Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Deschid si eu acest topic in speranta sa aud mai multe pareri...

Incep prin a spune ca am o diferenta de 2000 de euro de adaugat peste valoarea astrei din dotare, avand in vedere ca nu imi ajunge pt. 1.9 CDTI nici de 150 nici de 120 de cai + casco + faptul ca nu prea se inteleg volantele, CIM'ul si tija swirl ... cand vulpea nu ajunge la struguri zice ca sunt acri... in fine

Ce bani am eu sunt pentru break de 1.7 CDTI , insa acum nu stiu daca mai merita schimbul 101 cp vs 101 cp si curea de distributie in loc de lant ... , intradevar gasesc una mai noua ca an .
Asadar am zis sa "cad " in pacat si ma uit un pic la vw si mi-am pus in cap cadaca o schimb sa iau numai 1.9 131 cp 4 motion 6 trepte, ...

Am gasit "pacatul " si o sa ii pun o mica descriere :
Passat 4 motion din 2002 165k km pret 6700

EURO 3; CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 12 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; XENON; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;
4X4 PERMANENT,MAGAZIE 6 CD-URI DE FABRICA, SCAUNE FATA INCALZITE,ASPECT INGRIJIT.RAPORT PRET CALITATE IN FAVOAREA CUMPARATORULUI, URGENT!

http://www2.autovit.ro/vs2c...=++++Cauta+%21+++

prima masina din lista
VS
Astra break argintie 2.0 DTI 192 k km din 2001 distributie lant

4 airbaguri, AC, alarma +inchidere centralizata, comenzi volan, cass cu functii GSM
pilot automat, computer de bord, jante aliaj, ABS, servo,
geamuri el fata, oglinzi electrice incalzite,
multple piese schimbate de cand e la mine : discuri placute fata spate, capete de bara, termostat, garnituri oring calorifer de bord , baterie, radiator AC in aceasta vara,

Am considerat pretul fair pt masina mea la 5000 eur si l-am sunat pe om sa ii propun schimb si 1500 de euro difernta , el a zis ca vrea 2500 si eu am plusat la maximul pe care il pot oferi adica 2000 sau 1900

A ramas ca se mai gandeste si ma suna.

Voi ce spuneti, ce parere aveti de schimb, passatul arata f bine interior exterior, nu il cunosc pe tip sa spun daca e cinstit sau nu cu km reali ai masinii, insa afacerea pica daca imi spune ca nu are masina de cel putin 2 ani, sau ca a avut 3-4 proprietari pana acum

Avantaje passat :
4 motion, 131 cp 6 trepte, climatronic, xenon, tapiserie piele, 1 an mai noua

Dezavantaje
-distributia si diferenta de 2000 Eur, plus de asta trebuie distributia schimbata si ulei , filtrele care sunt schimbate la masina mea de vreo 1500 de km
- faptul ca eu ulterior nu prea vreau sa schimba mai nimic la ea in afara de distributie si ulei... asta la urmatoarele salarii... deci sunt un pic cam stramtorat

Oricum un singur lucru este cert masina asta este "ALTCEVA" fata de ce am
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ideea de passat 4motion nu e rea , insa nu passatul ala ! Pt ca are 170.000 de km , cand oi fi eu popa . Uitand-ma la pedale , judecand ca e din 2002 si ca o fi in Romania de maxim 3 ani si nu in ultimul rand judecand ca e "popularul" 1.9 tdi ( popular pt consumul mic care s-a adresat unei categorii de clienti care faceau kilometrii multi ) , asadar mie nu-mi vine sa cred ca masina are 167.000


Masina aia este altceva pt ca e alta clasa .
Mai fa un test : mergi cu passatul si vezi apoi si un Signum 2003 - 2004 intretinut . Poti sa vezi si vectra , insa vei aprecia mai mult signumul daca mergi cu el . Si apoi vei face diferenta intre astra - passat si signum si iti vei lua signum crede-ma
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Singurul lucru care o face sa merite schimbul este tractiunea integrala. Daca asta nu-ti trebuie foarte mult, nu merita.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Va multmesc pentru feed back baieti, mai astptam si alte pareri

@ bertone intradevar am mentionat si eu in primul mesaj ca daca fac cunostinta cu omul si e primul proprietar de vreo 2-3 ani prin RO , si are facturi cu distributii schimbate si alte piese ... s-ar putea sa fie km reali
daca e samsar cu masina luata de 3-4 luni ... cade afacerea
Nu pot sa imi dau seama de pedale ca nu am avut pana acum passat, interiorul arata in schim de nota 10 si cu uzuri minime...

La banii care ii am si asa stramtorat, signumul e mult peste puterile mele, vectra e ok insa nu ma ating de 1.9 150 de cai si nici de 120 , practic si signumul si vectra sunt 2.0 DTI sau 2.2 DTI, 2.2 e destul de mare motorul pentru taxe si impozite si nu au 4X4
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
signum de 2.0 sau 2.2 dti gasesti , insa mie mi se par cam invechite motorizarile ... Ti-as recomanda V6 motorina Laughing
Mai bine ramai deocamdata cu utilajul care-l ai si mai vezi tu pe viitor
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
deocamdata asa am sa fac , insa adca ma suna tipul macar ma duc sa o vad, sincer nu ma sperie sa aiba 250 km km insa sa mearga bine.

2.0 Dti oricum nu imi mai iau ca nu am facut nici o treaba, asa ca nu merg pe varianta vectra signum cu aceasta motorizare

LE
1) Am avut ocazia duminica sa respir o noxa de TDI cu DI rosu, mergeam in "curul" lui si avea trafic in fata, cum s-a eliberat banda 2 a accelerat, nu stiu daca la maxim sau nu , cert este ca la 90-100 in treapta 5 am retrogradat in 4 si am apasat la maxim , constant distanta dintre noi crestea, la 130 am dat in 5 si 140-160 dupa el, ... nu l-am prins iar mototrul meu se simtea destul de "impins"

2) De obicei comportamentul meu la volan nu presupune ambitii din astea, acum am vrut sa vad daca fac sau nu fata, raspunsul e nu Embarassed
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai ia-ti un 2.0 turbo benzina atunci ...taxe mici , consum mare Laughing . Dar ca sa fii la egalitate cu cetateanu cu DI rosu tu te dai cu spatele si el cu fata Laughing
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stefan ala e un combinator si geambas, cit despre km aia or fi dar pe o roata...
Boala la ele sunt turbinele si volantele care pica ca mustele.
Daca tot vrei alta masina cauta una cu Y20DTH ca e motor fara batai de cap.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
PAi Y 20 DTH am, si nu am treaba cu el , insa m-am cam obisnuit cu ea asa puturoasa, ma gandeam ca 131 de cp 310 NM nu imi strica si nici 4 motion .

O sa iau nr de tel din anunt sa citesc mai multe despre Dl Stefan Smile))

LE Intradevar nenea se ocupa de vanzari apartamente in Constanta si masini la greu, Dacia, BMW, Renault twingo samd din pacate cred ca spun pas la acest passat

Daca mai imi place ceva va arat si voua sa va dati cu parerea
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ce parere avbeti desre motoarele 1.8 T benzina ? Smile))

http://www2.autovit.ro/vs2c...=++++Cauta+%21+++

Am mai adaugat ceva .... cea la 5700 si cea de 6500, astept o parere despre ele,
la schimb cu astea diferenta nu ar trebui sa fie asa mare si mai imi raman din bani
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cum a spus si bertone, mai astepata. Eu in locul tau as mai sta pana in primavara viitoare, macar pana in ianuarie-februarie. Faci putin economie acolo la bugetu de vacanta de iarna, poate mai vine mosu cu ceva ceva Laughing si faci rost de o diferenta mai mare de bani ca sa-ti iei ceva ok. Pana atunci tine astra ta, mai ales ca zici ca abia ai schimbat la ea filtre etc..
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
10 bucati passat 1.8 t si pana-n 150 000 km la toate s-a rupt vibrochenul. La vw ni s-a confirmat ca-i problema generala cu ungerea la ele.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mi-ati dat cu paru in cap si la astea Smile)), intradevar mai stau dar faza e ca si daca mai astept sa scada preturile, ele vor scadea si pentru masina mea si diferenta pe care o voi plusa va fi aceiasi, iarasi oricat as mai strange pana in primavara parca mi se rupe sufletu' (stiind cat muncesc pt ei) sa ii bag pe toti intr-o masina mai noua si mai buna si dupa sa stau fara casco, pentru ca de principiu nu sunt adeptul casco, prefer o masina in general mai ieftina vechime 6 ani , model consacrat si plin de ele prin dezmembrari in caz de Doamne Fereste.

Asadar mai mult de 2000 eur nu cred ca vreau sa adaug acum sau in primavara, iar daca schimb utilajul caut sa il schimb cu un alt utilaj putin mai nou si neaparat ma puterninc pana in 2.0 cm cubi si 150 de cai , model uzual si , daca se poate si 4X4.
Oricum ar fi daca nu voi reusi sa iau o alta masina mai buna voi remapa acest utilaj, ma pun la punct preventiv cu bielete, pivoti, bucse, un alt set de placute si pastrez masina mult si bine pana o dau la fier, dupa modelul babacului care a avut dacie 20 de ani si la 55 de ani abia l-am convins sa ia zafira,
  • martynel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce spuneti voi ca Passatul prezinta atat de multe probleme si nu gasesti un tdi din 2002 cu 170000 km.
Tata are pe Astra din 2002 115 km reali si o are de 3 ani de zile ,eu am pe Fabia (tDI)157000 reali ,am avut si un Passat luat din germania fost taxi km la bord 368 000 am tinut-o jumatate de an nici macar nu i-am schimbat uleiu,aveau cutie automata si mergea foarte foarte bine nu mai vorbim de faptul ca la 368 000 nu scoatea fum decat dupa 3500 de ture in sarcina.
Intradevar dupa parerea mea Signumul este mai frumusel decat Pasatul ,dar in cazul in care reusesc sa imi vand masina o sa ma orientez tot spre Passat cel putin dupa parerea mea reprezinta masina ideala.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sansele sunt mici ca din 2002 sa aiba 170.000...Nu zic ca nu exista , dar sunt aproape nule
si de ce reprezinta masina ideala passatul fata de signum de ex ? ca portbagaj nu vad diferenta , ca spatiu vad diferenta si e net avantajoasa pt signum , motoare smechere are si unul si altul , urate sunt amandoua.....Deci cu ce e mai ideal Passatul ? Laughing
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ca e vw si in romania "vw ie peste opel". Cool
@Drogas eu nu as da 2.0 dth pe tdi nici schimb pe schimb. Just my 2 cents. La remapare te'ai gandit?

LE: acum sariti toti golfanezii pe mine Laughing


Ultima modificare facuta de elegance la Mie 16 Sep, 2009 2:23 pm, modificat de 2 ori in total
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@martynel, cum ai ajuns la astra daca passatul este masina ideala?
Motor 1.8T, 20 valve, are fratele meu pe Octavia tur 4x4 din 2003 si este ok, mai putin consumul. Consuma mai mult decat dublu fata de masina mea si ma refer la consumul extraurban.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ce imi place ca scrieti si pe topicul meu...Smile))
Insa haideti sa nu ne certam zicand care pe care, si sa ne certam pe stema de pe volanul masinii pe care o conducem...

Eu insa cred ca passatul, chiar si ala de 6700 ( apropo nu m-a sunat nenea Stefan deci aviz amatorilor e inca la vanzare Smile))) ) e peste opeluri Astra chiar si H dupa parerea mea, dar asta e ceeea ce cred eu, iar ca argumente va dau sistemul 4 motion care implica o mecanica superioara care nu am vazut-o la opel nici chiar pe calibra 4X4

Am citit pe vwforum cum functioneza cuplajele si diferentialele spate( sunt 2 variante ) si cred ca face toti banii, chiar daca unii spun ca passatul e masina de burtos cu ochelari mai colorat si care scuipa seminte pe geam si are obligatoriu folie cea mai neagra tenta pe absolut toate geamurile iar manelele urla la maxim




PS Va rog sa nu ma expulzati pe vw forum Smile)0
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ai cam merita Smile)

PS: Suna bine pe hartie sistemul 4x4, doar ca nu are utilitate in viata de zi cu zi, de la orice producator ar fi, cel putin nu pe masini din clasa asta si pe asfalt.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Asta e si intrebarea mea: pentru ce vrei 4x4? Vrei sa consumi mai mult sau care e ideea? Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR