Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kamikazeeugen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti! Numele meu este Eugen si detin o Astra caravan cu motorul Y17DT.
Imi pare rau ca primul meu post este despre o problema...dar poate ma puteti ajuta cu un sfat.
Motorul original a crapat...adik...roata dintata a pompei de ulei a ieshit, motorul nu a mai avut ungere si s-a prajit o biela cu arbore cu tot.
Costul pieselor pentru reparatie depashind bugetul...am facut rost de un motor Z17dt fara accesorii pe care l-am montat pe mashina cu injectia motorului original. Problema mea este ce trebuie sa fac in continuare pentru a omologa motorul nou...bineinteles cu noxele lui Y17 nu ca cel de la Z17? Poate cineva a mai facut treaba asta.
Multumesc foarte mult!
Toate cele bune!
Eugen
Skip ads

  • username250

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Uite aici ce am gasit pe un alt forum.
Si eu am schimbat motorul la masina, dar am pus unul identic.
  • kamikazeeugen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult!
Am sa vad cum rezolv si postez aici rezultatul.
Toate Bune!
Eugen
  • kamikazeeugen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am fost la Rar, dar trebuie factura de la service autorizat cum ca a fost schimbat blocul acolo...se pare ca nu mai poti surubari tu in fata casei, chiar daca a fost, mai mult sau mai putin, plug and play..!
Toate bune!
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cauta un service care sa-ti "verifice" lucrarea contra cost si sa iti dea factura pt montaj.
  • username250

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pai chestia asta cu factura de la service scria si in forumul din link-ul care ti l-am dat mai inainte.
Dupa ce termini toata alergatura, sa ne zici si noua toti pasii care trebuiesc facuti pentru astfel de interventie la masina.
Bafta in continuare !
  • kamikazeeugen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ai dreptate...dar era o chestie apropos...daca ai pastrat toti parametrii motorului..daca tot era nevoie de factura...
Se pare ca da Sad
Toate bune!
Eugen
  • kamikazeeugen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Cauta un service care sa-ti "verifice" lucrarea contra cost si sa iti dea factura pt montaj.

Am dat sfoara in tara sa vad ce iese... Trebuie sa gasesc pe cineva...mai ales ca mashina merge perfect acum..poate sa shi verifice ca nu am facut ceva in neregula..
Reusesc eu Twisted Evil
multumesc!
Eugen
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare,

redeschid acest popic din urmatorul motiv: ma mananca tare sa-mi schimb motorul din 13S in 20NE. diferenta de putere este de 53% in loc de 40% cat cer ei fara teste suplimentare.

omolocarea aceluiasi motor costa 170lei.

omologarea unui motor pus vreodata pe caroserie costa 650lei.

omologarea unui motor de peste 40% fata de ceea ce s-a pus pe masina costa peste 650ei si implica niste teste suplimentare.

intrebarea mea este daca exista vreo metoda prin care sa omologhez mai ieftin motorul si ce teste sunt cele de care vorbesc cei de la rar. orice informatii sunt utile si bine venite.

multumesc.
  • opel kadett

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Calibra 1994 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca franele si noxele is primu lucru pe care testeaza pentru ca depaseste cu multi cai putere motorul cel nou. Undeva am citit parca ca trebuiesc puse discuri mai mari de frana daca depaseste motorul nou cu 40% cai putere dar asta sigur numai la R.A.R afli. bafta
  • kamikazeeugen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Imi pare rau de intarziere...
Am reushit destul de simplu la RAR.
Am luat factura de la un service autorizat de RAR sa lucreze la Opel pentru schimbare motor...
Am mers la RAR cu programare, a venit un nea...care a verificat daca cumva am modificat shi injectia...nu a fost cazul.
Eu am montat injectia de pe motorul vechi(Y17DT) pe motorul nou (Z17DT). A trebuit sa fac nishte mici modificari la chiulasa shi arborele cotit...dar le-am zis lor ca am schimbat doar blocul datorita uzurii..
A costat 170 lei..parca..ceva de genul. M-au respins initial ca nu ardea un bec la un proiector shi numarul de pe spate era shters Laughing Nimic de motor Laughing
Deci a fost simplu pentru mine..nush cum este in cazul in care se mareshte puterea..etc.
Voi fi shi eu in aceiashi situatie in 1-2 ani..deci, daca reushiti cumva..va rog sa tineti deschis subiectul.
Toate cele bune!
Eugen
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sistemul de franare va fi cel aferent masinii donoare, discuri fata/spate.

O sa ma apuc sapt viitoare de masina. Pana la omologare mai e,dar vreau sa fiu pregatit.

Bafta.
Skip ads

  • rullz84

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare, daca mi am pus un x20xev 136 cp in loc de x18xe 115cp , care amandoua se gasesc pe acest tip de caroserie taxa e 650 ron si nu mai fac alte teste suplimentare?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR