Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Stiu ca e offtopic si imi pare rau ca poate stric topicul, dar stie cineva un produs bun pentru a putea aplica plasa peste poilistirenul extrudat? eu am incercat cu adeziv pt polistiren, dar de jumatate de an aceasta s-a umflat si a ramas dedesuptul ei polistirenul curat.
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sunt destule produse bune...la tine sigur nu a fost facuta operatiunea corect...poate nu a fost timpul propice placari.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
plasa trebuia sa o sustii cu diplurile aferente!




  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Octav, asa le-am zis si eu unor mesteri, insa ei nu si nu.... E mai simplu de pus plasa pe deasupra, dar probabil nu trainic. Si da, au lipit placa de polistiren(hasiterm) cu dibluri si placofix si plasa/tencuiala cu placofix(mga)
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:E mai simplu de pus plasa pe deasupra, dar probabil nu trainic.


Plasa de peste polistiren se pune cu un rol f bine stabilit. Acesta este armatura pentru tencuiala ce va imbraca termosistemul. Fara plasa, aceasta tencuiala, acrilica sau pe baza de ciment va crapa fara doar si poate.

dumitru florin a scris:...la tine sigur nu a fost facuta operatiunea corect...


Cea mai plauzaibila varianta. Nu tot mesterul care vine de la fundul vacii (scuzati expresia) este calificat in adevaratul sens al cuvantului.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
plasa se fixeaza cu diblurile apoi se acopeta cu "placofix" insa nu mai mult. asta e PRIMA mana.
dupa ce se usuca se aplica ce-a de-a doua mana cu finisare...NU SE APLICA O SINGURA DATA.cine face asa risca sa nu mai faca priza cum trebuie si apoi.... Wink
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
doar polistirenul de prinde in dibluri.
Treaba cu polistirenul extrudat e alta: daca are fata lucioasa, atunci se zgarie suprafata ( se fac niste zgarieturi in X pe toata suprafata polistirenului). altfel se va dezlipi. inainte de a aplica plasa, se da cu masa de spaclu pe polistiren, dupa care se pune plasa si se inglobeaza in masa de spaclu cu o gletiera cu dinti. exista si polistiren care are din fabrica o suprafata rugoasa. e bine sa cumparati acest model.

am vazut o groaza de meseriasi care pun plasa si peste dau cu masa de spaclu. in acest fel, toata tencuiala se va desprinde. in afara de asta: masa de spaclu nu de aplica la temperaturi sun 5 grade si peste 30 grade ( temperatura stratului suport) si nici in bataia directa a razelor solare.

Completare: bunicul meu avea la casa geamuri clasice de lemn. sunt in stare foarte buna si dupa 60 ani de exploatare. avand in vedere ca trmopanele din lemn triplu stratificat sunt si tratate, sigur tin mai mult.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:plasa se fixeaza cu diblurile apoi se acopeta cu "placofix" insa nu mai mult. asta e PRIMA mana.
dupa ce se usuca se aplica ce-a de-a doua mana cu finisare...NU SE APLICA O SINGURA DATA.cine face asa risca sa nu mai faca priza cum trebuie si apoi.... Wink


Din cate stiu se lipeste placa cu adeziv....se prind placile cu dibluri....dupa se prinde plasa cu un strat subtire de placofix....dupa care stratul final prin driscuire la final si aici vb de meseriasi nu de carpaci..
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:doar polistirenul de prinde in dibluri.
Treaba cu polistirenul extrudat e alta: daca are fata lucioasa, atunci se zgarie suprafata ( se fac niste zgarieturi in X pe toata suprafata polistirenului). altfel se va dezlipi. inainte de a aplica plasa, se da cu masa de spaclu pe polistiren, dupa care se pune plasa si se inglobeaza in masa de spaclu cu o gletiera cu dinti. exista si polistiren care are din fabrica o suprafata rugoasa. e bine sa cumparati acest model.

am vazut o groaza de meseriasi care pun plasa si peste dau cu masa de spaclu. in acest fel, toata tencuiala se va desprinde. in afara de asta: masa de spaclu nu de aplica la temperaturi sun 5 grade si peste 30 grade ( temperatura stratului suport) si nici in bataia directa a razelor solare.

Completare: bunicul meu avea la casa geamuri clasice de lemn. sunt in stare foarte buna si dupa 60 ani de exploatare. avand in vedere ca trmopanele din lemn triplu stratificat sunt si tratate, sigur tin mai mult.

*
Fara misto... prin zgarieturi, obtii o aderenta pe maximum 5% din suparafata... ! Ajunge Question
Bine, bine, ferestre de 60 de ani, dar... vopsite de cate ori ?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
fara misto, asa se face. acele zgarieturi sau cum vrei sa le zici, se fac foarte apropiate una de alta. dar cu am scris mai jos, se prefera cel cu suprafata mai rugoasa din fabrica.

o vopsea de lemn pt exterior o garanteaza un producator ( care se respecta) cam 7 ani. cred ca la 7 ani poti sa-ti vopsesti termopanul ala triplustratificat ( avand in vedere gradul de izolatie comparativ cu aluminiul).
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu vreau nici sa deviez de la subiect, eu TOCMAI ce sunt in faza asta, vopsitul ferestrelor si obloanelor la casa... de aia si vreu sa evit operatia a doua oara cu orice pret...
Anul asta am facut partea din fata (in directia vanturilor/ploilor dominante) anul viitor fac la geamurile din curte...
Afirmatiile producatorului trebuie inmultite/impartite cu un coeficient de 2... 10 ani garantati inseamna in practica 5-6 ani.. si asta la cei "seriosi"
Uite si o poza cu casa... remarca starea precara a obloanelor, inainte de a le vopsi...


  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Neata colegi!
Pana acum am citi posturile voastre!
Pamantul, am specificat si in primele posturi, nu l-am cumparat! Specific ca aceasta casa se v-a construi in Targoviste pentru ca actualmente aici locuiesc cu chirie, judetul Bacau este locul unde m-am nascut si copilarit pana am plecat la facultate!
Am gasit ceva terenuri aici in Targoviste atractive ca pret dar fiecare cu defectele lui!
Unul are o parcela de vreo 6500 mp cu deschidere de 20 ml la sosea pe unde trec toate utilitatile si vreo 325 ml, dar nu o vinde decat intreaga, sunt in cautari de coproprietari sa o cumparam si sa o impartim fiecare cat a platit dar si din asta trebuie sa rupem din astia 20 de ml vreo 4-5 ml drumul de servitute ca sa ramana apoi loturi cam de 15-16 m pe cat po fi 20 -30 -40, cat are omul bani sa cumpere!
Al doilea are mai multe parcele de vanzare, unde vrea si el sa isi faca o casuta, locul este parcelat in bucati de 500 mp cu deschidere la drum de 20 ml si adancime de 25ml, asta m-ar cam coafa dar si aici exista doua dar-uri: curentul e cam la 130 de m (transformatorul) si gazele tot cam pe acolo, apa trece prin fata lotului; si a doua, lotul este situat intre doua relee de telefonie, unul la vreo 40 de m si altul la vreo 150!
ce sa fac acum?
cel cu terenul de 6500 mp cere 12 eur pe mp si este cam la 3 km de oras spre zona ANL a orasului care este la vreo 4 km de oras deci intre iar cel cu terenul intre relee cere ~ 20 eur pe mp cu actele facute si este la 5 km de oras, doar trebuie bani de utilitati (cat or mai costa)!
Cam astea ar fi terenurile care le-am gasit la preturi decente! Astept indrumarile voastre
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
drumul sa-l faceti cat mai lat ( 7 m de preferinta).
eu cand am cumparat un lot mai mare, am facut drum de 5 m ( cei cu care am cumparat vroiau de 3 m!) si tot mi se pare ingust. daca vii cu o masina mai mare ( betoniera etc), cand se incadreaza pe drumul de servitute, e o mare placere:).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Prima varianta cade ca e ingusta parcela, orice drum va fi vrei nu vrei o sa fie de 8m, e greu sa gasesti doritori, toti or sa vrea primele parcele ca e mai convenabil.
A doua varianta e mai buna si acceptabila daca drumul din fata are 8m, daca are 4 deja sa te gindesti ca trebuie sa te retragi la 4m din ax. Utilitatile nu sunt chiar departe, te va costa ceva dar sa nu uitam ca si renelul mai pune stilpi, primaria la fel, ceva piatra inainte de alegeri tot se arunca in drum, teava de gaz nu e proprietate privata decit 3 ani, daca unul pune un stilp de curent e proprietar pe el numai pina face bransamentul renel etc.
Verifica cu googlearth dimensiunile parcelei daca sunt ca in acte, serios dar au o precizie de vis, la fel vezi altitudinea ca nu cumva sa cumperi o "covata" unde la ploi se aduna toata apa din jur si/sau e mlastinos.
Referitor la drum, daca acum e de pamint trebuie pusa piatra, moloz, turnat beton, asfalt etc, in timp el va fi mai sus decit curtea ta si toata apa la tine va intra. Daca esti cu temelie joasa deja sa te gindesti la "sinistratii" de la televizor care au gindit prost constructia. Mai toti coboara cind intra in curte si ridica o treapta de intra in casa. Indicat ar fi sa iei in calcul o inaltare a terenului tau cu 20cm, 0,2mx500mp=100m3 O groaza de pamint nu gluma, eu de ani de zile il tot ridic si nu se vede mai nimic. Gindeste ca nu stau in zona mlastinosa, e sus pe deal (platou) cu o mica panta exact cit apa sa plece la vale.
Ca sa nu cumperi niste hirtii (acte) cind tu vrei teren verifica la cadastru daca este ok si proprietatea nu se suprapune cu altele, cartile funciare se cam fac in birou. Un gard facut chiar abuziv de un vecin este greu de mutat, politie, procese, martori, acte, expertize, cadastru, executor judecatoresc, circul de pe lume de stai si te intrebi daca aia 50mp au meritat efortul.
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pt colegul cu polistirenul extrudat am vazut la constructorii locali ca aplicau pe placa zgarieturi cu peria de sarma pt ca adezivul sa adere la POLISTIREN DEOARECE SUPRAFATA ACESTUIA E FOARTE LUCIOASA
Iar apropo de calea de acces aceasta tre sa aiba pt comfortul participantilor la trafic si pt utilitati,trotuare,santuri si spatiu verde tre sa fie de minim 12ml latime (1m trotuar pe fiecare parte si 2m spatiu verde pt utilitati 3m drum pt masini asa ca avem 6*2=12
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
O singura obervatie priving Goole Earth... depinde daca zona este in rezolutie inalta sau joasa. La mine acasa si la tata (Timisoara) "aproape" ca se vad numerele de inmatriculare la masini, la soacra-mea, la tara, nu se vede NIMIC...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tirgoviste are rezolutie buna, masori cu precizie de 1-5% dupa cit iti tremura mina pe mouse. Chestia e ca una e pe hirtie si alta in calculator la cadastru (daca e) sau pe teren. Multi s-au trezit tirziu sa faca carti funciare si gard, daca esti "ingramadit" greu mai recuperezi. In domeniul terenurilor e o varza completa si de aici milioane de procese.
Nu te grabi la cumparat, cauta pina vei sti tot ce e de vinzare in zona, mergi la circiuma ca afli multe, trebuie sa stii fiecare palma de teren aia de la nuc, aia cu porumb, la lucerna tra la la si toate scandalurile de la aia care "tin pamintul" de parca il tin sa nu fuga.
  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut,

nu am avut rabdare sa citesc tot topicul, dar am vazut multe pareri, nu din cele mai stralucite. eu sunt arhitect, si daca vreti un sfat, sau orice altceva ce nu presupune o proprietate intelectuala, ma ofer gratuit, daca e vorba de alte chestii mai vorbim Smile
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai cum domnilor sa fac drumul de 8 metri latime din terenul meu platit de mine, sa treaca cine vrea pe acolo? eu ma gandeam sa facem druml undeva pe la 5-6 metri ca doar e lotul nostru si noi il facem de cat vrem, ba chiar o bariera (poarta) la intrarea in lot, unde sa nu intre decat proprietarii!
Ce mama zmeilor ca nu oi da eu acu bani munciti de mine sa fac drum pentru primarie!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Deci ia-ti un loc de casa fara servitudini, sau cum se mai zice... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR