Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • octamar2002

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Trebuie sa fac revizia de 120.000 km si nu stiu unde e mai bine pt masina. Adica sa fac revizia la Opel Ecomax Cluj cu consumabile dedicate Opel, sau sa cumpar de la Ausburg filtre Mann, curea distributie ContiTech si placute Brembo? Special am dat exemplu de cele mai bune marci de consumabile. As vrea sa facem abstractie de faptul ca la reprezentanta Opel ies mai scump. Vreau doar sa stiu ce e mai bine pt masina. Ca si in viata, nu trebuie sa fie o tipa super buna ca sa te poti potrivi cu ea (Mann, Contitech si Brembo), trebuie sa fiti doar compatibili (consumabile dedicate Opel). Sunt curios ce pareri aveti.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am facut revizia de 4 ani, respectiv 43.500 Km la un service in afara retelei Opel, tinand cont ca nu mai am garantie. Dar de asta tot am insistat sa-mi stampileze cartea de service.
Pretul materialelor pentru Vectra Z18XE au fost asa : Filtru benzina + filtru ulei + filtru polen + filtru aer + 5 litri ulei Aral 5W40 (specificatie GM cu litera B) = 290 RON la PRO... in Timisoara.
Pretul manoperei a fost: schimbat filtru polen + filtru aer = 0 RON (facut de mine).
Pretul manoperei pentru schimbat ulei + filtru de ulei si filtru benzina (cam incomod daca nu ai groapa) = 50 RON.
Deci am iesit la 340 RON si cei de la Opel Timisoara au un tarif de " aprox. 600-650 RON" , " daca nu intervin probleme," precum s-a exprimat cine mi-a dat relatii.
Nu cred ca filtrele si celelalte materiale folosite de cei de la opel sunt mai "compatibile" decat cele pe care le-am folosit eu...pentru ca oricum sunt facute de terti, adica nu face opel filtre de ulei...si ulei...si placute de frana...
Deci cred ca ai prins parerea mea...
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
octamar2002 a scris:...consumabile dedicate Opel..

Nu exista asa ceva!
Gandeste-te logic cum poate un filtru de aer sau ulei sau o curea sa fie dedicata pt un anumit producator de masini?
Parerea mea este ca la consumabile, cu cat sunt mai calitative (materiale mai de calitate, constructie mai robusta etc) cu atat vor tine mai mult. Iar in cazul uleiului daca este de calitate mai buna va merge si motorul mai bine cu el.

Plus ca manopera poti sa o faci la un service unde poti sa stai langa masina si sa te asiguri ca nu desfac suruburile cu ciocanul!
  • octamar2002

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am sunat la un service pt revizie si mi-au spus ca daca vreau garantie pe distributie, trebuie sa schimb si pompa de apa. Cica daca se blocheaza pompa de apa care este veche strica si distributia. Deci trebuie schimbata si pompa de apa? Ati mai auzit asa ceva?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Depinde de tipul de motor. La y17dt se acorda garantie si fara sa schimbi pompa de apa, la 1.9 cdti, de ex. nu. La ce service ai fost?
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca chestia cu pompa de apa pusa pe cureaua de distributie este un fel de cacat.
Ei au pus pompa de apa pe cureaua aia pe considerentul sa nu ti se duca cureaua si sa umbli fara racire = busit motor, dar si fara cureaua de alternator acelasi lucru, alternatorul nu produce curent = nu ai injectie si toate cele.

deci este doar comerciala toata sandramaua.

mai este putin si or fi toate pe aceasi curea si atunci o sa te puna sa schimbi si alternatorul si compresorul de clima la 60000 km, ma mir ca nu le-a venit inca ideea... Laughing Laughing
  • octamar2002

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am sunat la Opel West Oradea si le-am cerut o oferta de pret pt revizie Opel Vectra C facelift 1.8l. Si mi-au dat pret de 1.800 ron pt schimb distributie, pompa apa, filtre, ulei. La Opel Ecomax nu prea am curajul sa merg ca nu prea sunt seriosi din cate se aude. Dar ii voi suna si pe ei sa-i intreb de sanatate Smile
  • BH07PKD

  • Mesaje scrise: 739
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut,
ai PM cu numarul meu ,suna ma te rog,sau lasa un nr. de tel.
o zi buna
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Intrebarea mea este de ce ai deschis doua topic-uri diferite ca sa discuti acelasi subiect. Celalalt este https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=52518

Recomand ca un moderator sa le uneasca sau sa stearga direct unul dintre ele!
  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am un astra clasic din 2007, trebuie sa fac revizia, am 35000 km, este a treia revizie , pana acum o faceam la un an (pt ca nu faceam 15000 de km intr-un an). anul asta am reusit performanta sa fac km astia in mai putin de un an, am sunat la opel gtt si am intrebat cam cat m-ar costa revizia si mi-au raspuns ca 800 ron daca nu am si placutele de schimbat, caci altfel.....nu stiu ce sa fac, sa cumpar filtre ulei, etc si sa le schimb la un service oarecare ce ma sfatuiti?
  • octamar2002

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu ai de schimbat distributia (si nu ai) poti sa cumperi cele 4 filtre si cei 5l de ulei si sa mergi la orice service. Acum tu decizi daca filtrele si uleiul sa poarte marca GM pe cutie, sau orice altceva (Mann, Mahle, Swag sau Bosch - filtre). Daca vrei filtre si ulei GM le poti gasi la cativa baieti de pe site care cu asta se ocupa. Consumabilele te vor costa in jur de 300 ron la care se va adauga manopera 50-100 ron. Orice service si mecanic iti va pune filtre si-ti va schimba uleiul. Nu e o chestie complicata. Reprezentatntele se bazeaza (atunci cand pun preturile exagerate) pe masinile in garantie si pe cele cu casco. Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR