Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, m-am gandit si eu sa imi schimb cauciucurile pe fata si cand dau sa le demontez pe cele vechi am observat ca una din ele (dreapta) este uzata mai mult pe interior decat pe exterior si m-am uitat mai atent la ea si sta asa /. Care poate fi cauza? Este din cauza gentii? sau alte probleme? Mi-ar fi de folos daca mi-ati spune ce pot verifica.
Va Multumesc!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu e reglata ca lumea geometria rotii. Cauciucul uzat il poti arunca.
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Merci, ma gandeam sa nu fie ceva de la pivot sau mai stiu eu ce alta problema. Cauciucul oricum il voi arunca nu mai poate fi folosit. Multumesc inca odata.
Numa bine!
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
de fapt ungiurile se modifica si datorita uzurii bucselor, pivotilor,capetelor de bara, rulmentilor, asa ca inainte de a-ti regla unghiurile roaga-i pe cei ce se vor ocupa de asta sa-ti verifice mai intai jocurile si apoi daca nu sunt problema sa-ti faca unghiurile.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pai oricum nu se regleaza geometria fara sa schimbi inainte ce ai defect pe acolo, mie cel putin asa mi-au facut peste tot.
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deci inseamna ca totusi ceva este defect din moment ce sa modificat geometria. Maine verific roata. Smile
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cena_sima a scris: este defect


sa stii ca nu este obligatoriu sa ai ceva uzat si poate ai noroc. eu mi-am facut decurand unghiurile si nu mi-au verificat aia nimic dar inainte de asta am ridicat fiecare roata in parte si am tras de ele, e drept ca nici nu trancane in mers.
  • cena_sima

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
cena_sima a scris: este defect


nu trancane in mers.


Nici la mine in mers nu se aude nimic, dar cand bag masina in garaj o bag de obicei cu spatele, si e in asa fel ca fac intoarcere din doua miscari si dupa ce dau pe marsalier cu rotile virate la maxim, cand dau sa le indrept se aude o mica pocnitura dar la roata stanga nu la cea cu "probleme" si aia trebuie sa verific, in rest merge foarte bine nu am chiar nici o problema.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie flanse amortizor, dar cand e vorba de roti niciodata nu poti stii fara o constatare. E destul de ieftina, vreo 25 lei si e mai bine sa fii safe than sorry Wink
  • Famke

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! Si eu am probleme cu uzura pe interior a anvelopelor spate la CORSA B 1995 .(apropo unde se trece modelul masinii in ''semnatura" please! amanuntit va rog) .Am obsvervat ca in general la aceste masini rotile spate dupa un timp se inclina in poz A ,adica departate in partea de jos la pamant (cracanate pe romaneste) ,ca la dacia 1100 cand erau incarcate.Ce se uzeaza acolo la puntea spate sau ce trebue reglat ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact cum e la tine dar ar trebui sa ai niste suruburi cu saiba ovala lipite de capul surubului unde se prind bratele de caroserie.
Sunt suruburi speciale.
Din alea se regleaza verticalitatea si paralelismul rotilor. Insa cel mai bine ar fi sa o faci la un service...
La meseriasii de la coltul strazii nu o sa-ti iasa niciodata...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR