Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Radu_CM, daca km sunt reali nu ar trebui sa fie probleme cu volanta. Dar din descrierea data de tine se pare ca totusi acolo e problema Rolling Eyes Cand schimbi volanta se recomanda si schimbarea kitului de ambreiaj.
Mai sus gasestii datele de contact ale colegului Horatiu. La el gasesti piesele mai ieftin. Succes.

P.S. Ti-am mutat intrebarea la locul potrivit Wink
Skip ads

  • valiponea

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am mers la meseriasul ala din galati,sper sa ma tina ceia ce a reparat el,volanta,mi s-a parut bine reparata,voi vedea in timp,cica am 6 luni garantie.
  • Radu_CM

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Radu_CM, daca km sunt reali nu ar trebui sa fie probleme cu volanta. Dar din descrierea data de tine se pare ca totusi acolo e problema Rolling Eyes Cand schimbi volanta se recomanda si schimbarea kitului de ambreiaj.
Mai sus gasestii datele de contact ale colegului Horatiu. La el gasesti piesele mai ieftin. Succes.

P.S. Ti-am mutat intrebarea la locul potrivit Wink


Te rog daca ma poti ajuta nu gasesc nr de telefon al colegului Horatiu. Vreau sa iau legatura cu el pentru ca in magazin sunt preturi de speriat.

Multumesc

L.E.
Are cunostinta cineva la cati km spune cartea tehnica la o zafira din 2004 cu motor y20 dth ca necesita schimbarea volantei?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Radu, ti-am trimis PM. Numai bine.
Skip ads

  • rionelus

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
valiponea a scris:am mers la meseriasul ala din galati,sper sa ma tina ceia ce a reparat el,volanta,mi s-a parut bine reparata,voi vedea in timp,cica am 6 luni garantie.

Cat te-a costat? Demontat/montat pe masina tot la el sau te-ai dus cu volanta-n mana?
Ce-a reparat la ea, a sudat urechi rupte, a rectificat centrajul corpurilor, ce i-a facut?
  • LYNUX

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
rionelus a scris:
valiponea a scris:am mers la meseriasul ala din galati,sper sa ma tina ceia ce a reparat el,volanta,mi s-a parut bine reparata,voi vedea in timp,cica am 6 luni garantie.

Cat te-a costat? Demontat/montat pe masina tot la el sau te-ai dus cu volanta-n mana?
Ce-a reparat la ea, a sudat urechi rupte, a rectificat centrajul corpurilor, ce i-a facut?


Si eu sunt curios de acest subiect ... ?

[EDIT] PS: Rionelus, si eu sunt din Iasi, dar momentan locuiesc in afara tarii... poate ma anunti si pe mine daca afli ceva despre Volanta si Kit (pret piese + manopera) ... thx
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pune si ia volanta noua + kit nou.am reparat eu volanta acolo si nu a tinut decat 30.000 [na,acuma ,fiecare cat merge]
una,peste alta ,nu prea s-a meritat .
daca ai sa cauti bine ai sa gasesti pana in 550 e tot kit-ul nou.
eu am reparat-o cu 5 mil. ,am inteles ca s-a facut 7.
  • rayn 76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dinu constantin_relu a scris:multumesc sunt mai linistit putin .unii-mi spuneau ca ar putea fi volanta ca este cu masa dubla si comporta uzura din cauza demarajului sportiv ,v-as ruga sa-mi recomandati un producator de piese de calitate.
merci.RELU
Shocked Am o zafira y20dth MY2004 138000 km reali Recent am constatat ca daca apasam pedela de ambreiaj cam pe la jumatatea cursei se auzea un tacanit ce va mai tare cind motorul era rece ,dupa ce mergeam jumatate de ora se auzea mai discret ,am fost la service ptr constatare....concluzia trebuie schimbat ambreiajul OK il schimb si stupoare la fel facea ...A 2-a concluzie ; ar putea fi volanta Sad pret kit cu tot cu manopera 2550 ron /pret volanta 2700 ron fara manopera Evil or Very Mad Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
Skip ads

  • remus2411

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut baieti
va rog sa ma ajutati s pe mine cu un mesaj privat cu nr de tel al baiatului din galati care se ocupa cu reconditionarea volantelor
multumesc
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ai pm cu nr.de telefon
ce masina ai?
  • remus2411

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Ms pt numerul de telefon.E pt un prieten care are o zafira.o sa va tin la curent cu ce face,inca nu e hotarat daca s-o reconditioneze sau s-o ia noua.
Am vazut Victor ca pe tine te-a tinut numai 30000(putin zic eu si nu se merita),una noua cu tot kitul nou ar trebui sa te tina macar 150000km.
Mai astept pareri de la cei care si-au mai reconditionat volanta la baiatul asta sau numarul de km cat au mers pana acum cu ea reparata
ms inca o dat
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
,,baiatul,, este un domn pe la vreo 55-60 ani Very Happy
da ,asa este numa vreo 30.000 m-a tinut.asta e adevarul.una noua poate sa te duca si peste 200-250.000 daca se foloseste corect ambreiajul.
momentan am peste 90 mii cu volanta noua,totul e ok la ambreiaj.
recomand -nou.
e scumpa de te ia apa, da cand m-a lasat pe mine aia reconditionata mi-a cam stat inima in loc pana sa ajung acasa cu ea [troncanea f. urat si eram si pe la urziceni]
cand am vazut Galatiul am facut trei cruci mari si a doua zi la 8 am eram in service.

p.s. nu mi-a parut rau de reconditionare si de banii cheltuiti ,am in cap torocaiala aia de pe la urziceni si acuma ,aia m-a speriat mai mult Very Happy
Skip ads

  • dragotap

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut eu am o astra h din 2007si acum citva tinp a inceput sa se auda un zgomot la ambreiaj cind apasam un pic pedala un mecanic mia spus ca
e volanta si ca e la inceput .
Meseriasul din galati repara si de astra .
nu ati aflat pe linga craiova nu e unul
  • rayn 76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dragotap a scris:Salut eu am o astra h din 2007si acum citva tinp a inceput sa se auda un zgomot la ambreiaj cind apasam un pic pedala un mecanic mia spus ca
e volanta si ca e la inceput .
Meseriasul din galati repara si de astra .
nu ati aflat pe linga craiova nu e unul

Salve in general nu se recomanda reconditionarea sau cel putin eu nu o recomand o sa te tina mai putin decit una noua si o sa-ti para rau ca ai dat banii degeaba dar mai intereseazate
  • sclipi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salut
ma poate ajuta careva cu nr de tel al domnului din galati care reconditioneaza volante!? va multumesc
  • grab_edy

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Uite incerc eu sa te luminez
-tot ce e y 20 DTH astra; vectra ; zafira pana in 2002 e cu masa simpla
-de la 2002 in sus sunt cu masa dubla




Eu am o zafira din 2001 si toti mecanicii spun ca am volanta cu masa dubla ...ce sa mai cred?
  • grab_edy

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sclipi a scris:salut
ma poate ajuta careva cu nr de tel al domnului din galati care reconditioneaza volante!? va multumesc



Volanta reparata la tipul din galati nu tine mai mult de 30.000Km. nu iti recomand.
  • grab_edy

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Azi am vorbit cu domnul din galati, 8 milioane costa reparatia cu manopera inclusa,garantia 6 luni:).
Eu ...oricum sunt ....blocat...nu stiu ce sa cred : am sau nu volanta cu masa dubla?
daca nu este volanta cu masa dubla defecta atunci ce bate?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
e scump 8 mil.inainte cerea 5 da na, au mai trecut anii
NU ai volanta cu masa dubla sub nici o forma ,cu o serie de caroserie la orice magazin auto iti confirma daca ai sau nu.dar nu te deranja,NU e dubla 100%
ce sa bata ?imbatranesc si ele,are deja 11 ani si daca nu s-a umblat niciodata acolo e normal .ai schimbat vreodata placa de presiune,rulment ,disc ? cati km are masina?
  • maryolyly

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2005 Y2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o zafiruta A si de ceva timp se cam aude un zanganit ciudat dar nu prea accentuat pe sub motor,are 135 000 km ,iam schimbat cureaua de accesorii cu intinzator si cealalta rola de plastic, dar zgomotul acela tot persista deci in esenta este de la rulmentul de amreaj ( mecanismul de debreiere cu rulment incorporat),as vrea sa ma apuc de ea sa o repar dar mai intai as dori sa cumpar kitul complet ca sa nu dureze mult timp pt ca vreau sa o fac in strada si sa am totul pregatit.deci ce model de kit de ambreaj e compatibil pt ZAFIRA A ELEGANCE MOTOR Y2.0DTH IANUARIE 2005 - WOLOTGF7542063610. pa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR