Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • corbul5

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1991 tipul C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salutare ! am si eu o mica intrebare ? ce rol are "sonda lamba" la kadett 1,4 cnz ? pt ca am auzit multe vorbe despre ia , si nu mai sthiu ce sa cred ! multumesc frumos !
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sonda lamba-da? Very Happy Nu stiu!

Dar de sonda lamda stiu ca :

Are rolul de a masura cantitatea de oxigen din gazele evacuate si de a trimite semnalul catre unitatea de comanda a motorului ECU (Engine Control Unit). Semnalul este pentru a regla exact amestecul aer-combustibil la nivelul optim pentru o eficienta si o durata de viata maxime ale catalizatorului.

Ps - Incearca sa nu mai deschizi topice si sa dai search daca mai ai vreo nelamurire!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
corbul5 a scris:salutare ! am si eu o mica intrebare ? ce rol are "sonda lamba" la kadett 1,4 cnz ? pt ca am auzit multe vorbe despre ia , si nu mai sthiu ce sa cred ! multumesc frumos !


Corect este: sonda lambda. Aici gãseºti multe discuþii despre acestã sondã: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=29986
Numai bine
  • corbul5

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1991 tipul C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
multumesc frumos pt ajutor ! mai am o mica intrbare ? eu am un opel kadett 1,4 i cnz ! acest model de opel se poate pune la calaculator ? sa fac verificari ? testul agrafa cum se face ? daca se poate ? multumesc anticipat !
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
corbul5 a scris:multumesc frumos pt ajutor ! mai am o mica intrbare ? eu am un opel kadett 1,4 i cnz ! acest model de opel se poate pune la calaculator ? sa fac verificari ? testul agrafa cum se face ? daca se poate ? multumesc anticipat !


Citeºte aici: https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
corbul5 a scris:multumesc frumos pt ajutor ! mai am o mica intrbare ? eu am un opel kadett 1,4 i cnz ! acest model de opel se poate pune la calaculator ? sa fac verificari ? testul agrafa cum se face ? daca se poate ? multumesc anticipat !


colegu, nu te supara, dar foloseste functia SEARCH. toate astea au fost discutate de mai multe ori...

toate bune.
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
sonda lambda e pe galeria de evacuare si masoara nivelul de oxigen din gazele rezultate...in functie de ce zice ea..ECU regleaza amestecul benzina/aer...

fara ea vei avea un relanti instabil....poate da in nas masina....se poate tura aiurea la renati...sau chir invers sa moara motorul..dar mai rar asta...oricum..va juca relantiul...si va consuma mai mult.

costa 160 ron noua bosch.


scuze gobelu din viteza nu am vazut ca zisesei deja asta.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR