Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cati dintre voi ati auzit/citit asta si ce parere aveti ?

Pe scurt:
-ti se poate confisca masina daca depasesti limita maxima de viteza cu 50km/h
-eliminarea institutiei martorului din procedura contraventionala
-ANCA(Agentia Nationala de Colectare a Amenzilor) - dreptul de a intra in contul personal pentru a retine valoarea amenzii
- etc


http://www.sgg.ro/nlegislat...m60cg2dj8wf_p.pdf
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am studiat o parte a documentului si am gasit o statistica interesanta: rata de fatalitate era in 2003 de 20 la 10.000 masini iar in 2008 de 5,84 la 10.000 masini. Adica, raportat la numarul de masini in circulatie, rata accidentelor a scazut la un sfert. Si aunci, unde este justificarea masurilor?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Judtificarea... statu' are nevoie de bani si de proceduri simple si rapide, nu de o legislatie permisiva si procese... Laughing
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mi se pare o lege tâmpitã din toate punctele de vedere. Nu sunt genu de om vitezoman dar totuºi sã þi se punã sechestru pe un bun proprietate personalã fiindcã eºti un vitezoman incompetent mi se pare o mãsurã prea drasticã pentru þara în care pretindem cã avem o anumitã democraþie
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai sa faca o legislatie nepermisiva. nu sa vina cu idei absurde.

sa-ti suspende permisul un an pt alcool, e foarte bine. dar sa intre in conturile personale, sa confiste masina omului, sa amendeze proprietarul ca a condus un prieten, astea-s idiotenii.
Daca nu-mi platesc amenzile ( nu am cu ce sau nu vreau), sa ma oblige judecatorul ca munca in folosul comunitatii. dar pt asta ar trebui sa avem niste politicieni capabili, care sa faca ce trebuie, nu sa-si mareasca salariile si pensiile.
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Trãim în þara asta frumoasã ( la modul cel mai serios am spuso ) dar avem niºte conducãtori de maro...
Bani mulþi prin eforturi minime...cã de..,.sunt la conducere..
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Foamea de bani este o boala cronica a statului roman.
Am mai lecturat putin din acel document si am mai gasit o argumentare interesanta. O alta cauza majora a mortalitatii pe drumurile noastre o constituie accidentele produse in localitati in care sunt victime pietonii. Se mai specifica si faptul cã aceste accidente se produc in localitatile tranzitate de drumuri cu trafic intens. Masura nu este cum ar fi logic, scoaterea drumului in afara localitatii sau educarea pietonilor in vederea folosirii corecte a partii carosabile ci limitarea vitezei si sanctionarea drastica a soferului.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
... nu numai a statului roman... Rolling Eyes
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Scurt si la obiect ...de ce sa depasesti viteza legala cu 50 km/h? exemplu localitate Daca iti iese un copil in fatza si-l accidentezi? il bagi in spital in cel mai bun caz.!Cum va fi viata ta dupa ce stii ca ai schilodit un om pe viata? Daca mergi legal eviti toate prostiile de legi si nu are nimeni treaba cu tine sa iti ia masina. sa-ti umble in cont si sa faci puscarie. Nu am carnet de 5 sau 10 ani ci de 2 ani dar in 2 ani am avut un singur accident unde nu am fost vinovat , in rest nici o amenda( exceptand semnul cu accesul interzis din copac 2 pct carnet) si am colindat cat de cat tara noastra frumoasa Romania.
Cum spune si colegul Bandi educarea pietonilor..pietonii nu o sa fie niciodata educati ma refer la acei care sunt deja needucati dar tu daca esti preventiv poti evita o nenorocire cred ca multi am patit sa ne iasa in localitate in fatza un baietel care alearga dupa minge , o vaca, un caine oprim si ne spunem in gand mama daca aveam 100 km/h ................................. Shocked
Poate raspunde cineva?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@ExpressVectra: ai mers macar o data cu 80km/ in localitare? daca da, iti zic eu ca pot sa-i iei plasa cu 50 km peste limita legala. am intalnit multe locuri cu limitare 30 intr-un copac. sau semne provizorii lasate pe sosea( care nu se vad cum ar trebui). si numai sa-i dai portita d-lui garcea ca ti-o trage una doua.
sau: pe DN7, pe vreme cand erau camerele, la intrarea in Gura vaii nu exista semn de localitate si nici indicator de limitare 50 ( decat in dreptul camerei, scris pe sosea). Eu am venit din afara localitatii cu 100km/h, si pana sa-mi dau seama ca-i localitate, am trecut pe langa camera cu 90 km/h. daca acolo era o limitare de 40 ( cum de altfel tot sunt pe Valea Oltului), eram in culpa. si asta doar pt lipsa unui indicator. a doua zi il puneu la loc si gata, vitezomanul gica, mergea cu nu stiu ce viteza in localitate.

Asta nu inseamna ca sunt de acord sa gonim ca nebunii pe sosele, dar sa nu le dam si mai multe portite d-lor militieni.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Halal .. auzi sa-mi ia masina. Faptul ca eu sunt vitezoman si nu ma pot stapani ar trebui sa aiba repercursiuni asupra dreaptului de a conduce autovehicule pe drumuri publice. Masina este un bun proprietate personala, iar din cate stiam eu dreptul la proprietate privata este asigurat de Dreptul Civil si trebuie asigurat de stat. Cu alte cuvinte, statul iti da, statul iti ia ... parerea mea este ca se bat cam cap in cap. Acelasi lucru si cu conturile ... pana sa se ajunga sa imi bage mie statul mana in buzunar, trebuie intentat un proces, notificari de plata si executare silita intr-un sfarsit, conform unui ordin judecatoresc.
Daca avem colegi avocati sau juristi, ii rog pe aceasta cale sa expuna succint "regulile jocului" si sa ma corecteze daca gresesc.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca lega iese, te vei supune, iti spun eu... Twisted Evil Cu sau fara "drepturile omului"...
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:@ExpressVectra: ai mers macar o data cu 80km/ in localitare? daca da, iti zic eu ca pot sa-i iei plasa cu 50 km peste limita legala. am intalnit multe locuri cu limitare 30 intr-un copac.



NU. semne in copac am vazut dar de obicei se vede cand se apropie o localitate se vad case etc etc de exemplu ca sa intelegi ca nu ma grabesc un drum iasi bucuresti la-m facut in 7 ore cand altii il fac in 5 chiar 4 ......conduc 2-3 ore in plus ma consider rezistent la volan nu ma furat somnu niciodata , daca simt ca-s prea terminat trag pe dreapta 1 ora mai ales noaptea cand farurile celorlalti te termina si ajung in siguranta ,fara amenzi fara stres am condus relaxat
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si Isi-Deva in cat timp il faceai? In 2 zile ca tiristii? Pai la asta trebuie sa se ajunga?
Daca ar exista alternative la drumurile prin localitati, as fi de acord si cu pedeapsa capitala daca ai depasit viteza legala. Dar cum nu sunt, limitarile drastice nu pot decat sa ridice alte probleme. Coloanele de vehicule care se formeaza la trecerea prin localitate sunt mult mai periculoase decat trecerea ceva mai repede printr-o localitate datorita depasirilor pe care le fac soferii mai grabiti.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mi se pare o mare prostie. Daca in USA gasesti un om strain pe proprietatea ta, ai dreptul sa-l impusti si dupa aia sa-l intrebi ce cauta acolo. Nu conteaza daca iti mai poate da si raspunsul Smile . Din cate stiu, noile coduri legislative au intarit si la noi dreptul de aparare a proprietatii (cazul Iovan pe noile legi nu ar mai fi fost un caz decat pentru presa)
Si un alt motiv pentru care nu cred ca se va aplica. La masinile in leasing, proprietatea este a societatii de leasing si eu am doar drept de folosinta. Daca confisca masina pierd acet drept, contractul se poate bloca, societatea de leasing nu mai primeste redeventa. Pai cand o sa tipe aceste IFN-uri, in care sunt bagati si politicienii, cat o sa mai stea legea in vigoare?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Faza cu confiscat masina se poarta si la americani, nu e ceva nou, deci nu am ceva impotriva ei. Dar faza cu martorii e penala; inseamna ca politistul nu poate fi verificat nicidecum si poate face cate abuzuri vrea. Da, la americani politistul are puterea sa ia orice masura necesara, dar exista o mica mare diferenta: nu are voie sa ia aceste masuri decat in fata masinii si asta pentru ca toate masinile au in dotare o camera video care inregistreaza tot ceea ce se intampla.

Concluzia e clara: Rata fatalitatii a scazut, deci soferii gresesc mult mai putin. Iar asta inseamna ca aceasta inasprire a codului rutier are de fapt rolul de a compensa lipsa infrastructurii, ceea ce e o idiotenie tipic romaneasca.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pacat ca unii se cred in epoca de piatra si altii in marea tara de cacao...

Stima si aveti grija, poate nu merge bine aparatul de radar si veti fi voi primii in lista..
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@ExpressVectra : tin sa te felicit pt ca, daca nu ai mersi niciodata cu 80 intr-o locatitate, chiar esti un sofer model.

Dar cu faza ca te prinzi cand urmeaza o localitate, iti pot da un exemplu pe care cred ca l-au observat multi oameni care circula prin zona: cand vii dinspre sibiu spre Valcea, inainte de intrarea in gura vaii este padure, apoi o curba la dreapta, si chiar in curba e pus semn de localitate. cand acel semn nu exista, te prindeai ca esti in localitate foarte tarziu. si de la 100 la ora nu se franeaza in jumate de secunda.

in rest, numai de bine Smile
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Hehehehe, acolo e ultima mea amenda (si singura) din ultimii 2 ani. 72km/h. Am si poza Wink
De fiecare data cind am trecut apoi pe acolo i-am injurat la greu, e pus la foarte mica distanta de intrarea in localitate. Care localitate incepe MULT mai incolo... asa cum si pina in Rm. Valcea este o portiune (Milcoiu - parca) unde vreo 3-4 km nu-s case dar esti in localitate...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu l-am luat cu 94 la ora, mi-a venit scrisoare sa spun cine a condus masina. amenda insa nu a mai ajuns:) si nici la circa financiara nu-iWink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR