Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • ady/

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dancor32 a scris:
dinu constantin_relu a scris:salut VITOR,sper sa fie doar rulmentul de pres.spun asta pt.ca am schimbat uleiul la motor si mecanicul la care am fost mi-a spus ca am o pierdere fina de ulei de la cutie si ca este de la rulmentul de presiune care are un simering in spate unde se aseaza pe cutie . spune-mi te rog in cit timp se reconditineaza volanta?.si in cit tmp ti-a schimbat tie ambreiajul.
mersi mult.RELU


Salut
Cand ai nevoie de volanta(280 euro) sau Kit ambreiaj (180 euro cu tot cu rulment) toate noi LUK suna la 0721903357






ma mintereseaza si pe mine un rulment presiune pentry zafira mea y20dth din 2001
Skip ads

  • stefan1968

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am si eu tot o zafira de 2,2.inainte de a cumpara piese verifica uleiul din cutia de viteze.
  • ady/

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
lamine problema este ca i-mi curge lichidul pe la fanta printre motor si cutie are acolo o fanta si se vede ca picura
  • stefan1968

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si eu am avut probleme cu ambreiajul,pina la urma am schimbat kit ambreiaj,pentru ca am gasit placa de ambreiaj fisurata,m-a costat 2250 ron,cu manopera.vreau sa-ti spun ca au demontat la masina pina au ajuns la ambreiaj 8 ore.
Skip ads

  • stefan1968

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
adi frate ai de schimbat semeringul de la motor catre ambreiaj
  • ady/

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
intra pe mes
  • ady/

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mu inteleg de ce trebuie sa schimb semeringul pentru ca mie i-mi pierde lichidul din bidon si nu mai am pedala este moale
  • stefan1968

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dinu constantin_relu a scris:salut dancor32, multunesc de raspuns[pretul tau e ok] dar am fost la DI-BAS la ploiesti si mi-au spus ca are volanta cu masa dubla,le-am dat
talonul.nu stiu ce sa mai zic
tipul de mot y22dtr.mai astept pareri .multumesc sti cit are discul diametrul?
RELU.

la motor de 2,2 y22dtr am schimbat kit ambreiaj si m-a costat 1770 ,si 450 ron manopera.vreau sa-ti spun ca motorul nu are volanta dubla cum spui,are volanta normala ca la orice masina.
Skip ads

  • stefan1968

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ady-daca e asa,inseamna ca ai furtunul cara faca legatura dintre capacul ambreiajului si rulmentul de presiune fisurat,pentru ca a rulmentul e actionat hidraulic
  • ady/

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am vazut o cutie desfacuta la un parc de dezmembrari si am vazut ca legatura dintre furtinul care intra in cutie si rulment in interior legatura este printr-o conducta , sper sa fie asa cum spui tu legatura sa fie prin furtun scap mai eftin dar demunca nu ca nustiu exact care sa fie defectul astazi ma apuc de ia revin mai pe seara cu detalii daca reuesc sa o desfac astazi
  • stal

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
stefan1968 a scris:
dinu constantin_relu a scris:salut dancor32, multunesc de raspuns[pretul tau e ok] dar am fost la DI-BAS la ploiesti si mi-au spus ca are volanta cu masa dubla,le-am dat
talonul.nu stiu ce sa mai zic
tipul de mot y22dtr.mai astept pareri .multumesc sti cit are discul diametrul?
RELU.

la motor de 2,2 y22dtr am schimbat kit ambreiaj si m-a costat 1770 ,si 450 ron manopera.vreau sa-ti spun ca motorul nu are volanta dubla cum spui,are volanta normala ca la orice masina.

unii zic asa unii zic altfel...
pina la urma...stie cineva ce fel de volanta are y22dtr?
vreau sa spun ca prin service-uri am reusit sa starnesc adevarate polemici intre mecanici...s-ar parea ca unele au volanta normala altele nu?
se bizuie careva sa ne lumineze?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Uite incerc eu sa te luminez
-tot ce e y 20 DTH astra; vectra ; zafira pana in 2002 e cu masa simpla
-de la 2002 in sus sunt cu masa dubla
Skip ads

  • gonczij

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua!

am si eu o volanta stricata. Opel Astra 2005 diesel 1.9 88 kw.
As fi interesat de service pentru reparare sau reconditionare. Una noua e undeva la 3000 ron Multumesc
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am reconditionat eu una la un mesrias din gl dar m-a tinut 30.000,una peste alta ,nu se merita
mai cauta pe clubopel si ai sa vezi ca gasesti kit cu totul, mai ieftin decat volanta .
  • rionelus

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg un lucru. Mai toti cand au probleme cu ambreiajul spun ca li se moaie pedala. Dar daca ea se intareste ce inseamna, in conditiile in care manifesta acelasi zdranganit la relanti care dispare la debraiere si agata cand schimb vitezele. Acelasi motor Y22DTR (cutie F35) doar ca pe o astra din 2003. Agatatul a inceput de cand mi-a aerisit ambreiajul, pana atunci intra frumos, insa zdranganeala si pedala f tare existau.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
zdranganeala si pedala foarte tare sunt simptomele unui ambreiaj obosit.
incearca si mai fa-i o aerisire poate isi revine la vechile obiceiuri Very Happy
pune si mecanicul sa-si dea cu parerea,nu strica
  • rionelus

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am intrebat multi mecanici, inclusiv baietii pe la intalniri, cu tot atatea raspunsuri: ba ca zdrangane rulmentul si fiind la capat de viata nu apasa bine placa, ba ca zdranganeala e de la volanta (mi-a stricat ziua), ba ca e placa obosita si de-aia nu mai face debraierea pana la capat, ba ca s-a decalit placa si cateva din razele soarelui nu mai stau la acelasi nivel si bat in rulment... Unul dintre mecanici, destul de experimentat dar nu foarte inventiv, a patit de mai multe ori sa mearga timoneria mai prost dupa aerisirea ambreiajului (aerisire careia personal nu-i gasesc rostul din moment ce e cu autoaerisire).
Prin obosit la ce te referi, rulment, placa?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
prin obosit ma refer ca pana nu dai jos ,nu vei sti niciodata ce este.zdranganeala in special de la volanta simptom estem
eu as zice volanta pe primul loc si dupa aia rulmentul de presiune.la tine mai mult ca sigur e volanta cu masa dubla.
saptamana viitoare dau si eu ambreiajul jos la masina maica-mii /zafira y20 dth 2001/
  • rionelus

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
E clar ca atunci cand dai jos stii concret, insa odata ce ai dat jos tr sa si ai cumparat setul nou ca nu poti bloca elevatorul/canalul omului o saptamana pana aduce Horatiu, iar cum de un an ma chinui sa strang bani de ambreiaj si nu mai reusesc o sa-i schimb deocamdata lichidul ca-i cam negru si tot il am cumparat sa vad daca se schimba ceva.
Insa tot nu am inteles de ce se intareste pedala in timp. Daca placa se decaleste si deci se moaie n-ar trebui sa fie mai moale si pedala?
  • Radu_CM

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am un Opel Zafira din 2004, cu motor y20 dth avand la bord 155000 km reali.
La relanti se aud uneori zgomote din zona cuplajului motorului cu cutia de viteze.Cand calc usor pedala de ambreiaj se simt "batai" in pedala.Credeti ca este necesara inlocuirea volantei si a chitului de ambreiaj.Daca aveti cunostinta recomandati-mi un loc de unde sa imi procur aceste piese la preturi cat mai mici.

Va Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR