope de 225x45x17.
cum se comporta? ating pe undeva? nu sunt prea mari? prea late? nu solicita prea mult directia (bucsi, rotule, etc....)
multumesc.

opel astra h vine din fabrica cu dimensiunea asta de roti,nu atinge nici unde iar de bucse si restu nu cred sa fie problema pt ca dimensiunile sunt recomandate de producator.eu am aceste dimensiui pe masina singurl inconveninte este ca scutura asta probabil si din caua suspensie mai sport pt ca am si acest buton.nu trebuie omologate pt ca daca citesti cv-ul trebuie sa gasesti aceste dimensiuni acolo iar in talon trebuie sa le ai trecute la rubrica obtiuni undeva pe pagina din mijloc unde ai trecut si CO2, eu am trecuta ca optional 215/45/17.un lucru ce mai trebuie sa il iei in calcul este pretul pt ca la aceste dimensiuni pneurile indici de viteza cresc la V si Y unde costurile sunt mai mari ca la cele H .eu am pe a mea pe fata goodyear eagle f1 91 y si costa 800 si ceva lei bucata si pe spate continental sport contac 3



ai acilea poze sa te lamuresti cea din prin plan jenti pe 17 cealalta pe 16 ambele modele originale
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
cipri-vkt a scris:
cj79raa a scris:vreau sa stiu daca printre posesorii de astra H are cineva anvelope de 225x45x17.
cum se comporta? ating pe undeva? nu sunt prea mari? prea late? nu solicita prea mult directia (bucsi, rotule, etc....)
multumesc.

opel astra h vine din fabrica cu dimensiunea asta de roti,nu atinge nici unde...


Uite ca eu am reusit. Pe serpentinele dintre Campulung si Vatra Dornei (ceva gen Oituz) proaspat facute, am intrat cu peste 100 in curbe si anvelopele spate au atins interiorul aripii. E drept, asa ceva faci foarte rar, probabil de cateva ori in viata. La vara am sa-mi iau 215/45/17.
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Uite ca eu am reusit. Pe serpentinele dintre Campulung si Vatra Dornei (ceva gen Oituz) proaspat facute, am intrat cu peste 100 in curbe si anvelopele spate au atins interiorul aripii. E drept, asa ceva faci foarte rar, probabil de cateva ori in viata. La vara am sa-mi iau 215/45/17.[/quote]
si eu ce sa mai zic condu si tu mai incet sau fa reclamatie.Glumesc.cate persoane
ati fost in masina?eu am fot cu a mea 4 persoane +1 copil in scaun si porbagaju plin la caravan si nu am frecat si am mers si eu destul de tare pe un drum destul de inbarligat si nu a frecat nimic.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Drumul e drept, lat de vreo 10 metri, asfaltul nou deci aderenta maxima, ceea ce a facut ca sa nu derapez deloc si sa mentin un acceleratie laterala constanta, deci o apasare constanta asupra suspensiei. Si nu s-a auzit nimic, ci am vazut dupa aia pe cauciuc si pe interiorul aripii.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce sa faci tov dodo daca n-ai IDS+ sau suspensie sport Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu am IDS+ dar totusi am sasiu sport.
  • gabi_sibiu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Vand anvelope+jante de tabla 195/65/R15, jantele au 5x110, au fost pe un opel astra H, anvelopele unt 2 Michelin 60-65% uzura; 2 Voyager 50% uzura ambele perechi sunt de vara si intra in acelasi pret de 60 EURO. Telefon: 0741011448 SIBIU
  • Is 88 DMX

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cumpar kit opc line ... pt un gtc daca stie cineva sa trimita un privat scuze pt offtopic
  • Is 88 DMX

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
as cumpara si niste cauciuce 225/40/18 dati un raspuns de ceva
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR