Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu pot sa reglez turatia ventilatieiei din masina , functioneaza doar treapta a 4 , la 1-3 nu se intimpla nimic , am inteles ca ar ezista pe undeva o cutiuta cu 3 rezistente , la mine ar fi arsa si din cauza asat imi functioneaza doar treapta 4 care defapt e legata pe direct ....
orce idee sau sfat e binevenit .

initial sunt curios ca daca ezista respectiva cutiuta cu rezistente unde sa incep sa caut undeva in bord sau sa incep sa desfac in fata la stergatoare unde se afla si ventilatorul ?

mersi
Skip ads

  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu am kadett D dar banuiesc ca e tot p-acolo. de fapt nu e o cutiuta cu rezistente. e o singura rezistenta bobinata de putere. bobinata in trepte si legata ca atare. ori ti s-au ars cateva din infasurari, ori cum am patit si eu s-a rupt vreunul din firele care duc la ea.
ca amplasare la mine e exact langa motorul ventilatorului. si logic, cam tot p-acolo ar trebui sa fie si a ta. sper sa nu gresesc.
ca idee e o chestie mare de vreo 6-7 cm, cilindrica, cu fir bobinat pe ea, acoperita cu un fel de ceramica. si cu cateva iesiri de fir.
sper ca m-am facut inteles.
  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
da am localizat rezistenta ..... alta problema e ca una noua se gaseste doar in germania si ma costa cu transport cu tot vreo 20 euro ..... caut la dezmembrari .... din alceva nu are ce sa fie ma gindesc ca sa nu dau bani degeaba .
  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
... am gasit la un magazin de piese auto din timisoara rezistenta costa cam 72.00 lei ...... o sa mai obtin un discount de fidelitae de 10 % probabil .... cam piperat consider eu , piesa e originala si adusa din germania deci asta e .... cineva mia zis sa adaptrez una de dacie dar aia costa 60 de lei Smile) ....
Skip ads

  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
in opinia mea orice rezistenta de la orice masina care incape acolo si are acelasi numar de trepte ar merge.
  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
da am vrut sa fac si eu economie si sa adaptez o alta rezistenta dar pina si ce aia de dacie costa 50-60 de lei , idee e ca am gasit in comert la o firma au aduso din germania la comanda e originala GM , platit 72 de lei si am montat-o eu , am lucrat vreo 90 de minute ca a trebuit sa scot tot motorasu 2 fire sunt legate direct pe motor daca cineva mai are problema asta ma contacteaza si il ajut cu sfaturi . din punctul meu de vedere e rezolvata .
  • CosminBest

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Kadett 1991 1.7 D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema. Dar am rezolvat. Am fost la un prieten, care se ocupa cu electrice de-astea, si am gasit ce imi trebuia. Am masurat sa fie la fel puterile, si cam asta a fost. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR