Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
care credeti ca e cel mai bun motor pus pe astra? ma refer aici si la benzinare, si la motorinare. parerea mea este ca 2.2 DTI. am in vedere parametri precum cuplu, putere nominala, consum si arhitectura. despre benzina nu imi dau parerea, ca nu stiu. poate ne ajuta vreun posesor.
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ce ai spune daca ai avea un Z20LET (141kw/5400rpm, 250Nm/1950 rpm)
sau un Z22SE (108kw/5800rpm, 203Nm/4000rpm) Evil or Very Mad
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ca fiabilitate, probabil e Z22SE (distributie cu lant, lipsa maf), ca putere LET-ul, la diesele as prefera 2.0DTI, mi se pare mai echilibrat pe masina asta, plus ca cu chip mai scoti peste 20 de cai din el.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Se pare ca la Diesel, 2,0l. 2,2l nu este asa de reusit ca 2,0 (faceti abstractie ca eu am 2,0).
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Diesel - TD Isuzu
Otto - C18XE
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@ chiciuc
sincer, cred ca ce trece peste 75 kw si 200 Nm este in plus. unde le folosesti pe aici?
legat de 2.0 DTI, are intr-adevar cuplu si putere, dar cred ca la cat e motorul de mare, se putea si mai bine. oricum, intre 1.7 si 2.0 tot pe ultimul l-as alege. Wink
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu imi doresc un Z20LER sau Z22SE... Rolling Eyes avem in club!?
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Robert, cred ca se referea la motoare inca inmatriculabile, C18XE nu prea e in categoria azta, sau vroiai sa zici de Z18XE????
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:Robert, cred ca se referea la motoare inca inmatriculabile, C18XE nu prea e in categoria azta, sau vroiai sa zici de Z18XE????


Banuiesc eu ca vroia sa zica un C20XE Cool
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Din ceea ce a scris nu reiese ca se referea la cele inca inmatriculabile, oricum "vorbeste lumea" ca nici unul dintre acestea nu exceleaza la capitolul fiabilitate, ce ti-e si cu electronica asta... ca tot se pot exprima pareri vis a vis de motoare aici am auzit ca ar fi un defect des intalnit la motoarele "mai noi" Diesel de 2200 cc TD, in sensul ca mai "pica" pompa de injectie (costa doar de 600 Euro la dezmembrari)
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Conteaza foarte mult la ce ne referim discutand de "cele mai bune motoare" montate pe Opel-uri , de aceea cred ca e greu de dat un raspuns foarte clar. Depinde ce asteptam sau ce apreciem la un motor "bun" : putere , cuplu, consum , randament , fiabilitate mecanica, fiabilitate electronica , costuri de intretinere , intervale de service , etanseitate , ecologie, sunet etc.

Z22SE este intradevar o constructie moderna si interesanta , e un mare pacat ca a fost mentinut intr-un relativ anonimat...

Se tot vorbeste de DTI-urile Opel si Isuzu ca bune...nu stiu ce sa zic...daca faptul ca poti ramane in orice moment (in concediu prin Europa e cel mai frumos Twisted Evil ) oprit in trafic cu defecte de pompa de injectie sau calculator e catalogat ca bun...ma rog , nu comentez.

2.2DTI e la fel de fiabil ca 2.0DTL/DTH diferenta in afara de capacitatea cilindrica fiind turbina cu geometrie variabila.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Z22SE e mentinut in penumbra in Europa, L61 asa cum se cheama in state e un motor de succes, din toate punctele de vedere, si ca vanzari si ca succes in motorsport. Acesta motorizeaza anumite versiuni ale modelului Chevrolet Cobalt dar poate fi gasit si pe alte modele ale GM.
Pe de alta parte Z20LET este direct evoluat din Z22SE, iar in state exista si o versiune de 2,4l care este dotata si cu VVT, variable valve timing a aceluiasi motor.

P.S. Motorul a fost realizat de GM Powertrain impreuna cu Lotus iar arhitectura de baza e denumita L850. Z22SE mai poate fi regasit in Europa si pe Alfa Romeo 2.2JTS, in aceasta varianta avand 185cp Smile Smile Smile (este dotat cu un sistem de injectie directa pe care il are doar Alfa, JTS (Jet Thrust Stoichiometric)).
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
1,9 TDI cu I si D rosu !
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Te referi cumva la 1.9 CDTI, motorul de 150 CP si 320 Nm?

Parca tot de GM in colaborare cu Fiat este facut. Am apucat sa conduc o Vectra C cu un astfel de motor, si mi-a placut. Despre fiabilitate nu stiu...
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
speram sa ne limitam pana la generatia commonrail, pentru ca sunt motoare relativ noi care inca nu au spus ce pot.
  • cont-sters-1946

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:eu imi doresc un Z20LER sau Z22SE... Rolling Eyes avem in club!?

Acum avem.. Smile
Nu am experienta cu multe motoare de opel (doar un 1.9CDTI, de pe o vectra, pe care l-am incercat doar comparativ cu a mea, in paralel) dar am auzit foarte multe vorbe frumoase despre Z22SE-ul asta si 1.8i de pe vectra A (nu stiu seria).
Offtopic: Distributia pe lant nu trebuie schimbata? am mai auzit ca trebuie schimbata la 120k-150k km
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
daemont a scris:
love4cars a scris:eu imi doresc un Z20LER sau Z22SE... Rolling Eyes avem in club!?

Acum avem.. Smile
Nu am experienta cu multe motoare de opel (doar un 1.9CDTI, de pe o vectra, pe care l-am incercat doar comparativ cu a mea, in paralel) dar am auzit foarte multe vorbe frumoase despre Z22SE-ul asta si 1.8i de pe vectra A (nu stiu seria).
Offtopic: Distributia pe lant nu trebuie schimbata? am mai auzit ca trebuie schimbata la 120k-150k km

Distributia pe lant te duce, dupa spusele multora, pana in jur de 1 milion de km. Bineinteles, daca se observa probleme, zgomote la motor, etc. mergi sa vezi care e buba, schimbi poate o rola, ceva. Asta e avantajul motoarelor pe lant spre diferenta de cele pe curea. Iar ca motor, eu spun ca 2.0 dti e cel mai bun (exceptand noua generatie pe care nu le cunosc). Mai bun chiar decat 2.2 care am inteles ca ii cam place uleiul. Poate dieselul de 2.5 sa fie mai capabil. Eu unul sunt foarte multumit de al meu (2.0 dti of course) care la 101 CP isi face treaba bine. Nu stiu daca eram la fel de multumit cu cel de 1.7(fara suprare pt cei care il au)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR