Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Soso_sedan a scris:@airfilter eu am vb cu domnul corneliu si nu m-a redirectionat spre tine

Sosolino, tocmai mi-ai fãcut dimineaþa mai bunã. Am râs destul de bine Laughing
Skip ads

  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@electronistul m-am enervat pe el:))
  • AirFilter

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@sosolino : inseamna ca a avut timp sa iti raspunda, oricum ti`a zis ca eu sunt asociatul lui din Brasov. se pare ca esti de intentie rea Smile
Te intereseaza filtrele sau scandaluri a la OTV?
@cristidb: cum raceste aerul e un fel de intrebare de genu`... zi`mi reteta originala a Coca-Cola.
Cum raceste aerul e o chestie de principiu care a fost constatata. E logic ca nimeni nu o sa iti spuna asta, pentru ca in unul din principiile astea sta toata cheia inventiei, fara chestiile astea inovative ar fi zero, oricum, nu, nu prin radiatoarele alea.
@daniel: ai dreptate, are ceva in cap avand in vedere ca a luat atatea medalii de la niste jurii internationale. Nu, nici vara nu intra in motor aer fierbinte.

Acest post a fost creeat de cineva pentru posibilii cumparatori de filtre. Sunt sigur ca putem discuta pe marginea a "cum functioneaza" sute de pagini. Sper tutusi ca am scapat de sistemul comunist de justitie gen : "Demonstreaza`ti nevinovatia". Sunt destule argumente care sa ateste calitatile filtrului, de la medaliile obtinute pana la declaratiile celor care il folosesc. Cine pleaca cu ideea de scepticism maxim in cap, asa o sa si ramana cu ea, pentru ca eu nu vreau sa demonstrez nimanui ca nu e asa cum zice x si y. Nu toti pot fi multumiti.


Multumesc.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca sunt doar pentru design radiatoarele alea? Si totusi, rubrica dedicata se numeste "Filtre supraaspirante cu radiatoare de racire"
Pai daca radiatoarele de racire nu racesc, ce mama dracu fac? pentru ce au fost puse acolo?
Avand in vedere unghiul sub care sunt pozitionate si suprafata de contact dintre radiator si piesa metalica pe care e montat precum si faptul ca aerul care inconjoara radiatoarele, cel de sub capota e cu vreo 20 de grade mai cald decat cel care circula prin filtru, aspirat de afara, eu trag concluzia ca rolul lor e pur decorativ, pentru a contribui la aspectul de piesa high tech. In acelasi scop s-a ales si modelul de filtru de 1310 cu plasa metalica pe partea exterioara, sa dea bine la camera.
Daca ati mai fi atasat la tot dispozitivul si un turbocharger electric efectul ar fi fost si mai devastator.
Skip ads

  • AirFilter

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu o sa se produca modelul acela. o sa se produca doar modelul fara radiatoare, pentru ca s`a constatat ca isi face treaba bine, iar costurile de productie pentru cele cu radiatoare de racire ar fi prea mare si diferentele destul de mici.

E bine sa fi si glumet Smile , dar nu este nimic High Tech aici, este vorba de, doar ce poate face un filtru si ce nu. al meu poate, altele nu. Smile
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Normal, alea frumoase sunt doar de show.
Un filtru bun restrictioneaza putin curgerea aerului si filtreaza suficient de bine, adica peste 97%. Altceva nu poate sa faca. In functie de cat de prost era filtrul original poate aduce un minim de putere in plus si poate imbunatati raspunsul motorului.
Se poate obtine un efect de supraalimentare prin proiectarea admisiei, mai exact a galeriei de admisie sa beneficieze de oscilatiile aerului. In niciun caz nu poti face asta cu un filtru universal. Admisia trebuie dimensionata pentru fiecare motor in parte si pentru un anumit interval de turatii.
Desi ai spamat toate forumurile, mare minune ar fi daca ai reusi sa vinzi ceva.
  • AirFilter

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cum am mai scris, imi pare rau ca nu crezi ca ele fac exact ce ti-am spus eu, numai ca nu vreau sa dovedesc nici unui sceptic ca am dreptate. Cei care pleaca pe ideea scepticismului asa o sa ramana(iar tu o sa imi spui acu ca doar vorbeai pe subiect).
Deci, multumesc de comentariile tale, dar cam atat. Nu am spamat nici un forum, fiecare forum are sectiune de vanzare produse + ca pe forumul asta nu am postat eu. Am senzatia ca devii frustrat. Ma insel?

Repet, nu pot sa multumesc pe toata lumea, pe tine sigur nici nu incerc. Tu ramai cu ideeile tale, altii cu economie la carburant. Tot respectul.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Domnule FiltruAer cred ca ati gresit locurile unde se vand obiectele de genul asta. Incercati la teleshoping. Eu cred ca o sa aveti un succes mult mai mare.
AirFilter a scris:
Cum raceste aerul e o chestie de principiu care a fost constatata. E logic ca nimeni nu o sa iti spuna asta, pentru ca in unul din principiile astea sta toata cheia inventiei, fara chestiile astea inovative ar fi zero, oricum, nu, nu prin radiatoarele alea.

Din moment ce ati patentat prostia, puteti spune linistit principiul de functionare ca nu o sa il poata reproduce nimeni. Oricum aici nu e vorba de retete culinare, oricine poate cumpara un filtru si apoi sa il reproduca, ca nu e facut din praf selenar.
Pe alt forum vi s'a propus testarea unui filtru minune pe cateva masini puse pe un stand dyno. Ne puteti spune si noua ce rezultate a obtinut?
In alta ordine de idei felicitari pt. umilirea firmelor: BMC, K&N, Sparco, Raid, Simota, Sandtler, HKS, etc. Exclamation
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si ca sa il completez pe colegul meu de la Cluj daca nu raceste aerul nu face nici o scofala. Eventual asigura o curgere mai usoara a aerului cu cantitatea de mizerie asociata. Ca orice filtru de aer sport. Si cum a spus moderatorul nostru amestecul e fix 14,7/1. In rest nu trebuie sa fii geniu in ale fizicii sa stii ca daca ar raci aerul ar mari randamentul motorului(ciclul Carnot la benzinare). Si cum e brevetat ai spune cum face asta. Cred ca o sa cumpar si eu unul(desi sunt bani aruncati in vant) numai ca sa il fac bucati. Poza aia cu aripioare nu e o poza pentru oameni seriosi. Succes ai la aia cu Dacia 1300 cu eleron urias in dotare. Cool Si sa nu uitam de virgula Nyke de pe luneta. Laughing
  • AirFilter

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@elegance: ok, fa comanda, vezi cum functioneaza, daca esti multumit, mai comanda unul ca sa poti sa il faci bucati pe primul si totusi sa poti avea parte de beneficiile "prostiei"
Multumesc pentru felicitari, apreciez Smile)
@parvu_daniel: Eh, trebuie totusi sa ai ceva in cap ca sa iei atatea medalii (nu eu, eu sunt doar omul care se ocupa de vanzari) pe o inventie.Altfel... nu`i asa? toti am fi inventatori recunoscuti in lume Smile
Poza aia poate nu e pentru oameni seriosi, se gasesc si alte poze pentru oameni seriosi pe site`ul acela, doar trebuie sa vrei sa te uiti, sa te intereseze mai departe de, doar a carcoti.

P.S.
@elegance, stii de ce reusesc alte firme in lume? Din cauza atitudinii oamenilor, in america, toti se sprijina chiar daca "au reinventat apa calda". La noi se pare, ca si daca este o inventie premiata pe plan mondial, tot trebuie sa moara capra vecinului.
Dezamagitor.

Multumesc, o seara buna.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu ar trebui sa inteleg ca toate medaliile si premiile care banuiesc ca sunt reale e doar apa de ploaie si ca nu au nici o valoare in fata unor colegi care banuiesc ca nu au probat acest filtru ,dar il stiu critica .Cred ca ar fi mai bine sa il probeze si pe urma sa isi dea cu parerea in functie de ce constata.......de ce romanii cand vad, ca unul incerca sa faca ceva il ucide din start?Nu il cunosc pe inventator dar nu mi se pare corect sa il critici fara sa ai o proba clara si un argument bine ancorat in realitate .As fi fost mai multumit sa vina o presoana care a probat acest filtru si sa il comenteze in functie de rezultatul obtinut.
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am vb cu domnul corneliu, inventatorul, si o sa imi cumpar cat de curand un filtru din acesta sa vad cum e treaba cu el, eu sincer am incredere ca e ceva de capul lui si de aia is dispus sa dau cam 300 lei pe el....numa sa vina banii:P
Skip ads

  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Soso_sedan --Daca il cumperi ar fi foarte interesant sa ne spui si noua cum merge masina ,deoarece ar fi o dovada clara daca e bun sau nu ......
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
clar, dupa ce il iau si il testez primul lucru va impartasesc si voua experienta mea:P
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ca urmare a unui gand care mi-a trecut prin minte (discovery channel - tornade), am discutat cu un coleg de al meu care are facultatea de fizica.

Concluzia ar fi ca aerul se poate raci si filtra prin efectul turbionar. Un exemplu clasic e motorul cu reactie. Cu ajutorul a o multime de elici, care se antreneaza una pe cealalta se obtin curenti turbionari cu viteze foarte mari, efectul fiind dual:

1. Se obtine o zona de presiune foarte mica in mijloc, foarte rece, prin care aerul este supt si racit.
2. Particulele de praf sunt aruncate in exterior de catre curentii turbionari, deci se face filtrare dinamica.

Pentru ca aici vorbim de 300RON, nu cred ca e vorba de elici ci de o multitudine de fante care determina un efect turbionar. Si culmea, s-ar putea sa functioneze. Asta ar explica si de ce exista acele radiatoare, pentru a elimina caldura (Qcedat = Qprimit, faci rece in mijloc rezulta cald pe laturi).

Acum stau si ma intreb pe ce a fost obtinut patentul, pentru ca teoria exista de foarte mult timp. Probabil pe modul in care sunt aranjate componentele pentru a produce efectul turbionar.

Cat despre modelul matematic, cica exista doar pentru motorul de reactie cu elice. Deci va fi distractiv de conceput unul Smile

AirFilter, care e nivelul de zgomot la filtrele astea minune?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dodo_13, daca te referi la efectul turbionar descoperit de Ranque m-am gandit si eu la el. Dar nu merge. El presupune separarea energetica a gazului. E cum ti-a spus prietenul tau, aerul care intra trebuie sa fie comprimat ca sa se destinda si sa formeze curentul turbionar.
Poate ca in timpul in care am facut facultatea si nu am mai facut fizica s-au mai schimbat lucrurile dar nu cred. Sau poate mi-au mai murit din neuroni. Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Poate tocmai aici vine inventia, si poate ca vortexul (daca e vorba de asa ceva) e realizat altfel. La urma urmei, exista aer comprimat in natura si e dat chiar de rezistenta aerului la inaintarea masinii. Si chiar nu inteleg de ce nu ne explica, oricum are patent pe inventie, deci toate drepturile asupra ei.

P.S. Efectul turbionar a fost descoperit cu mult inainte, Ranque a facut doar un device care produce asa ceva.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
AirFilter-"Din cauza atitudinii oamenilor, in america, toti se sprijina chiar daca "au reinventat apa calda". La noi se pare, ca si daca este o inventie premiata pe plan mondial, tot trebuie sa moara capra vecinului. "
In primul rand romanii nu isi permit sa arunce 300 RON pe geam pt a experimenta. In al doilea rand de ce nu faceti demonstratii publice ( la televizor , la intalniri auto....) domnule AirFilter - "cel care se ocupa cu vanzari" Wink .
P.S. nu vreau sa fiu carcotas , dar sunt sceptic , pt ca 300 RON nu imi permit sa arunc pe geam degeaba.
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sa vina cu o bucata la intilnirile noastre sa le probam
sa vedem cat sunt de bune si apoi mai vedem ...
asta daca sunt de acord
  • AirFilter

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@munteanu Normal ca sunt deacord sa vin la intalnirile voastre, si sa dau un filtru cu titlu de custodie.
@Roly Sa faci demonstratii la TV costa o gramada de bani, bani pe care nu`i avem. (sa nu intelegi ca noi invartim sutele de mii de euro cu lopata)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR