Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • alexcarp

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor pasionatilor de marca Opel. Am si eu o mare dilema, de ceva timp m-am hotarat sa-mi cumpar o masina pentru familia mea si in acest moment sunt nehotarat, pe care din cele 2 sa o aleg. Precizez ca am facut un drive test cu amandoua, dar sunt inca nedecis pe care din ele sa o aleg, pentru a face alegerea potrivita. Mentionez ca am condus masina unui coleg de servici o Astra Classic II 5 usi, 1.4 90cp si am ramas placut impresionat de masina. Am facut un drum Buc-Craiova-Buc cu masina amintita mai sus. Ca dotari Kia este un pic mai bine prezentata in versiunea 1.4 GSL Best, pret 12.531 euro cu tva inclus, iar Astra Classic II Caravan 1.6 la promotie GTT, culoare metalizata, pret 12.000 euro cu tva. Despre Kia ca si marca si fiabilitate nu cunosc foarte multe lucruri, pe forumul Kia posesorii se plang de unele probleme, care nu sunt tocmai placute. Ca si garantie cei de la Kia ofera 5 ani complet +2 ani motor cutie, insa Opelul Astra 2 ani cap coada. Momentan conduc masina de servici Daewoo Cielo Executive 1.5 de 3 ani si sunt multumit la cei 115.000km facuti prin tara cu ea. Va rog, cei care au mai fost in situatia, de a lua o decizie in privinta achizitiei unei masini, sa ma ajutati sa fac alegerea cea mai buna, pentru familia si bugetul meu. Merci. Bafta tuturor. Astept argumente pro si contra pentru fiecare din cele 2 masini prezentate.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
clasicul e o masina invechita deja, cand vei vrea sa o vinzi peste 5 ani vei pierde foarte mult la ea
cee'd-ul este in momentul de fata masina cu cel mai bun raport calitate/pret din clasa sa.
eu am avut de ales intre astra h si cee'd si am ales-o pe cea din urma, pentru ca avea un pret mult mai bun la dotari asemanatoare.
partea rea la cee'd este ca nu are o piata second-hand inca si e posibil sa pierzi si la ea, datorita faptului ca nu este o marca atat de cunoscuta si nu prezinta la fel de multa incredere ca o marca germana.
  • dvv_tisi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Razz
  • dvv_tisi

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
kia este frumoasa bine botata dar fara brend (in romania)
opelul este masina germana fiabila dar putin ivechita fata de trendul actual.
am opel astra caravan 2001, dar ca masina noua cred ca as alege kia.
oricum bafta Razz
Skip ads

  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ca masina nou Ceed'ul zic si eu.Daca era vorba de Astra H era clar.
  • defectu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Clar Céed. Dar cu motor mare. Ala de 1.4 e praf.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
de unde stii tu ca e praf?
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu as paria asa de mult pe KIA, asa cum negri sunt facuti pt.. muzica si dans, asa cum japonezii sunt facuti pt... ultra tehnologie, asa sunt si nemtii facuti pt... crearea de masini, neamtul a facut din masina istorie, uitati-va la batranul trabantel, inca mai circula pe soselele din toata lumea, toata lumea rade cand il vede, un metru masina 10 metri fum, limuzina, dar a fost facuta de neamt, intrebare, de cand KIA e masina? Va ia ochii cu designul,cu dotarile, cu garantia de 7 ani...prostii...intradevar, arata bine, are dotari, dar nu va puneti intrebarea ce va ofera la garantie KIA in astia 7 ani, sau sa reformulez, ce va ofera la garantie un services KIA din romania....va zic eu...intrebuintare defectuoasa, va vor spune cei de la services...ce ti se poate intampla la motor, ti se crapa,ti se sparge, asta-i garantia, dar asta nu se va intampla timp de 7 ani, la cutie, ce se poate intampla,itzi sar pinioanele din ea, in 7 ani,nu,si atunci...inteleg, ti se duce ambreiajul, ti se infunda un injector,ti se strica o bujie, astea nu vor intra in veci pe garantie...viciu de procedura...merg pe masina nemteasca, dai un ban,dar stai in fata...
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
treaba cu garantia e la toate marcile la fel (adica si la opel)...cu ce te incalzeste faptul ca dai niste bani in plus si masina se strica, scartaie si troncane la fel ca una mai ieftina?
tu ai da niste bani in plus pentru un volkswagen?
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:treaba cu garantia e la toate marcile la fel (adica si la opel)...cu ce te incalzeste faptul ca dai niste bani in plus si masina se strica, scartaie si troncane la fel ca una mai ieftina?
tu ai da niste bani in plus pentru un volkswagen?


Da stiu ca garantia este la fel,peste tot in romania, dar pt cei ce vor garantie cu orice conditie,garantia de 7 ani e cel ma jecmanitor lucru,producatorul se bazeaza pe asta pt ca ,clientul isi va face toate reviziile la el,revizii prin care el iti duce pretul masinii,undeva peste pretul de achizitie al unei masinii mult superioara...volkswagen nu am condus pana acum, dar la banii pe care i-am dat eu pe masina mea,as fi putut sa-mi cumpar si vw....in schimb am condus skoda...care in mare parte este acelasi lucru,dar nu m-am simtit extraordinar in ea...m-am simtit de 100 de ori mai bine in renault megane sedan 2...
  • syka

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
hmmm....oare o comparatie dintre un astra classic 1.6 twinport 103 CP si o kia ceed 1.4 109 CP strict pe linie dreapta ar castiga opelul ?
  • bossake

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da, ar castiga opelul,asta bineinteles daca soferii scot tot ce e mai bun din masina.
Kia ceed de 1,4 109 cai....e lesinata rau. Eu cu masina personala (logan 1,6 16v 105cai) m-am dat si cu astra classic 1,6 105 cai si cu ceed 1.4. Ceedul de 1,4 desi are 109 cai e lesinat rau, din distantele la care le-am batut ceedul a fost cel mai departe. Se misca mai greu chiar si ca masini de 1.6 100 cai (de ex focus), sau 1.6 102 cai de pe golf5. Sa nu mai zic de megane 1.6 110cai, sau c4 tot 1,6 110 cai care sunt racheta pe langa ceed 1.4. Ceedul are cuplu mic + ca e vorba de un motor de capacitate mica, 1.4.De asemenea aia 109cai sunt obtinuti la turatii fff ridicate.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR