Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • adriano_14

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am cumparat anul trecut in septembrie o masina din Germania si am adus-o in tara. Am circulat cu ea atat timp cat au fost valabile numerele de vama si neavand bani pentru a plati taxa de poluare si restul ( asigurari si asa mai departe) am tras-o pe dreapta. Nu pot circula cu ea pentru ca sunt expirate numerele si ma gandeam sa-mi scot numere rosii (am inteles ca se poate circula cu ele 90 de zile) pana strang banuti sa-i fac inmatriculare definitiva.
Iata nelamurirea mea: pe ce adresa inmatriculez masina tinand cont de faptul ca acum stau in Bucuresti (in chirie, fara forme legale) iar buletinul meu este de Brasov acolo nemaiavand casa pentru ca am vandut-o?
Deci practic in buletinul meu este trecuta adresa de la Brasov, adresa care nu mai este valabila pentru ca am vandut casa inainte de a cumpara masina. Pe actele masinii am trecut adresa din Brasov cand am cumparat-o: la urma urmei asta scria in buletin, nu cred ca aveam alta varianta.
Eu de fapt acum nu stiu unde sa inmatriculez masina atat timp cat nu mai am nici un domiciliu stabil ( o casa pe numele meu la adresa careia sa vina impozitele , taxele si eventual amenzile pe care le trimite statul roman) si nici nu cunosc pe cineva care sa binevoiasca sa ma ia in spatiu in Bucuresti. Nici la parintii mei nu am cum sa o inmatriculez pentru ca si ei stau in chirie si au adresele vechi pe buletine de la casa in care au locuit.
Cum trebuie sa procedez? In ce localitate inmatriculez masina? Macar sa-mi scot numere rosii ca tare mult imi doresc sa o conduc; nu am curajul sa ies cu ea cu numerele expirate cu care am adus-o.

Astept indrumari.
Multumesc!
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Referitor la inmatriculare, avand in vedere situatia domiciliului neclar, iti recomand sa mergi la serviciul inmatriculari si sa te informezi!
Daca ai adus masina de anul trecut, septembrie, de ce nu ai demarat procedurile de inmatriculare definitiva pe taxa veche sau ultima ordonanta data de guvernu lu' piticu', care a avut temen de 90 de zile si a expirat undeva la data de 11 mai 2009? Acum daca vrei sa o inmatriculezi definitiv, vei plati taxa dubla! Chiar aseara spunea ala mic din fruntea guvernului ca se va reglementa ceva referitor la taxa, dar sunt slabe sperante asa ca...ai cam pus-o! Daca vrei sa mergi doar cele 90 de zile (adica de trei ori numere rosii, trei taxe, de trei ori nervi, etc...)...este alegerea ta!
Trebuia sa demarezi procedurile de inmatriculare definitiva pe bani putini!
Mai ai o varianta, dar este cu doua taisuri! Faci toate actele de inmatriculare, RAR si toate cele, fara sa platesti taxa de poluare, te duci la politie sa o inmatriculezi, ei iti va refuza inmatricularea, tu le ceri in scris sa-ti reproduca motivul refuzului, dupa care dai in judecata prefectura din localitatea unde vrei sa o inmatriculezi si pe cei de la finante unde in prealabil ti-a calculat taxa de poluare! O data ce i-ai dat in judecata, sunt obligati ca pina la acordarea sentintei judecatoresti, sa-ti inmatriculeze masina! Procesul poate dura destul de mult, functie si de cat de destept este avocatul angajat!
Acum depinde de sentinta, unde pot fi doua variante: Castigi si le-o pui in mana sau pierzi si vei fi obligat sa platesti taxa de poluare!
Bafta!
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La inmatriculare iti trebuie numai buletinul, nu iti cere nimeni act de spatiu.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:La inmatriculare iti trebuie numai buletinul, nu iti cere nimeni act de spatiu.


Si cum buletinul omului e pe Bv acolo trebuie sa o inmatriculeze.
Varianta cu datul in judecata mi se pare cum mult.Nervi,birocratie,bani la avocat...
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca ai vandut locuinta acum un an si nu ti-ai schimbat buletinul, locuiesti fara forme legale in Bucuresti si ai o masina care nu este inmatriculata. Deci nu platesti nici un fel de taxe sau impozit la stat si pe deasupra vrei sa circuli cu masina fara sa platesti taxa de poluare pana cand guvernul desfiinteaza taxa. Acuma vii si ne intrebi pe noi care cotizam la stat si care am platit sute sau mii de euro ca sa avem masini, cum sa faci sa nu platesti in continuare. RUSINE.
ma gandesc cati or mai fi ca tine Crying or Very sad
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:sa inteleg ca ai vandut locuinta acum un an si nu ti-ai schimbat buletinul, locuiesti fara forme legale in Bucuresti si ai o masina care nu este inmatriculata. Deci nu platesti nici un fel de taxe sau impozit la stat si pe deasupra vrei sa circuli cu masina fara sa platesti taxa de poluare pana cand guvernul desfiinteaza taxa. Acuma vii si ne intrebi pe noi care cotizam la stat si care am platit sute sau mii de euro ca sa avem masini, cum sa faci sa nu platesti in continuare. RUSINE.
ma gandesc cati or mai fi ca tine Crying or Very sad

Lucrezi la fisc? Nu mai au astia bani sa te plateasca? Ca altfel...chiar nu-mi explic atacurile astea comuniste fata de un membru bebe al forumului... Poate omul chiar are probleme, poate nite cocalari (a se citi camatari) l-au fortat sa-si vanda bunurile in urma vreunui imprumut facut fara prea multa gandire...sau alte probleme ale lui personale!
Si de fapt cine esti tu sa judeci pe un forum, viata personala a unui alt user???...asta chiar inseamna NESIMTIRE...fapt pentru care rog public un moderator sa ia ceva masuri impotriva ta!
Te-ai saturat tu cotizand la stat ...cetateanul model intr-o tara de cacao....
  • adriano_14

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult tuturor pentru informatii, timp si rabdare. Deci ceea ce inteleg este faptul ca inmatricularea trebuie sa se faca pe adresa din buletin, adica in Brasov.
Varianta cu datul in judecata suna interesant; si asta pentru ca roman fiind, am, ca toti ceilalti dintre noi, o mare pata pe statul roman cu taxele lui nesimtite cu tot. E un drum probabil anevoios cu multi nervi intinsi la maxim si bani cheltuiti, dar poate ca exista sansa de a castiga procesul. Nu am inteles care e motivul pentru care dai statul in judecata, cum se mai poate spune "mobilul crimei".
In acelasi timp, pentru ca tot sunt satul de tara asta pana peste cap ma mai gandeam la o varianta si sunt interesat de parerile voastre.
Daca ma hotarasc sa emigrez in Europa sau poate USA, masina nefiind inregistrata sau declarata in Romania, sub nici o forma, cum trebuie sa procedez ca sa o transport in tara respectiva? Trebuie ceva acte de export intocmite de autoritatile romane? Cum se desfasoara o astfel de procedura?
Tara asta te face cu nervii, te forteaza sa fii mic, prost si ascultator platind taxe nejustificate ca un bolnav. Nici nu stii pentru ce le platesti.
Scuze ca am deviat putin de la subiect; e doar o acumulare de tensiuni din cauza mediului ostil in care traiesc. Si se pare ca asta imi ocupa tot timpul Sad

Astept sugestii si indrumari.
Va multumesc.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate nu prea o poti scoate din tara decat pe platforma! Numarele rosii sunt doar pentru Romania si nu au valabilitate in UE! Deh...asa e la noi...tara de cacao...cum spuneam mai sus! "Mobilul crimei" are corespondenta in tratatul 90 al Comunitatii Europene, unde sunt expres specificate niste masuri referitoare la taxe puse pe schimbul sau achizitionarea de marfuri din alt stat comunitar! Adica aceste taxe nu pot fi percepute!!! Instantele de judecata sunt obligate sa tina cont intai de legislatia europeana si pe planul doi de cea statala, in cazul nostru Romania...plai cu boi...si ma refer la guvernanti! In rest este alegerea ta ....daca pleci sau ramai in tara! Indiferent de optiune, iti urez bafta!
P.S. Daca ai posibilitate de emigrare totusi imi pemit un sfat! PLEACA ! Pentru motivul ca aici in Romania este prea mare magaria sa mai poti inghiti atatea nedreptati...chiar pe acest thread magaria este prezenta...dupa cum ai observat si tu!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:sa inteleg ca ai vandut locuinta acum un an si nu ti-ai schimbat buletinul, locuiesti fara forme legale in Bucuresti si ai o masina care nu este inmatriculata. Deci nu platesti nici un fel de taxe sau impozit la stat si pe deasupra vrei sa circuli cu masina fara sa platesti taxa de poluare pana cand guvernul desfiinteaza taxa. Acuma vii si ne intrebi pe noi care cotizam la stat si care am platit sute sau mii de euro ca sa avem masini, cum sa faci sa nu platesti in continuare. RUSINE.
ma gandesc cati or mai fi ca tine Crying or Very sad

Si eu am masina neinmatriculata in RO cu care merg si poluez in RO,dar nu platesc nici o taxa si nici un impozit statului roman,si ce pot sa-ti spun e ca`I FEEL GOOD!`Tare bine mai dorm noaptea gandindu-ma ca tu ai platit mii de euro iar eu nu...Si ma gandesc CUM sa nu platesc nici in continuare,DA! Mr. Green Sunt un cetatean pe care statul roman nu a reusit sa-l fure.."Prea mult impozit omoara impozitul!" Asta a spus-o un nene francez,smecher de felul lui..
Si ca sa revenim la subiect,@adriano_14 cauta-ma pe mess si te invat eu cum sa nu platesti LEGAL taxe statului roman.Si sa te plimbi linistit cu masina,in continuare..
  • adriano_14

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi si sustinere, in special RANGA si SUPERDRAGOS. Lasa-mi un ID de mess te rog Dragos.
  • adriano_14

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
RANGA merci pentru PM. Ti-am raspuns dar vad ca ce ti-am scris inca nu a aparut la meniul Mesaje Trimise. Am citit pe aici pe undeva ca nu pot trimite PM pentru ca sunt Bebe User Smile . Poti sa-mi trimiti tu un PM cu id-ul tau de mess?
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai pm cu o sugestie care sa te scuteasca de drumuri la bv
Skip ads

  • adriano_14

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sugestie Me & Astra!
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cum ai rezolvato man pana la urma ?
vad ca nai mai postat de ceva vreme pe aici...
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Poate s-a mai desteptat din mai, dar totusi:
Total de acord cu @dorin-b. Poate vrea sa fie si infiat. Ce mila mie de adriano_14. Casa vanduta (poate ca sa-si ia masina), acte de identitate de domiciliu lipsa, dar veneticul vrea sa-i scoata statul taxa sa-si plimbe masina pe Magheru' cu jaca, bluji, parul dat cu vaselina si ochelari fumurii.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mai frumoasa este capra vecinului fata de cea personala! Smile Pe unii chiar ii doare in dos prea tare de viata personala a altora! Smile Economistii astia bugetari, sunt foarte atenti la taxe si impozite! Foame mare fratilor.... De aici va vine banutu'..... Smile
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
off topic: Nu am inteles absolut nimic din ce ai scris D-M-G. Sunt economist (oricine termina ASE-ul cand l-am terminat eu pe licienta scrie economist), lucrez intr-o multinationala, este adevarat ca platesc impozite si taxe.
Intrebare: Nu ar trebui?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Atunci sa fiu direct la obiect! Ce te doare pe tine-n *** de altul? Ca si-a vandut casa sa-si ia masina...ca nu vrea sa plateasca taxe aberante statului ...ca se plimba pe Magheru gelat cu "bluji si jaca"? Ai vreo problema cu vietile particulare ale userilor clubopel.com? Ca sa stim si noi...... Evil or Very Mad
Il cunosti pe tip ca sa poti exprima o parere pertinenta? Sau vrei stelute la avatar? Twisted Evil



[editat] Atentie la exprimare!
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
O sa o iau cu steluele.
Ai aproape 3/zi fata de 0,6/zi ale mele.
Acum la obiect si totusi off topic:
Ma f*** grija fata de acei smecheri de pe Magheru (este un exemplu, vezi cine conduce in Pantelimon, Rahova, Salajan etc dupa ora 10 pm), gelati, cu "bluji si jaca" si nu vreau sa ma mai doara la propriu in **** si buzunar cand la un accident cu dauna totala facut de un individ ca protejatul tau imi da cu tifla la politie ca pot cel mult sa-i iau "baschetii" din picioare, ca asta este toata averea lui.
Asta este parerea mea, fiecare este liber sa-si spuna parerea, dar am o mare rugaminte, in limitele decentei.
Cat mai multi km fara probleme.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ionutzmi a scris:cum ai rezolvato man pana la urma ?
vad ca nai mai postat de ceva vreme pe aici...


poate ne raspund cei care l-au ajutat Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR