Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
rudymentaru tu ai motor de 1l benzina, orinoco are diesel !
La tine filtrul ulei 15-23lei, bujii 16lei/buc, .... citeste TOT ce este scris la Corsa si Agila (acelasi motor) ca o sa cumperi cine stie ce minuni .... sau o sa pui alt ulei....nu ai fi primul !

LEXXX senzorul de ulei a picat stii tu de ce....sfat, firul lui il intorci in scurt si il prinzi de corpul de plastic ca sa nu vibreze ca altfel.....
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
E ciudat ca senzorul a picat tocmai acum cand folosesc un ulei adecvat, dar asta e sa vedem ce se intampla in continuare, oricum nu e scump, si mersi de sfat, dar m-am prins de smecherie ca am vazut cat de usor se misca mufa aia, si l-am pus rasucit.
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut.
Stie cineva daca la revizia de 30.000 km pentru un Opel Corsa C 1,2 Twinport se schimba bujiile si placutele de frana?
Daca sunt printre voi care au facut aceasta revizie la un delaer Opel, cam care ar fi costurile?
Multumesc.
  • metalik

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Tocmai am achizitionat un Opel Corsa C mototr de 1000 cmc pe benzina si pana acuma am schimbat urmatoarele:
1. ulei 5W40 Mobile (4l - 14ON)
2. filtru de ulei Mann (17 RON)
3. sonda temperatura ulei (25 RON) - aveam scurgeri de ulei la aceasta sonda.

Manopera pt aceste 3 operatii m-a costat 25 RON.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
3. sonda temperatura ulei (25 RON) - aveam scurgeri de ulei la aceasta sonda.

Vrei sa spui senzor presiune ulei :https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11467
  • metalik

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
da, senzor presiune ulei este numele corect
Merci dancuciureanu.
Am multe de invatat Smile
  • metalik

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ce credeti ca ar mai trebui sa schimb ca si consumabile?
masina are 71000 de km, motor 10ZXE si nush exact ce a schimbat vechiul propietar.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Corsa C 1.2, Z12XEP, 31.000km, cu revizia de 30.000km facuta de curand. Vizavi de uleiul din cutie vad ca n-au spus nimic baietii la service, si nici nu au fost interventii la revizia de 15.000km.
In cele din urma, se schimba sau nu?

Imi intra ceva mai greu in viteze, comparativ cu Renault, insa am inteles ca asa sunt toate. Zgomote nu face. Va intreb, preventiv, cu multumirile de rigoare.

In carte n-am gasit nimic, dar nu vreau sa-mi asum riscuri, dat fiind ca sunt al doilea proprietar. Masina e cumparata de aici, are istoric, e in garantie, nu se pune problema unor inginerii la bord sau cartea de service.
Skip ads

  • benzo

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2005

  • Mesaj Privat
metalik a scris:ce credeti ca ar mai trebui sa schimb ca si consumabile?
masina are 71000 de km, motor 10ZXE si nush exact ce a schimbat vechiul propietar.


Cred ca ar trebui schimbat si filtrul de aer.
N-ar fi rau sa verifici placutele de frana, starea antigelului si starea bateriei.
Cam astea imi vin acum.......
Sper sa ajute.
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:Corsa C 1.2, Z12XEP, 31.000km, cu revizia de 30.000km facuta de curand. Vizavi de uleiul din cutie vad ca n-au spus nimic baietii la service, si nici nu au fost interventii la revizia de 15.000km.
In cele din urma, se schimba sau nu?

Imi intra ceva mai greu in viteze, comparativ cu Renault, insa am inteles ca asa sunt toate. Zgomote nu face. Va intreb, preventiv, cu multumirile de rigoare.

In carte n-am gasit nimic, dar nu vreau sa-mi asum riscuri, dat fiind ca sunt al doilea proprietar. Masina e cumparata de aici, are istoric, e in garantie, nu se pune problema unor inginerii la bord sau cartea de service.


Imi zici si mie te rog cat a costat revizia de 30.000 si ce s-a schimbat in aceasta revizie?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
720RON, Erebus, toate filtrele, inclusiv polen, schimb ulei motor, banc probe pentru frane, bujii.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
metalik si mihai_39 despre ulei cutie sa invatati sa cititi si la Agila :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=108476
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dan, de invatat am invatat sa citesc cu multi ani in urma. Multumesc frumos pentru atentionare, insa un ton mai politicos cred ca se cuvenea.

Dat fiind ca sunt posesor de Corsa, am considerat ca acesta este locul potrivit pentru a afla raspunsuri la intrebarile mele. Inteleg, Corsa Z12XEP imparte aceeasi cutie de viteze cu Agila 1.2? Am inteles ca ar fi diferente intre ele, totusi.

As fi dorit un raspuns mai elaborat vizavi de amplasarea busonului de scurgere si celui de umplere, dat fiind ca nu ma deranjeaza sa-l schimb singur. Asta, in masura in care este posibil.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Agila are cutie de suzuki, Corsa are F13 - Opel in diferite arome (F13CR, WR etc) din cate stiu.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Anunt: Cititi aceste reguli inainte de a posta!
Acolo am scris :
Cauta si citeste si la Agila/Astra ca avem multe in comun.

Despre ton nu stiu ce sa spun, cred ca m-ai inteles gresit. Nu cred ca sunt eu omul care sa....
Cutia de Corsa difera dar important este sa se inlocuiasca uleiul la 30,000km si pe urma numai verificari....schimb eu fac ulterior la intervale de 60,000km. In trimitere ai vazut ce se poate intimpla daca nu schimbi /verifici....si ca ala original de 100lei/l cam merita sa il pui altele sunt slabe parerea mea. E drept ca noi avem cutie de Suzuki care e dracului de pretentioasa.
La voi este buson de nivel/verificare pe laterala. Nu este buson de scugere ca la noi, la F13 este o placa cu vreo 10 suruburi care se da jos, se curata si ea, se schimba garnitura.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze, in cazul acesta.

Offf, deci nu e chiar atat de usor pe cat credeam, iar o rampa ar fi buna.
Nu stiu ce sa fac. Oscilez intre recomandarea ta cu schimbul la 30.000km, pentru ca am mai aruncat un ochi pe forum inainte de a scrie, insa toata lumea imi spune sa stau linistit, ca arunc banii aiurea pe geam.

De ce sa vorbesc prostii, m-a pus rau pe ganduri topicul posesorului de Astra, cel care a spart cutia, dar si faptul ca intra mai greu in viteze asta, comparativ cu Renault/Dacia. Mi se pare ca agata, insa am inteles ca asa sunt cutiile de Corsa.

Pentru cei interesati, o lista de preturi, de la revizia de 30.000km.

Denumire / Pret RON cu TVA

GM Filtru Ulei (1buc) / 33.9
GM Filtru Benzina (1buc) / 73.1
GM Clema Furtun Combustibil (2buc) / 9.7
GM Filtru Aer (1buc) / 73.1
GM Bujie (4buc) / 126
GM Ulei Motor Opel Longlife 5W30 (4L) / 186
GM Filtru Polen (1buc) / 86.8
Manopera Erebus (3.8ore) / 266.1
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mihai_39 de ce ai optat pe originale nu stiu....scumpe si degeaba. Bujii recomand NGK, filtre MANN, Champion etc... iar uleiul parerea mea e cam subtire 5W30, vine vara si eu as pune 5W40 sau 5W50. Manopera e hotie curata la banii aia schimbam distributia si faceam si un chef.
La cutie ai aici cum se desface, se verifica, se schimba, coduri ulei/garnitura etc... :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11108
Succes !
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sad Nu am avut incotro. Masina este in garantie pana in luna noiembrie, dupa care ma voi descurca altfel...
Filtrul de aer este MANN, l-am verificat. Oricum, marlani rau de tot. Au schimbat filtrul, dar nu s-au sinchisit sa sufle nisipul strans in cutie. Halal oameni!

Multumesc pentru info! Nu stiu de unde le ai, insa apreciez ajutorul.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
antigel,filtru ulei,aer, timoneria placutele de frana si uleiul in momentul de fata am 61 000 de km corsa c z12xe 2003
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Preturi actualizate pentru masina mea noua SH Corsa 1.2 2002:

Filtru ulei = 20 lei
Filtru aer = 30 lei
Filtru benzina = 20 lei
Filtru Polen = 20 lei
Ulei Valvoline 5-30 = 120 lei 4L

Total = 230 de lei schimbat consumabile in prima faza pentru masina achizitionata second-hand. Daca ma gandesc bine atatia bani dadeam lunar pe vechea Dacie SupeNova pentru ca mereu pica cate ceva pe ea. Sad

Mi-am mai luat si 2 cauciucuri GoodYear pe fata cu 340 de lei amandoua. 175x65xR14

Cam atat, luni ma duc cu ea la RAR. (Later edit: Am fost la RAR, a iesit totul ok Smile )


Ultima modificare facuta de alexandrudicu la Dum 21 Oct, 2007 1:34 am
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR