Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • mrmihaila

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor ! Detin o corsa B careia i-am prelungit capota cu fibra de sticla. Ca incepator rezultatul a iesit cat de cat OK insa am problema la aplicare chitului/kit-ului. Deci am incercat ca incepator pentru prima oara si nu am reusit mare lucru (am folosit kit armat cu fibra) si am decis sa apelez la un priceput. Locuiesc in Barlad am fost pe la vreo 2 service-uri unde mi-au cerut 150 de lei. Mi se pare cam mult avand in vedere ca suprafata e relativ foarte mica si in comparatie cu prelungirea care m-a costat cam 30-50 de lei. Intrebarea mea este daca cineva imi poate da mai multe sfaturi in vederea slefuirii caci aici m-am cam incurcat sau prefer sa dau un banut cat de cat acceptabil cuiva care crede ca ma poate rezolva. Stau in Iasi de duminica pana joi in fiecare saptamana, daca e cineva de prin acest oras si ma poate rezolva astept un parere/pret.
Skip ads

  • camaro

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut, ai incercat sa uzi cu apa in timp ce slefuiesti? Eu am facut o reparatie la bara (era crapata) in timp ce slefuiam, udam zona. (sticla cu stropitoare gen fas-fas Laughing )
  • mrmihaila

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pai ce am urcat eu a fost la ud adica cu apa. Dar fiindca zona e umpic curbata si nu am experienta a iesit groaznic. Ori cu damburi ori cu gaurele mici plus ca pareau inegale (una mai sus decat cealalta).Am gasit pe cineva acum care a zis ca se pricepe sa vad rezultatul lui,daca nu am sa mai caut mesteri..
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
1.Slefuiesti cu hartie abraziva cu multa apa .
2.Slefuiesti cu ajutorul unui tampon de cauciuc, dupa operatia aceasta folosesti spritchit (fuler) gasesti gata preparat la spray sau daca nu la cutie si il diluezi cu diluant nitro, il aplici cu pistolul de vopsit
3.Dupa aceasta operatie se aplica un strat mai subtire de chit dar de chit poliesteric, la fel se slefuieste pe umed dupa care aplici din nou un strat de spritchit si verifici suprafata
4.Folosesti hartie abraziva de diferite granulatii in general de la granulatie de 180 pana la 280.
5.Daca suprafata a iesit asa cum doresti, se aplica spritchit(fuler) pe toata suprafata pe care vrei sa o vopsesti.
6.Se matuieste pe umed cu hartie de granulatie 320- 380.
7.Degresezi suprafata, o sufli cu aer o stergi cu carpa de microfibra.
Skip ads

  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce ai aplicat chitul cu fibra poti sa il slefuiesti la uscat cu 80-100 pana ii dai forma dorita. Apoi aplici straturi de chit normal pe care le slefuiesti la uscat cu 240, pana dispar imperfectiunile. Se aplica apoi filler, si doar pe acesta il slefuiesti la ud cu 360 pana dispar porii, apoi un ultim strat pe care il slefuiesti cu 500-600 si apoi vopsea si lac.(bineinteles degresat si curatat intre aplicarea straturilor). Nu recomand slefuirea la ud a chitului pentru ca absoarbe umiditatea care in timp il va face sa crape daca nu este uscat corespunzator. Sfaturile sunt date din experienta pe care am acumulat-o lucrand la masina mea si a catorva prieteni, care ana acum nu s-au plans de calitatea lucrarii. Orice completare sau modificare este binevenita.
  • mrmihaila

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Peste chitul de fibra folosit inainte care a fost slefuit la ud am aplicat chit normal/poliesteric si l-am slefuit cu smirghel de 80-100 uscat cu o bucata de lemn. Rezultatul a iesit destul de frumos cu exceptia zgarieturilor. Stiu ca pentru aspect fin trebuie slefuite si zgarieturile ramase cu un smirghel mai fin. As dori sa aplic folie pe capota si intrebarea mea este urmatoarea: Trebuie adus la fin zona respectiva sau o pot lasa asa? Mai trebuie ceva aplicat peste zona chituita inaintea foliei (respectiv spritchit sau altcv) ?
  • Vlad.

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Posibil la folie sa se cunoasca daca suprafata nu e facuta cat de cat calumea..incearca si la service-urile din iasi..in Barlad e mai mult brambureala la service-uri.
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da-i un filler dupa ce ai slefuit si o sa patrunda in zgarieturi, apoi il slefuiesti la ud cu granulatie mare pana esti multumit de rezultat
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR