Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vasy12342001

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.

Sunt nou pe acest forum si pt inceput doresc sa salut toti membrii forumului si pe cei care se ocupa atat de bine de el.
Va rog sa ma ajutati cu niste pareri despre bertone de 2.2. Am gasit una la o cunostinta, masina e din 2002, a fost lovita in fata dreapta acum ceva vreme si a stat intr-o reprezentanta opel vreo 2 ani din diferite motive (omul mai are cateva masini) dar acum arata impecabil si fff multe piese sunt noi noute, dovedite cu facturi. masina are in jur de 60000 km si omul vrea pe ea 7000 eur (poate mai negociem ceva). Asa ca va rog sa-mi dati cat mai multe sfaturi pentru ca imi doresc mult bijuteria asta dar ma tem sa nu-mi para rau ulterior.

Multumesc anticipat.

(si pt administratori:scuze ca am inceput aceasta discutie pentru ca am mai gasit cateva asemanatoare dar nu erau recente Sad )
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Chiar daca topicele sunt mai vechi, problemele sunt aceleasi.
Motorul 2.2 e un motor fiabil care nu ar trebui sa iti puna probleme. Partea lui proasta e cu RCA-ul si impozitul datorita cilindreei mari. Daca nu iti doresti neaparat puterea lui 2.0 T, eu zic ca o alegere mult mai echilibrata e 1.8.
Bine ai venit pe ClubOpel! Wink
  • vasy12342001

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Chiar daca topicele sunt mai vechi, problemele sunt aceleasi.
Motorul 2.2 e un motor fiabil care nu ar trebui sa iti puna probleme. Partea lui proasta e cu RCA-ul si impozitul datorita cilindreei mari. Daca nu iti doresti neaparat puterea lui 2.0 T, eu zic ca o alegere mult mai echilibrata e 1.8.
Bine ai venit pe ClubOpel! Wink
mersi pt raspuns si pt urarea de bun venit in club Razz Desigur ca imi doresc puterea lui 2.0T dar eu m-am referit exact la masina despre care am spus, unul din motivele principale achizitionarii ei fiind ca proprietarul imi e cunostiinta si pot plati esalonat ca pe criza asta,,,, multumesc inca o data
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sari peste 2.2...taxe mari si probleme cu pompa de benzina. Treci direct la 2.0 T Wink
Skip ads

  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
2.2 - impozit 8 milioane pe an. consuma la fel ca un 2.0 turbo- impozit 2 milioane pe an...fa singur diferenta
  • vasy12342001

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
craetos a scris:2.2 - impozit 8 milioane pe an. consuma la fel ca un 2.0 turbo- impozit 2 milioane pe an...fa singur diferenta

inteleg ce zici dar doar masina asta o pot lua,de 2.2 ca e de la un prieten. momentan nu am bani sa imi iau un 2.0T cu banii jos, de aia ma interesau detaliile pt 2.2 in mod special. mersi
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gandeste in perspectiva...mie unul mi se pare inutil motorul asta, e mai slab decat un motor turbo, consuma la fel, si taxele sunt uriase. mai bine mai astepti putin, mai pui ban pe ban, si iti iei 1.8 sau 2.0 turbo, si atunci simti satisfactia unui motor turbo...prietenul tau de ce o da?
  • vasy12342001

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
craetos a scris:gandeste in perspectiva...mie unul mi se pare inutil motorul asta, e mai slab decat un motor turbo, consuma la fel, si taxele sunt uriase. mai bine mai astepti putin, mai pui ban pe ban, si iti iei 1.8 sau 2.0 turbo, si atunci simti satisfactia unui motor turbo...prietenul tau de ce o da?
stiu ce zici dar asta pt mine e un adevarat pont.altfel nu as putea sa-mi iau momentan masina decat cu plata in rate la baiatu asta cu suflet mare Smile) o vinde ca si-a luat un subaru si mai are si cateva de firma
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Na, atunci ia-l, dar sa nu plangi si sa-l injuri pe boc cand vine nota de plata la impozit.


Ultima modificare facuta de tonytm la Mar 06 Jul, 2010 11:24 pm
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cati bani ii dai pe ea?
  • vasy12342001

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Na, atunci ia-l, dar sa nu plangi si sa-l injuri pe boc cand vine nota de plata la impozit.
tare asta Razz
nu-i stres de taxe ca doar apuc sa strang bani pe tot parcursul anului. oare asigurarea cat ar fi?
  • vasy12342001

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
craetos a scris:cati bani ii dai pe ea?
in jur de 7000 da cam in 2 ani
Skip ads

  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
esti nebun...scuza-ma. ma rog tu stii ce faci...mie mi s-a parut greu sa dau un milion jumate la a mea, pai daca ar trebui sa dau 8 mil pe an la impozit si inca 8 la asigurare...i-as da foc...sunt 16 milioane pe an asta inseamna 133 lei pe luna...
  • vasy12342001

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
craetos a scris:esti nebun...scuza-ma. ma rog tu stii ce faci...mie mi s-a parut greu sa dau un milion jumate la a mea, pai daca ar trebui sa dau 8 mil pe an la impozit si inca 8 la asigurare...i-as da foc...sunt 16 milioane pe an asta inseamna 133 lei pe luna...
frate daca sa fi pasionat de ceva inseamna nebunie asa o fi, ce sa zic, numa la masina asta visez. lasa ca dupa ce o iau o sa pun poze cu ea si o sa imi dai dreptate, e pur si simplu superba. pretul cum ti se pare tinand cont ca nu platesc integral?
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
tinand cont ca platesti in rate, sa zicem ca pretul este ok...dar cu ce se intampla la ora actuala in tara asta, crezi ca o sa tii masina asta 2 ani?
daca tu spui ca iubesti atat de mult masina asta, ia-o, insa iti dau un sfat: roaga-te de un prieten sa te lase sa conduci o data un bertone turbo, poate totusi te razgandesti...
  • vasy12342001

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
craetos a scris:tinand cont ca platesti in rate, sa zicem ca pretul este ok...dar cu ce se intampla la ora actuala in tara asta, crezi ca o sa tii masina asta 2 ani?
daca tu spui ca iubesti atat de mult masina asta, ia-o, insa iti dau un sfat: roaga-te de un prieten sa te lase sa conduci o data un bertone turbo, poate totusi te razgandesti...
sper sa am ocazia sa merg si cu un turbo da deocamdata nu am de la cine sa fac rost. poate nu o sa o tin nici un an, poate o tin 5, cine stie...da-mi add pe mess daca vrei sa iti spui parerea si despre actuala mea masina care e de vanzare ca nu cred ca am voie sa pun link-ul aici
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La cat esti de pasionat sa iti iei masina sport cu motor mare pe bani multi, ia-o frate, eu o sa urmaresc stirile de la ora 5...
La ce bani? 7000? Bertone din 2002, cu un impozit mai mare decat salariul minim pe economie, si o asigurare pe masura? La banii astia iti iei astra H, cu motor de 1.8 si 140 CP de dincolo....

http://suchen.mobile.de/fah...=&tabNumber=1

asta asa, sa vezi care e pretul unui Bertone de genu' pe piata. Atentie, asta e un anunt sponsorizat... am gasit unu' in Oradea, 3200 inmatriculat...
Pana la urma sunt banii tai, numai ca mie mi se pare cam mare dobanda. Oricat de bine arata si oricat de mirific e pusa la p[unct, masina aia in momentul de fata nu valoreaza mai mult de 4000-4500 EUR. Ia actele si mergi la un asigurator, sa iti faca o simulare de cascu, si din valoarea la care ti-o asigura mai scade 10-20%, cam ala i-ar fi pretul de piata. In cazul particula al motorului de 2.2, scazi chiar mai mult.
Ori, la pretul asta, dobanda de peste 50% pe an.... suna a camata, nu a prietenie
  • vasy12342001

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:La cat esti de pasionat sa iti iei masina sport cu motor mare pe bani multi, ia-o frate, eu o sa urmaresc stirile de la ora 5...
La ce bani? 7000? Bertone din 2002, cu un impozit mai mare decat salariul minim pe economie, si o asigurare pe masura? La banii astia iti iei astra H, cu motor de 1.8 si 140 CP de dincolo....

http://suchen.mobile.de/fah...=&tabNumber=1

asta asa, sa vezi care e pretul unui Bertone de genu' pe piata. Atentie, asta e un anunt sponsorizat... am gasit unu' in Oradea, 3200 inmatriculat...
Pana la urma sunt banii tai, numai ca mie mi se pare cam mare dobanda. Oricat de bine arata si oricat de mirific e pusa la p[unct, masina aia in momentul de fata nu valoreaza mai mult de 4000-4500 EUR. Ia actele si mergi la un asigurator, sa iti faca o simulare de cascu, si din valoarea la care ti-o asigura mai scade 10-20%, cam ala i-ar fi pretul de piata. In cazul particula al motorului de 2.2, scazi chiar mai mult.
Ori, la pretul asta, dobanda de peste 50% pe an.... suna a camata, nu a prietenie
multumesc pentru pareri
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Iti dau eu signumu dar imi dai 15 000 euro pe el in 2 ani? Laughing
Cu o remapare il faci de zboara pe langa bertonele ala.
  • axxelboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Oricum bertonele e o super masina, isi face toti banii
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR