Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cum fac sa-mi arate si mie cati km mai am de parcurs cu motorina ramasa in rezervor?
tank capacity 52
warning level 52 (am pus si mai putin, dar tot degeaba)
in manual scrie ca trebuie sa-ti apara in loc de viteza DST...la mine nu apare DST ci apare FO si DO (care arata tot viteza)
@bazare: cand mai vii pe la Ploiesti poate ma ajuti si pe mine sa configurez yacc-ul cum trebuie Embarassed
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
WTF? se pare ca nu am citit eu manualul ala bine, chiar ma gandeam de ce nu mai am SPD si apare ceva ce scade Smile
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
de luni sunt la ploiesti. Ne vedem oricand dupa ora 4
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dupa primele doua plinuri am avut 19910, respectiv 19770.
Deocamdata am ales 19900. Ce parere aveti?

Multumesc.
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bbmt a scris:Dupa primele doua plinuri am avut 19910, respectiv 19770.
Deocamdata am ales 19900. Ce parere aveti?

Multumesc.
La ce ai avut 19910?
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze. Embarassed
Vorbeam de coeficientul cfuel.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am observat o chestie f ciudata cand vreau sa calculez C dist.
De exemplu fac 50 km pe autostrada. Sa zicem ca valoarea lui citita este 47324. Eu introduc peste valoarea mea 50000. Problema mea este ca dupa ce face el o recalculare nu imi arata 50000 ci imi arata o medie sa zicem 49213. Orice as face niciodata nu este exact ce indica bornele cu ce stie el. Nu exista nici o alta formula ptr C distance in functie de anvelope? Sa il calculez eu sa introduc manual C distance si sa mai termin odata cu calibrarea asta?

Si am mai observat un bug al softului. Cand FA trece de la 10.1 la 9.9 si invers in loc sa indice 10.0 indica 1.0. A mai observat cineva asta?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bazare a scris:Am observat o chestie f ciudata cand vreau sa calculez C dist.
De exemplu fac 50 km pe autostrada. Sa zicem ca valoarea lui citita este 47324. Eu introduc peste valoarea mea 50000. Problema mea este ca dupa ce face el o recalculare nu imi arata 50000 ci imi arata o medie sa zicem 49213. Orice as face niciodata nu este exact ce indica bornele cu ce stie el. Nu exista nici o alta formula ptr C distance in functie de anvelope? Sa il calculez eu sa introduc manual C distance si sa mai termin odata cu calibrarea asta?

Si am mai observat un bug al softului. Cand FA trece de la 10.1 la 9.9 si invers in loc sa indice 10.0 indica 1.0. A mai observat cineva asta?

Da, la mine e la fel.
Skip ads

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am observat si la mine asta.
  • spirake

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu exista nici o alta formula ptr C distance in functie de anvelope? Sa il calculez eu sa introduc manual C distance si sa mai termin odata cu calibrarea asta?
RASPUNS:
Cel mai simplu pentru c-distance este urmatoarea setare:1-Asigurate ca yaccul afiseaza turatia aceiasi la relanti cu turometru de pe bord,daca nu intrii in config la turatie si schimbi parametrii pina indica 830-850 ture/min,2-Activezi trip 1 sa plece de la 0 tot ce indica in trip .3-apoi resetezi contuarul mecanic de la bord si faci o plimbare de 20-50km,4-Mergi la cdistance si inlocuiesti cifrele de acolo (spre exemplu ai rulat 20000m adica 20km si in yacc nu o sa corespunda cu contuarul mecanic,tu introduci distanta de 20000 in yacc si apesi SET ,si cdistance se modifica)ca sa te verifici din nou RESETEZI contuarul mecanic din bord (ala de zi) activezi si trip 2 rulezi 10 -15 km si o sa vezi ca valorile la distanta corespund.Numai dupa ce ai certitudinea ca c-distance e calibrat urmeaza calibrarea la c-fuel.Eu de cind l-am calibrat functioneaza perfect fara nici o abatere
  • lachejuliano

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bazare a scris:Cand FA trece de la 10.1 la 9.9 si invers in loc sa indice 10.0 indica 1.0. A mai observat cineva asta?

Si la mine e la fel.
In alta ordine de idei, dupa mai multe verificari am pus Cdistance 15340 pt 195/60/R15 si e destul de exact (diferenta de 1km la 600 parcursi).
La Cfuel e 27700 dar am eroare de aprox 1L/100 km. azi am facut plinul si am pus sa calculeze dar nu a modificat coeficientul... poate am gresit eu la ceva. Am pus manual coef la 25700 si mai verific. Va tin la curent.

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@spirake ce indica pe odometru nu e corect (la 100km de autostrada odometru are 1.2 km abatere )... adica faci sa iti indice si pe YACC ce iti indica pe odometru dar nu e valoarea corecta. Valoarea de pe odometru e in functie de senzorul de ABS care numara de cate ori se invarte roata si calculeaza. Dar ce te faci daca ai alte cauciucuri, sau sunt uzate sau etc... Pe mine ma interesa sa stiu cum se calculeaza Cdistance doar din valoarea anvelopelor.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:cum fac sa-mi arate si mie cati km mai am de parcurs cu motorina ramasa in rezervor?
tank capacity 52
warning level 52 (am pus si mai putin, dar tot degeaba)
in manual scrie ca trebuie sa-ti apara in loc de viteza DST...la mine nu apare DST ci apare FO si DO (care arata tot viteza)
@bazare: cand mai vii pe la Ploiesti poate ma ajuti si pe mine sa configurez yacc-ul cum trebuie Embarassed


am reusit cat de cat sa il fac sa mearga, dar arata total aiurea...cu juma' de rezervor imi arata range-ul ~840 km Laughing
poate sa-mi explice si mie cineva cum se face corect calibrarea aceasta?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
spune-mi ce cdistance si cfuel ai.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cfuel nu l-am calculat...am pus direct valoarea (21998)
trebuie sa cobor la masina sa vad cdistance ca nu il stiu pe de rost.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cineva tot cu 1.7dti a calculat si a avut cfuel 18000 parca. deci ar fi bine sa iti faci calibrarea asa cum scrie in manual ca sa afli valoarea reala la tine.
  • spirake

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
bazare a scris:@spirake ce indica pe odometru nu e corect (la 100km de autostrada odometru are 1.2 km abatere )... adica faci sa iti indice si pe YACC ce iti indica pe odometru dar nu e valoarea corecta. Valoarea de pe odometru e in functie de senzorul de ABS care numara de cate ori se invarte roata si calculeaza. Dar ce te faci daca ai alte cauciucuri, sau sunt uzate sau etc... Pe mine ma interesa sa stiu cum se calculeaza Cdistance doar din valoarea anvelopelor.


Poate la tine are abatere,eu pe autostrada soarelui am facut calibrarea si am plecat din dreptul unde era borna de kmetraj si anu am avut abatere decit de 2 m la 100km parcursi,dar trebuie sa mai tinem minte ca yaccul nu numara si inapoi(cind mergi cu spatele)adica sa descreasca,el tot creste,daca vrei formule de calcul intreabal pe Gabrield

EU la Y17DT am c-distance=15385
si c-fuel= 22553
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
spirake a scris:dar trebuie sa mai tinem minte ca yaccul nu numara si inapoi(cind mergi cu spatele)adica sa descreasca,el tot creste

Detaliaza un pic te rog, la ce ar ajuta daca YACCul ar tine cont de sensul de rulare?

@bazare: daca ti-ai calibrat cu rotile actuale (circumferinta K) un Cdist, atunci
Cdist_nou = Cdist * K_nou/K
Fara un punct de referinta (Cdist actual) nu cred ca este posibil sa calculezi Cdist din datele cauciucului nou.
Ca sa-ti completez fraza, "Valoarea de pe odometru e in functie de senzorul de ABS care numara de cate ori se invarte roata si calculeaza." impartind numarul de impulsuri, cu Cdist-ul odometrului.


Ultima modificare facuta de McFly la Mar 19 Jan, 2010 4:17 pm
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cdistance 15385 e aproape de ce am si eu. Ce dimensiuni de gume ai?
  • spirake

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
bazare a scris:cdistance 15385 e aproape de ce am si eu. Ce dimensiuni de gume ai?


195/60/r15
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR