Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Parbriz incalzit la astra h nu exista, nu avem degivrarea celor de la ford dar avem in schimb un resou sub consola centrala asta doar la motorizarile dizel cu alternatorul mai "gras".
Ce vezi tu in poza este degivrarea lunetei+directionarea aerului spre parbriz automat + treapta de ventilatie superioara.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@ alexey Ce arati tu in poza doi e climatronic, orice astra H are butonul ala, dacã are clima, si se refera la aer, cum ti s-a zis mai sus.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
E pentru luneta spate. Pe fata nu exista parbriz incalzit la Astra H! Doar pe Ford am vazut
  • ciprian iasi

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
eu am cumparat pana la urma astra H utilitara ,ma ajuns 900 ron reomologarea la rar plus toate cele normale cand cumperi masina sh din Ue. mi'au mai cerut de la opel Iasi un document care sa ateste ca masina a fost modificata in autoturism la ei scaune centuri etc.am fost la opel am vb cu un coleg pe acolo cu 200 ron l'am luat pe loc certifcatul ala , l'am dus la rar si a durat 2 zile pana ce mi'a venit de la bucuresti Ok'ul si am fost de mi'am luat actele de la rara care m'au ajutat apoi la inmatriculare. masina se comporta ff bine sunt foarte multumit.am un pr care a gresit de si'a luat aceiasi masina doar motor 1.3 diesel....isi bletsteama zilele din f multe puncte de vedere. eu nu o recomand niciodata ,...motor mic ..masina mare din prima e cu minus !
si tot daca sunt pe aici Smile poate cineva sa imi raspunda...am schimbat flansele si rulmentii la masina mea din cauza faptului ca atunci cand luam o denivelare se auzea un zgomot ca si cum ai atinge cu scutul de platstic asfaltul, mecanicul a zis ca e de la flanse..intradevar erau si de schimbat ,insa foarte dezamagit zgomotul atunci cand iau cite o denivelare inca persista ! amortizoarele le'am verificat...sunt ok,poate cnv sa mai intilanit cu problema asta !? Multumesc.drumuri bune !
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Parerea mea e sa schimbi mecanicul in primul rand. Felicitari pentru achizitie
  • ciprian iasi

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
tocmai asta voi si face. insa poate e cnv care a avut aceiasi probl si a avut si rezolvare !?
  • olynth

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salutari , am de gand sa imi achizitionez un opel astra H , am observat ca sunt niste motorizari destul de bune dar ma intereseaza fiabilitatea motorului . As vrea un break , si tot imi bate la ochii motorizarea 1.9 cu 120 -150 si as vrea mai multe detalii sau daca ma sfatuiti alt model dar diesel , multumesc drumuri cat mai bune !
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
De ce tot dizel? 1.9 8v scapi de problema cu admisia, dar 1.9 16v 120 de cai te poate duce parca pana in panzele albe de 200 caluti cu detunarea si cu remap.
Skip ads

  • olynth

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pai nu duce tata lipsa de laptic pebtru bebe:))) tata lucreaza pe tir si de aici va dati seama ce se intampla si ma atrage mai mult fata de benzina
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cam la ce pret ti-ar scoate tie motorina? Sa vedem daca merita Smile .
  • olynth

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Motorina se face moca de la rezervoru lu tata Smile)
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai umbla direct cu tiru, scapi de cheltuiala, plus ca poti duce mai multe gagice in el.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Atunci merita, spor la cautari, nu uita sa rasfoiesti forumul, ai de unde alege discutii despre motorizarile dizel care sunt bune si care mai putin bune.
  • olynth

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pai aici e problema caut de 2 zile Smile)) si acuma sunt ceva de genu: inima cere 1.9 150 caluti da capu spune 1.7 100 caluti Smile))
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Cu motorina din rezervoru' tirului o sã pui în cap injectoarele la CDTi-uri. Sunt motoare pretenþioase, nu le place "motorina de la canistrã". Mai bine cautã un G cu 1.7 DTi sau 2.0 DTi, nu-s aºa pretenþioase la motorinã.
  • olynth

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Si daca nu e de la canistra facem o exceptie ca mototorizare 1.7 este mai eficient faza de 1.9 vorbint si ca costul pieselor si a fiabilitatii ? Very Happy
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Canistra sau nu nu vad care e diferenta, ce saracia nu e tot motorina? Nu e ca si cum ai pune ulei de locomotiva...
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu ºtiu exact, dar cred cã motorina cu care se alimenteazã tirurile este de cea mai slabã calitate posibilã. Poate mã înºel, dar am auzit treaba asta de mai multe ori, din mai multe surse.

Eu îþi recomand 1.7 Z17DTH 101cp sau 1.9 Z19DTL 120cp.
  • olynth

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
la calitate cred ca e destul de ok un pic cam unsuroasa dupa cum am observat eu acuma daca ma insel ma scuzati
  • Paleonte

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti. Ma gandesc la achizitionarea unui Opel Astra H Hatchback in perioada urmatoare. Citesc si acest forum, dar vreau sa va intreb si direct niste lucruri.
Am de ales intre Peugeot 206 SW ( break ) si Opel. Stiu ca sunt clase diferite, dar am nevoie de o masina nu prea mare, dar totusi cu ceva spatiu de incarcare, deoarece am familie. Dupa lungi cercetari si analize, cele 2 par a se incadra cat de cat in bugetul de 3000-4000 Euro.
Conditiile sunt sa fie dupa 2004 , si pana in 120 - 130 000 km, si sa nu fie nici cheala.
Ma intereseaza doar benzina , cred ca 1,6l ar fi cel mai potrivit. 1,4 imi pare submotorizata iar 1,8 deja sare consumul destul de mult.
Masina va fi cumparata ( daca va fi ) din Germania si folosita tot aici.
Motorul de 1,6 are distributie pe lant sau pe curea ? Se stie de ceva probleme la aceasta motorizare ? Consumurile sunt decente ? Am avut Mazda 3, 1,6 benzina si consuma destul de mult. Din datele oficiale, Opel da consumuri mai mici. Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR