Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Arata asa din cauza tubului din partea de jos a cutiei de aer. Fara tubul ala mizeria e raspandita mai uniform pe suprafata filtrului, nu doar intr-un colt. Din cauza unghiului din care e facuta poza pare ca partea din dreapta e mai murdara dar nu e asa.





Ultima modificare facuta de cristidb la Joi 04 Mar, 2010 5:16 pm
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
e filtrul original, in cutia originala, fara nici o modificare.

poaza a fost facuta acum un an cand am schimbat de unul singur prima oara filtrul pt ca nu mai era in garantie.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pacat ca nu i-am facut si eu o poza la al meu, se vedea foarte clar pata din dreptul tubului. Am avut si eu K&N pe Vectra si chiar cu tubul ala scos tot nu era uniforma distributia prafului. Se observa mai bine dupa spalarea la 10mii km, ramane mai murdar unde e mai mult praf.

Ca tot veni vorba, care e ideea cu tubul ala scos? Dupa cate gandesc eu nu castigi nimic altceva decat mai mult zgomot, care iti da impresia de mai multa putere. In rest tot atat aer intra, ba chiar s-ar putea sa se mai strice si ceva din dinamica aerului, jetul de aer nemaifiind directionat de tuburi ci umbland de nebun prin cutie.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La mine din fabrica nu l-au mai pus pe cel de sus. Cel de jos directiona aerul spre un colt al filtrului. Eu am considerat ca e mai bine fara el si dupa cum se vede, mizeria s-a imprastiat mai uniform.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Inseamna ca sunt diferente in functie de motor. La mine ambele tuburi, cel de sus si cel de jos, duc spre mijloc.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am aflat de filtrele lui corneliu anul trecut in vara, l-am sunat si am vb cu el mai multe. Omul mi-a zis ca filtrele produse de el nu sunt universale, sunt calculate si facute pt fiecare tip de motor in parte. Acu nu stiu ce sa zic,de doi ani si jumatate de cand am masina nu mai cred in solutii minune sau mai stiu ce alte dracovenii . Daca careva dintre moderatori vrea sa I'll invite pe inventator la discutie si daca el vrea sa faca 2 - 3 filtre pt diferite motoare mai vechi si mai noi pt a ni le da pt proba 2 - 3 luni poate reusim sa dam de un capat la aceasta discutie. Consider ca daca intr-adevar filtrele facute de el au calitatile pe care le zice , va fi de acord sa ne dea pt proba.
Las la latitudinea adminilor , daca sa ia in consideratie ideea mea sau nu.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@alexey, buna dimineata... acum fugi si te spala pe ochi, dupa care te rugam sa citesti discutia incepand cu PRIMUL post nu cu ultimul Mr. Green
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stiti bancul ala cu "De cati forumisti ai nevoie ca sa schimbi un bec ?"
Se pare ca am ajuns la stadiul: "inca 6 forumisti care posteaza pe thread si il redeschid, dupa ce acum un an au fost epuizate toate subiectele de discutie".
Imi cer scuze pentru Esti OFF TOPIC Nu!
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:@alexey, buna dimineata... acum fugi si te spala pe ochi, dupa care te rugam sa citesti discutia incepand cu PRIMUL post nu cu ultimul Mr. Green


Laughing Laughing
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
multam de persiflare...esti tare... " tine-o tot asa" =))
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu asi fi mai degraba curios de "metoda de calcul" stiind ca in cartile tratand de teoria motoarelor aceasta e ... foarte rara (nu zic ca nu ese prezentata niciunde, dar eu nu am vazut...) Question
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
alexey a scris:multam de persiflare...esti tare... " tine-o tot asa" =))
cu multa placere, oricand ne dai ocazia Wink
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Inca o medalie de aur pentru omul nostru! Nu stim pe cine sa mai credem! Oare comisiile de specialitate banuiesc eu, de la Salonul Internaþional de Invenþii de la Geneva acorda pe criterii tehnice adevarate aceste medalii sau....e ca in Romania...daca ai bani poti fi deputat sau senator...chiar daca ai fost tractorist la SMT! Nu stii ce sa mai crezi....
Tânãrul român român Corneliu Birtok Bãneasã, în vârstã de 32 de ani, a fost medaliat cu aur la Salonul Internaþional de Invenþii de la Geneva pentru un dispozitiv care scade consumul de combustibil de la maºinã ºi creºte puterea motorului.

Sursa: AICI !
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu la stiri. Dar in ce au aratat ei mai era ceva pe langa filtrul conic.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sunt dispus sa testez orice filtru mi se pune la dispozitie.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tânãrul din Deva a prezentat în faþa juriului internaþional de la Geneva un dispozitiv de transport al aerului care permite o creºtere a puterii motoarelor de maºini.

Si totusi, a fost premiat, asa cum reiese din articolul indicat de @D_M_G, dispozitivul de transport al aerului si nu filtrul. Mai mult ca sigur este vorba de cele 2 pise rosii. Totusi, in imagine nu este un motor de ultima generatie, care sa aiba debitmetru si atunci se pune intrebarea: cui ii este adresata inventia?

  • viorelu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
AirFilter a scris:Mi-am dat seama ca nervii mei nu ii schimba nimeni.
Nu ma mai chinui sa incerc sa conving pe cineva de un produs bun.
Aici nu mai postez. Cei care vor sa cumpere stiu deja cum sa intre in legatura cu mine.

Bine, pa!


Din punct de vedere al livrari deja lucrurile nu prea corespund cu ce s-a promis:diferente de costuri livrare,costuri produs,piese lipsa in coletele trimise,o oarecare nesiguranta in prezentarea detaliilor despre produs.Macar sper sa fiu satisfacut de produs daca tot am dat banii Sad
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ce va mirati ca a cistigat medalie daca si ,,andreea marin,, a cistigat ....eee cum e ?
  • viorelu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Achiztionat filtru minune(fara sdta,doar filtrul),montat azi,probat urban.Cateva concluzii?Numai de bine deocamdata.Zgomotul este bestial in 3000 de ture,mai ales in schimbarea treptelor 2,3,4 ,masina e in mod sigur mai sprintena(nu e placebo de forja in nici un caz),a disparut aproape total dardaitul in limitele de subturare,merge mult mai lin.Despre consum inca nu pot prezenta nimc relevant...nici nu am resetat si nici nu m-am uitat Smile .mai astept,pentru alte trasee si distante ceva mai lungi.Deocamdata testarea a constat in circa 17 km pracursi.O sa revin cu impresii mai ample cand va sosi si dispozitivul sdta,filtrul pentru evacuare la chiulasa si sistemul/tubulatura de aer Smile .Numai bine!
P.S. Probabil minusurile privind prezentarea,insistenta,modul de promovare,livrarea,corectitudinea...vor fi consemnate si remediate sau cel putin ar trebui,se pare ca produsul se incadreaza in laude.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E posibil ca cel care a "activat " pe forum sa fi folosit falsuri? Ma gandesc sa fi dat un filtru facut de el, filtru care sa nu aiba nimic in comun cu filtrul la care se face referire pe site?
E cineva care a cumparat direct de la sursa, de la Corneliu Birtok? Ma uitam pe pozele de pe site-ul producatorului si acolo apar, spre sfarsit , imagini cu filtre care au hartia alba? Voi ati incercat ceva cu hartie colorata, nu?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR