Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am mai gasit conceptia de atitudine si actiune a politistului rutier de pe site-ul Inspectoratului de politie al judetului Caras-Severin si intradevar nu spune ca este obligat sa prezinte acele documente insa este obligat sa le aibe asupra sa. De aici eu inteleg ca in Procesul Verbal trebuie sa treaca si o serie de aparat si un numar a certificatului de omologare.Oricum este loc de interpretare : tu nu ai voie sa cobori din masina insa ai voie sa intrebi la la sectia de care apartine echipajul daca acestia sunt in misiune sau nu. Cum ? Dupa ce ai primit amenda? Si mai sunt si altele...
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sper sa nu se supere nimeni...insa imi voi exprima punctul de vedere:
De ce, de fiecare data cand "ne ia" radarul trebuie sa ripostam, sa contestam, sa-i cautam de basca pe vajnicii aparatori ai legii?...De ce, aproape intotdeauna noi "avem dreptate"...in loc sa nu le dam prilejuri de a-si etala cunostintele lor privind legislatia rutiera...( care, fie vorba intre noi, nu stiu daca insumeaza vreo 10-15 articole stiute cap-coada pentru multi purtatori de uniforma...)
Nu stiu daca intereseaza pe cineva insa, acum 3 saptamani m-a luat radarul in galati...pe "siderurgistilor" ( galatenii stiu despre ce e vorba...)
Aveam 67 km/h...60 lei si 2 puncte. Credeti ca am comentat? Era scuza ca ma grabeam la niste prieteni? neah...chiar am stat cumintel in masina, am asteptat omul sa vina (din nou fac o paranteza...agentul s-a comportat exemplar, respectuos, ce mai, asa cum ar trebui...) am luat pv-ul si am plecat...fara un comentariu inutil...fara sa-i cer ordine si fel si fel de certificate...
Ma rog, acum ma adresez voua, stimati colegi...sa lasam un pic tertipurile si micile mari "smecherii"...sa ne asumam ceea ce facem si sa nu mai fie astfel de topice cu "am luat amenda, ce sa fac?"...raspuns:PLATESTE-O ! si altadata mai uita-te si tu ca de-aia ai vitezometru si alte detectoare de radar
V-am pupat din mers...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu as avea nici o problema cu teoria asta, daca:

1. Nu ar sta la panda in zone unde nu exista pericol real din cauza unui 15km/h in plus.

2. Nu ar lua spaga.

3. Ar pedepsi si alte infractiuni.

4. Ar opri si baietii cu X6.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate, asa cum a mai fost dovedit pana acum de-a lungul istoriei, romanul stie de frica...notiunea de bun simt este de cele mai multe ori straina. Luatul spagii este consecinta a incalcarii legii, legea respectata=spaga zero (teoretic). La fel se intampla cu alte infractiuni, in stransa corelatie cu punctul 4 Smile...oare prin alte parti nu exista "baieti cu X6"?...dar in aceeasi masura, in alte parti, cand se apropie ala de tine, cu o mana iti cere actele, cealalta e pe tocul pistolului, parca nu-ti mai vine sa faci figuri...cu tot X6-le tau
Parerea mea...
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai bre ma lasi cu respectatul legii in Romania? SE POATE respecta legea pe soselele din Romania? Stai ore dupa o caruta sa nu depasesti linia continua? Pai sunt militieni care stau numai LA SPAGA! Vino sa vezi cum in Buzau se dau amenzi numai la cei cu dacii parcate neregulamentar, ceilalti ii sfideaza pe fata lasand masinile pe avarii oriunde. Ce vorbim aici de respectarea legii? Un coleg era gata sa isi piarda permisul oprindu-l nenea militianu' si spunandu-i ca avea 160 km/h cand el nu avea nici 120. Normal ca a castigat in instanta! Tu ce faceai daca pe Calea Sidelurgistilor sau unde ai zis ca erai ti se spunea ca ai 150 km/h ?
Daca vrei un exercitiu de imaginatie ne putem imagina o lume idilica in care toata lumea respecta pe toata lumea, politistul iti cere amabil actele zambind binevoitor si intrebandu-te daca iti e cald sau frig in masina, tu dandu-i o cafea sau o pereche de galosi mai comozi sa nu il mai doara piciorusele alea pe care sta el in intersectie. Nesimtirea si lipsa de educatie e prezenta peste tot, si eu as avrea sa nu mai vad gunoaie la iarba verde, sa vad numai locuri curate...etc


Ultima modificare facuta de octav_bz la Joi 17 Sep, 2009 11:36 am
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si oricum, e dreptul meu sa ma adresez in instanta. Acolo se va dovedi daca am dreptate sau nu. Ar trebui sa ma simt vinovat si sa nu o fac?
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Hai bre ma lasi cu respectatul legii in Romania? ...


Hai bre ca nu te las Smile...
Acum serios vorbind, ideea mea este ca nu a fost vorba de un abuz...pur si simplu am fost constient ca am comis o tampenie si ca atare nu am incercat sa ma "fofilez" si sa scap de consecinte. E asa de greu de inteles?
In alta ordine de idei, inca o data amintesc faptul ca in niciun moment nu s-a depasit nicio granita a limbajului sau a comportamentului de ambele parti...Fii convins ca daca mi se reprosa vreo viteza "super-luminica" as fi avut de comentat...lume idilica nu vom gasi niciodata...insa din pacate si noi avem o parte din vinaca o stricam si p-asta in care traim...
Daca prin a face un apel la civilizatie si corectitudine se interpreteaza de genul "lasa dom'le, sa-i vezi p'ailalti!" mi se pare un punct de plecare oarecum gresit. Eu am inceput cu mine acest apel...nu mi-e nici rusine si nici frica sa recunosc...(pana la proba contrarie, evident)...
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si pe mine cand m-au luat cu 73km/h n-am comentat nimic si nu am facut contestatie desi as fi castigat cu siguranta. Insa pt. cativa km peste 60, din punctul meu de vedere, este suficient un avertisment. A, ca legea e lege si ca peste 60 te poate amenda , asta e altceva, insa in acest caz legea e lege si pt. el si trebuie sa fie in stare sa completeze legal acel proces verbal.
Acestea plus ce a spus dodo_13 sunt mai mult decat suficient pt. a indreptati acea contestatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR