Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 2004tiborc

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Anul trecut cand am cumparat masina am facut si asigurare CASCO. Eu tin masina pe starada, si in 2 ani cat am avut dacie, am gasit de 2 ori usor lovita. Zgarieturile nu le numar. Aceasta a fost principala cauza pt. casco. Dar nu este neglijent nici faptul ca multi umbla fara RCA sau au RCA la niste firme care nu au contract cu nici un service.
Eu am facut casco la allianz, masina a fost evaluata cam la 3500eur (am fost la mai multe societati), eu am dat mai mult pe ea. Am facut full casco, am obtinut reducere prin faptul ca la furt platesc numai 80% din valoarea asigurata.
Ce nu mi-a fost clar, ca, daca nu aleg varianta full casco, ci numai asigurare pt. avarii, atunci daca cineva sparge geamul si fura casetofonul, geamul este platit de asigurator? Sau intra in categoria de furt, si nu? Stie cineva?

Si nu toate societatile fac asigurare pt. masini vechi. La UNITA au zis, ca daca ai deja asigurare la ei, fac in continuare, dar daca esti nou, si ai o masina mai veche de 8 ani, nu fac asigurare CASCO.
Skip ads

  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Cat platesti pe an(luna)?
  • 2004tiborc

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
scuze, am uitat sa spun: cam 12 000 000 a fost anul trecut in martie. Nu mai tin minte exact suma. Am platit odata pentru tot anul, astfel am mai obtinut o reducere.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am o masina din semnatura...am CASCO la Omniasig, e evaluata la 3700 E, nu are alarma, in rest optionalele obisnuite. prima de asigurare e de 262 E/an, adica aprox 240 RON pe trimestru; fransiza e numa la furt total si e 10%.
Skip ads

  • 2004tiborc

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am fost anul trecut la omniasig, dar nu au fost prea convingatori. Discutam de full casco, si am intrebat daca gasesc in parcare masina cu geamul spart, dar nu a fost furat nimic din masina, daunele sunt acoperite de casco? Ei au zis, ca acest fapt este vandalism, si casco nu acopera daunele de acest gen.
  • kenji2011

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2011

  • Mesaj Privat
pei si in cazu in care iti sparge geamul dar nu iti ia nimic:))..nu poti sa scoti si sa tragi de bricheta de casetofon si sa il declari furat? (e o parare/intrebare) in felu aceste nu se considera tot furt si iti acopera paguba adica geamul spart plus bunul furat adica casetofonu/bricheta?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR